secretele cleanului

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 14 Apr 2010, 19:31

shirkan scrie:parerea mea un crankbait mai mare 6cm,8-9 gr aduce capturi capitale mult mai repede decat o rotativa/oscilanta,asta in cazul meu (caut capturi capitale)am luat frecvent clean la 2kg cam la toate partidele in care foloseam vobler din asta,pe cand la rotativa nu reuseam sa iau mai mari de 1kg sa zicem asa,drept era ca erau mai multi decat la vb(dar mult mai mici)
ma bucur sa aud ca exemplarele de 1.5kg, sunt jucarii, vad ca oltul inca mai ascunde minuni,
eu nu am mai vazut de mult cleni de dimensiuni asa marete.
totusi , mi se pare exagerata expresia"frecvent clean la 2 kg, cam la toate partidele"
raman la ideea mea, capturile capitale se pot lua si la rotativa de 6gr, nr2.
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
shirkan
veteran
veteran
Mesaje: 878
Membru din: 15 Oct 2009, 21:49
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de shirkan » 14 Apr 2010, 19:54

n-am zis ca las rotativa de-oparte ,dar o las pe locul doi
si intr-adevar le-am prins spilu' la clenoi,dar nu am reusit sa depasesc recordul "colegului de suferinta" sa zic asa,care in fata mea a pacalit o torpila de clean de 3,6 kg,super animalul,super drilul
intr-adevar oltul inca mai ascunde minuni,trebe doar sa sti une' sa le cauti

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Mesaj de shimano » 14 Apr 2010, 22:01

Si eu zic ca voblerele = Nr1, rotativele = Nr.2, cel putin pe raurile/paraurile mai mici unde dau eu (Tarnava, Niraj, Gurghiu, Muresul mai sus de Reghin...etc)

petryq
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 06 Noi 2005, 16:51
Localitate: alba iulia
Contact:

Mesaj de petryq » 15 Apr 2010, 14:21

eu pescuiesc pe mures la rotative si voblere la clean de vreo 5 ani indiscutabil rezultate mai bune am avut la rotative marimea 2 si 3 decat la voblere
parerea mea ca pescuitul la rotativa este umpic mai simplu decat la vobler, la vobler iti trebuie umpic de experenta
petryq

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Mesaj de shimano » 15 Apr 2010, 17:04

petryq scrie:eu pescuiesc pe mures la rotative si voblere la clean de vreo 5 ani indiscutabil rezultate mai bune am avut la rotative marimea 2 si 3 decat la voblere
parerea mea ca pescuitul la rotativa este umpic mai simplu decat la vobler, la vobler iti trebuie umpic de experenta
:lol: Pai poate de aia iti permiti sa zici asa ceva "indiscutabil rezultate mai bune am avut la rotative" pentru ca nu prea stii ce sa faci cu voblerul. Si eu am inceput cu rotativele cativa ani, apoi am evoluat la voblere, si de-atunci sacul devine muuuuult mai greu...crede-ma.

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 15 Apr 2010, 17:22

shimano scrie:
petryq scrie:eu pescuiesc pe mures la rotative si voblere la clean de vreo 5 ani indiscutabil rezultate mai bune am avut la rotative marimea 2 si 3 decat la voblere
parerea mea ca pescuitul la rotativa este umpic mai simplu decat la vobler, la vobler iti trebuie umpic de experenta
:lol: Pai poate de aia iti permiti sa zici asa ceva "indiscutabil rezultate mai bune am avut la rotative" pentru ca nu prea stii ce sa faci cu voblerul. Si eu am inceput cu rotativele cativa ani, apoi am evoluat la voblere, si de-atunci sacul devine muuuuult mai greu...crede-ma.
:D poate nici tu nu prea sti ce sa faci cu rotativele.e o evolutie trecere de la rotative la voblere?, nu cred, e vorba de obisnuinta,moft, cateva rezultate mai bune si ai lasat deoparte trecutul...dar daca ai face vreo 3 partide numai la rotative, o sa vezi ca iti schimbi parerea, zic eu.
nu cred ca tine de tehnica, neaparat, nu ai ce tehnica sa abordezi la voblerele de clean, eventual la cele de suprafata, insa, daca sti unde sa "trimiti" voblerul, isi face singur treaba pe un echipament pregatit pentru el.
am vazut ca la unii sacul e putin exagerat.
dar asta e o parerea de a mea, liber exprimata. 8)
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 15 Apr 2010, 18:40

:lol: :lol: :lol: :lol:

ai uander ce va razpunde wyatt earp la replica asta !

Avatar utilizator
shirkan
veteran
veteran
Mesaje: 878
Membru din: 15 Oct 2009, 21:49
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de shirkan » 15 Apr 2010, 19:53

pai daca sti ce sa faci cu voblerul,indiscutabil sti ce sa faci si cu rotativa,era vorba de o clasificare in care rotativa a picat pe locul doi,un vobler in curent puternic,nerecuperat ci tinut doar in tensiune cu usoare tzacuri,e revolutionar ,pe cand rotativa n-o poti aborda in felul asta
ma rog1 parerea mea si o sustin

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 15 Apr 2010, 19:59

corect, dar sunt rotative pentru curenti, banuiesc ca le stiti?
totusi, in anumite situatii, cand rotativa nu-si duce treaba la bun sfarsit, poate un vobler sa taie finishul.! 8)
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4626
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 15 Apr 2010, 20:26

shirkan scrie:.......,un vobler in curent puternic,nerecuperat ci tinut doar in tensiune cu usoare tzacuri,e revolutionar ,pe cand rotativa n-o poti aborda in felul asta
ma rog1 parerea mea si o sustin
te asigur ca si rotativa face acelasi lucru si cu siguranta poti sa abordezi pescuitul si asa.
anul trecut, cea mai buna partida la clean am facuto cu rotative, insa cel mai mare clean l-am prins la vobler :D , dar in alta partida

Scrie răspuns