CURATENIE

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 553
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: CURATENIE

Mesaj de Pif. » 29 Oct 2014, 21:53

anem scrie:ai putea da si niste exemple te rog?

... nu ti se pare ciudat sa astepti ca unii care traiesc si pescuiesc prin alte tari sa organizeze nu stiu ce actiuni de ecologizare ale apelor cu care chiar nu au de-a face?
Fiecare om pescar sau nu daca are putin respect fata de el sau natura nu lasa gunoaie in urma ,doar gunoaiele lasa gunoaie !
@anem nu trebuie sa ne faca alti curat la locurile de pescuit ,ma deranjat ca ai afirmat ca nu ai de a face cu apele din tara de aici se vede caracterul unui om ,uita de unde a pleca .,as m ai pute sa scriu multe dar nu fac aici teoria cribitului .
Fir intins!

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: CURATENIE

Mesaj de anem » 29 Oct 2014, 22:06

Pif. scrie:
anem scrie:ai putea da si niste exemple te rog?

... nu ti se pare ciudat sa astepti ca unii care traiesc si pescuiesc prin alte tari sa organizeze nu stiu ce actiuni de ecologizare ale apelor cu care chiar nu au de-a face?
Fiecare om pescar sau nu daca are putin respect fata de el sau natura nu lasa gunoaie in urma ,doar gunoaiele lasa gunoaie !
@anem nu trebuie sa ne faca alti curat la locurile de pescuit ,ma deranjat ca ai afirmat ca nu ai de a face cu apele din tara de aici se vede caracterul unui om ,uita de unde a pleca .,as m ai pute sa scriu multe dar nu fac aici teoria cribitului .
Fir intins!
Pif, cu parere de rau iti spun ca habar n-ai ce vorbesti. Nici daca as locui in continuare in tara nu m-as pune sa fac actiuni de ecologizare pe ape cu care nu am de-a face ... cu apele pe care le-as frecventa poate situatia ar fi diferita. Mi se pare absurd sa merg sa fac curatenie pe malul Muresului cand eu nu am pescuit niciodata pe acolo.

Eu am grija sa nu las in urma mea nici un strop de mizerie si sunt impacat cu mine insumi. De altfel, mai stau si curat locul in care campez pentru ca anumiti porci care au stat acolo inaintea mea nu au fost in stare sa isi care mizeriile.

Sper ca de data asta m-am facut inteles.
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: CURATENIE

Mesaj de Zoran Wiener » 29 Oct 2014, 22:10

Pif. scrie:
anem scrie:...
@anem nu trebuie sa ne faca alti curat la locurile de pescuit ,ma deranjat ca ai afirmat ca nu ai de a face cu apele din tara de aici se vede caracterul unui om ,uita de unde a pleca ...
Ha? Anem nu a spus asta, sorry. Anem a spuso la modul general, sa nu asteptati sa vina altii, mai ales de prin alte tari, mai ales cind sunt in concediu, sa faca curat pe apele pe care NU pescuiesc! Ce am eu de-a face cu apele de pe la Deva, de ex!? Sau Anem, care cind merge la pescuit merge la Dunare!?!? Pai are Anem ceva de-a face cu apele de pe la Deva? Sau de Bistrita-Nasaud? Sau de ex la Arad, unde nu merge nici el nici eu la pescuit. Pai pe voi va intereseaza curatenia de pe apele de pescuit ce-s la distanta de sute de km?

Ei, noi unde mergem, curatam locul, pescuim putin, ne distram si chefuim, mai prindem si cite un pestisor, iar la plecare adunam si plecam multumiti acasa. Ce ma intereseaza pe mine, pe X sau Y de apele pe care pescuiti voi, si care sunt la sute de km distanta de zona unde ne petrecem concediul!!!???

Uite, cam asa decurg lucrurile pe la noi Imagine : http://www.wsbteam.com/jurnal-de-concur ... zias-2014/

Va rog mult, sa nu asteptati sa venim noi sa va curatam locurile de pescuit!
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
informer
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 02 Oct 2005, 22:07
Localitate: Timisoara

Re: CURATENIE

Mesaj de informer » 29 Oct 2014, 22:56

Io ma tot intreb de ce cineva care organizeaza ORICE activitate PERFECT LEGALA si NON PROFIT in interesu` si cu participarea a ZECI de persoane care in final sunt SATISFACUTE ar trebui sa raspunda unor carcotasi care nici macar n-au fost acolo dar inventeaza tot felu` de ineptii care n-au nici o legatura cu pescuitul si spirittul acestor intalniri.
Il invit pe initiatorul acestui topic sa ne intalneasca la Timisoara, daca o sa aiba vreodat drum in zona... poate o sa constate ca nu aruncam hartia de la Eugenie in drum...
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Avatar utilizator
valy_pike
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 18 Aug 2010, 18:53

