Ordin al ministrului privind pescuitul in 2010

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Mesaj de flydb » 10 Feb 2010, 14:50

apsalba scrie:


flydb,

Eu am alte atributii. Cu pastoritul apelor se ocupa altii. Se pare ca datul cu presupusul creaza in mintea unora fantezii. Nu am vazut nici o reactie la faptul ca pe www.mmediu.ro/ong au aparut si asociatiile de vanatori. Oare asa scrie L.317/2009 la art. 25(1)? Va sugerez sa cititi cu atentie ce spune respectivul articol. Oare cine si-ar fi inchipuit ca AGVPSr s-a infiintat in anul 2005? Sau nu ati observat?
Nea Fane, eu sunt un simplu pescar. Nu este deloc treaba mea sa stiu cand s-a infiintat AGVPS-ul sau oricare dintre asociatiile afiliate.Daca esti convins ca umbla cu cioara vopsita actioneaza-i din nou in instanta. Banuiesc ca, totusi, nu au putut sa fie luati in evidenta la Ministerul Mediului si Padurilor fara sa prezinte niste documente autentice din care sa reiasa anul infiintarii. M-am uitat pe lista respectiva si ma deranjeaza altceva. De ce apare acolo numai FNPSR-ul si nu apar si asociatiile membre ale FNPSR. Parca asa spune legea, ca trebuie sa fie luate in evidenta asociatiile de pescari si forurile lor de reprezentare la nivel national. Aveam si eu ocazia sa aflu care sunt asociatiile din FNPSR. Asa nu pot sa ma multumesc decat cu asociatiile afiliate la AGVPSR.

muican adrian
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 25 Mar 2008, 08:41

Mesaj de muican adrian » 10 Feb 2010, 14:54

APS Alba:[quote=" Ti-as mai recomanda niste acte juridice, dar sunt convins ca ar fi pierdere de vreme. :oops:[/quote]

Bai INDIVID fara caracter, la prietenul si acolitul tau Chioscarul Infractor (Benko Iosif), care conduce cica APS HD, ce acte juridice i-ai recomandat, ca a pierdut si recursul si e bun de plata.
Te laudai ca esti mare si tare si ma termini la recurs.
Cum e cu Lacul Cincis ?
Cum am spus eu de la inceput: Contract (de prestari servicii), pe bani grei platiti la ANAR degeaba. Cu banii aia se putea face altceva.
Te astept la un pescuit pe Cincis cu permis de Alba , ca doar nu e nici o problema.

Salutare !

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 10 Feb 2010, 15:01

flydb scrie:
apsalba scrie:


flydb,

Eu am alte atributii. Cu pastoritul apelor se ocupa altii. Se pare ca datul cu presupusul creaza in mintea unora fantezii. Nu am vazut nici o reactie la faptul ca pe www.mmediu.ro/ong au aparut si asociatiile de vanatori. Oare asa scrie L.317/2009 la art. 25(1)? Va sugerez sa cititi cu atentie ce spune respectivul articol. Oare cine si-ar fi inchipuit ca AGVPSr s-a infiintat in anul 2005? Sau nu ati observat?
Nea Fane, eu sunt un simplu pescar. Nu este deloc treaba mea sa stiu cand s-a infiintat AGVPS-ul sau oricare dintre asociatiile afiliate.Daca esti convins ca umbla cu cioara vopsita actioneaza-i din nou in instanta. Banuiesc ca, totusi, nu au putut sa fie luati in evidenta la Ministerul Mediului si Padurilor fara sa prezinte niste documente autentice din care sa reiasa anul infiintarii. M-am uitat pe lista respectiva si ma deranjeaza altceva. De ce apare acolo numai FNPSR-ul si nu apar si asociatiile membre ale FNPSR. Parca asa spune legea, ca trebuie sa fie luate in evidenta asociatiile de pescari si forurile lor de reprezentare la nivel national. Aveam si eu ocazia sa aflu care sunt asociatiile din FNPSR. Asa nu pot sa ma multumesc decat cu asociatiile afiliate la AGVPSR.
Probabil ca vor aparea intr-o zi, doua, odata cu disparitia asociatiilor de vanatori.