Re: CURATENIE

Mesaj de valy_pike » 30 Oct 2014, 17:15

La o initiativa de acest gen ( Ecologizare pe bratul Ara ,Dunare)am participat si eu impreuna cu cei de forumul Pescar hoinar prin Romania,(D-zeu sal ...ierte ,c-a ....murit)prin 2010! Am facut curatenie pe cuprinsul a catorva km ,am pescuit ,socializat ,intr-un cuvant a fost MINUNAT ! Atat pt. noi ca participanti cat si pt. ,,regina inimilor noastre DUNAREA "Pacat ca nu a mai luat nimeni astfel de initiative .....

cristian herban
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 21 Mai 2014, 12:50

Re: CURATENIE

Mesaj de cristian herban » 02 Noi 2014, 06:55

Fata suparare dar nu mi se pare corect sa vina sa pescuiasva si sa plece si sa vins alti sa stringa ,ms mirs sfitmstia prin care ds fsc ru curstenir ist tu cand vi de scolods prsciirdti si ds nu ms sjuti ds fsv un pic fr cutatrnie chiar daca nu sm fscut noi scolo mizerie,.a

Si fi onststr sa vrxi ca slti fac curat si tu vrnit dr departe sa nu participi? Am vazut asyfel comportamentr a unor petsosne venite fe la 250 km de lacul unr favrs curstrnir

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: CURATENIE

Mesaj de tudor » 02 Noi 2014, 07:36

cristian herban scrie:Fata suparare dar nu mi se pare corect sa vina sa pescuiasva si sa plece si sa vins alti sa stringa ,ms mirs sfitmstia prin care ds fsc ru curstenir ist tu cand vi de scolods prsciirdti si ds nu ms sjuti ds fsv un pic fr cutatrnie chiar daca nu sm fscut noi scolo mizerie,.a

Si fi onststr sa vrxi ca slti fac curat si tu vrnit dr departe sa nu participi? Am vazut asyfel comportamentr a unor petsosne venite fe la 250 km de lacul unr favrs curstrnir
Cunosc forumul asta de cand a fost infiintat. Eram convins ca utilizatorii se exprima in limba romana. M-am inselat oare ? :roll:

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: CURATENIE

Mesaj de kzoli » 02 Noi 2014, 21:26

Sunt perfect de acord ca fiecare sa incearca sa faca curat in locurile si pe apele unde pescuieste. Este un nonsens ca sa cureti un mal la sute de km departare de care nici nu stii... La Noi in zona pe anumite portiuni a muresului periodic se organizeaza actiuni de "curatenie a malurilor"( prin diferite organizatii, asociatii) din pacate de fiecare data se aduna o cantitate impresionanta si degeaba o aduni azi, altii au "grija sa ai ce curata si maine" :( .
Pana educatia si mentalitatea este ceea care este degeaba ne agitam nu putem face nimic ...

Avatar utilizator
tyrael
veteran
veteran
Mesaje: 2546
Membru din: 03 Aug 2012, 15:19

Re: CURATENIE

Mesaj de tyrael » 03 Noi 2014, 00:26

Pacat dar tot se misca ceva. Anem are dreptate in ceea ce spune
www.spinningclub.ro

cristian herban
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 21 Mai 2014, 12:50

Re: CURATENIE

Mesaj de cristian herban » 03 Noi 2014, 15:07

kzoli scrie:Sunt perfect de acord ca fiecare sa incearca sa faca curat in locurile si pe apele unde pescuieste. Este un nonsens ca sa cureti un mal la sute de km departare de care nici nu stii... La Noi in zona pe anumite portiuni a muresului periodic se organizeaza actiuni de "curatenie a malurilor"( prin diferite organizatii, asociatii) din pacate de fiecare data se aduna o cantitate impresionanta si degeaba o aduni azi, altii au "grija sa ai ce curata si maine" :( .
Pana educatia si mentalitatea este ceea care este degeaba ne agitam nu putem face nimic ...
Ai perfecta dreptate ,degeaba astazi ne adunam si strangem ca a treia zi este la loc ,dar i-ti spun ca am avut scandal cu asa zisi pescari care tocmai alataieri prindeau marlite 25 cm pe Mures si le bagau in plasa,atunci i-am intrebat "CE DRACU FACI CU MIRLA AIA ,LA-SO ALTFEL DACA TOTI SCOATETI SI NU MAI PUNE NIMENI CE VEI MAI PESCUI PESTE ANI?" raspuns"LASA CA VI TU DE ACASA CU PESTE SI POPULEZI SA AVEM SI NOI CE PRINDE IN ANI URMATORI( :twisted: HA,HA,HA)" m-am enervat la culme si cand am sunat la cei ce trebuiau sa vina sa-i controleze,acestia nu au venit ca erau ocupati cu ALEGERILE,asa ca mi-a ramas doar scarba , venindu-mi ulterior idea sa fac o hartie in acest catre garda de mediu ,si voi interveni in acest sens poate astia misca ceva. ATATA TIMP CAT AUTORITATIILE sunt ocupate cu VOTARILE se duce naibi tot. curios este vfaptu ca tot aceia care au scos cam toti pestisori si fatele din Mures se intreaba"UNDE-I PESTELE"iar eu asi dori sa le rapspund "mai baieti faceti asta :wallbash: !"

Scrie răspuns