PS Verifica datele pe care le-am postat. Sunt curios si eu ce acte au depus. Cert este ca MMP a avut un proces cu AGVPSR pe care l-a castigat si din care reiese clar ca aceasta nu este ONG. O sa le dau Decizia CSJ. Le este opozabila fiind parte in proces.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 10 Feb 2010, 15:24

Am sunat la ANPA Cluj. Va spun ce mi-a comunicat inspectorul de acolo:
1.Permisele tiparite de ei (de ANPA) se distribuie doar prin asociatiile de pescari legal constituite.
2.Permisul poate fi luat de la oricare asociatiatie de pescari legal constituita din tara, indiferent de domiciliul pescarului.
3. Cu permisul obtinut se poate pescui pe oricare apa publica din tara, evident tinand cont de reciprocitatea invocata in conditiile legii.

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 10 Feb 2010, 15:36

apsalba scrie: Sper ca esti de acord ca daca asteptam sa ne propuna programe de actiuni comune am astepta degeaba. Am preluat noi initiativa si am facut o prima propunere. Maine avem prima intalnire cu m.mediul pentru a demara actiunile.
Te referi la montarea de placute cu inscriptia "loc de pescuit" sau "loc de ne-pescuit" pe toate apele publice ? :shock:

Bine, inteleg ca faci chestia asta (nu comentez daca e bine, daca e rau, nici daca asta doreau intr-adevar pescarii pe care pretinzi ca ii reprezinti) ... hai insa sa comentam ce crezi tu ca ti se cuvine pentru asta ! :shock:

In mod cert nu poti pretinde renuntarea voluntara la recunoasterea drepturilor si libertatilor individuale (si ma refer mai ales la libertatea de asociere) !
Si nu cred ca poti pretinde ca asta spala "pacatele" asociatiilor membre, care au trimis la pescuit sute de oameni fara permis de pescuit ori alte nereguli invocate de mine si de cei care le mai cunosc ! :twisted:

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 10 Feb 2010, 16:15

Nu mi se cuvine nimic. Nu pentru asta o fac, ci pentru ca trebuie facuta.

Ce drepturi se incalca pescarilor sportivi? Spune macar unul. Ala cu libera asociere treci peste el ca s-a rezolvat. Altul.

PS Vezi ca permisul de pescuit este emis de stat, nu de asociatii. Daca propunerea mea se accepta, permisele erau emise si eliberate de asociatii. dar s-a introdus la art. 23 ca le emiute ANPA. Prin ordin daca observi, se stabileste modelul permisului si nu era nevoie sa mai pierdem timpul pana se ocoseste ANPA sa le tipareasca. Apropo, suntem in 10 si aflu ca nu s-a emis comanda pentru tiparire.

ducati desmo
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 17 Ian 2010, 16:38

Mesaj de ducati desmo » 10 Feb 2010, 16:17

[quote="apsalba"]Nu mi se cuvine nimic. Nu pentru asta o fac, ci pentru ca trebuie facuta.

Ce drepturi se incalca pescarilor sportivi? Spune macar unul. Ala cu libera asociere treci peste el ca s-a rezolvat. Altul.


cum s-a rezolvat????

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 10 Feb 2010, 16:26

Art.2 pct 271 din Legea 317/2009. Nu l-ai citit?

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 10 Feb 2010, 16:27

apsalba scrie:Nu mi se cuvine nimic. Nu pentru asta o fac, ci pentru ca trebuie facuta.

Ce drepturi se incalca pescarilor sportivi? Spune macar unul. Ala cu libera asociere treci peste el ca s-a rezolvat. Altul.
Nu s-a rezovat si nu veti avea liniste pina nu se rezolva. Vezi ca sunt din ce in ce mai multi pescari care incep sa inteleaga ce drepturi au ... si mai indraznesc sa si le ceara. :shock: Creste spiritul civic ... de care aratai ca este atita nevoie ! :lol:

Oricum, prin actiunea cu panourile ... va veti arata intraga voastra potenta. :roll:
Probabil vor semana cu niste lopeti de zapada ... pe care veti face imprudenta sa le instalati prin multe zone putin umblate din Romania ! :D Ce se va intimpla cu ele e lesne de ghicit. :oops:

Imi permit sa anticipez intrebarea : Daca un panou (pus de tine) nu-l poti pazi ... cum poti pretinde ca ai capacitatea de a administra toate apele publice ?

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 10 Feb 2010, 16:30

Spune-mi si mie vreo doua, trei drepturi ale pescarului sportiv, ca tot vorbesti de ele si nu le enumeri.
Si vezi ca-mi esti dator la care AGVPSR sa devin membru de onoare.

Scrie răspuns