Ordin al ministrului privind pescuitul in 2010

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Teodor
veteran
veteran
Mesaje: 746
Membru din: 09 Dec 2004, 12:38
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Teodor » 06 Feb 2010, 21:55

@AndyHunter
Scriam un raspuns referitor la intrebarile tale in timp ce a aparut "opinia" de mai sus. Am preferat sa ti-l trimit prin mesaj privat.
Toate cele bune.

--- End & Out ---
"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 08 Feb 2010, 08:42

flydb scrie:Ce mai tura vura coane Fanica. Avand in vedere ca numai FNPSR-ul are toate avizele necesare zi-ne si noua la ce pret vindeti permisele de pescuit si cum facem sa intram in posesia lor. Evident ca nu le vrem acum, ci cand vor fi tiparite de ANPA. Dar am vrea sa nu mai pierdem timpul ca maine /poimaine AGVPS-ul o sa ceara in instanta suspendarea ordinului si n-o sa mai puteti vinde permisele.
Vorbesc serios. O adresa de e-mail, o adresa postala, unde sa putem trimite banii si documentele necesare pentru a putea intra in posesia permiselor.
Si, apropos! Cum ramane cu apele salmonicole? Protocolul ANPA - Romsilva ramane in picioare? Eventual astept mesaj privat si parol ca pastrez confidentialitatea.
apsalba scrie:Probabil le veti gasi in magazinele de pescuit din orasele voastre. Apropo, nu te oferi voluntar sa distribui permise? Lucram si cu persoane private pe baza de contracte de prestari servicii. Ai ocazia sa faci un ban cinstit, si nu putini, avand in vedere criza asta finaciara. Ce zici?
Aviz amatorilor; nu este o gluma.
Inteleg ca unele asociatii se vor ocupa de eliberarea si distribuirea permiselor de pescuit numai pentru membrii asociati ... adica pentru cei care au contribuit finaciar la functionarea asociatiei.

Uite ca si eu fac o propunere prin care asociatiile interesate vor putea distribui permise de pescuit si celor care nu vor sa intre in asociatie, cu cheltuieli zero din partea asociatiei . :shock:
Daca asociatia elibereza permisul de pescuit la pretul prevazut in HG 1016/2008 eu ma ofer voluntar sa distribui 100 de bucati. :wink:

O fac voluntar pentru ca permisul sa ajunga la pescar la pretul prevazut in HG 1016/2008. :wink:

PS Rog asociatiile interesate sa se grabeasca sa ma contacteze ... pentru ca nu voi putea distribui decit 100 de permise ! :roll: :twisted: :roll: :lol:

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Mesaj de jhonny » 08 Feb 2010, 09:21

Nea Fane nu poate să-ţi trmită 100 permise că el deja a trimis la magazine chitanţiere pt a încasa 700ron cotizaţie şi30; 10 ptr permis auziţi şivă cruciţi...deh aşai la ananghie

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 08 Feb 2010, 09:27

jhonny scrie:Nea Fane nu poate să-ţi trmită 100 permise că el deja a trimis la magazine chitanţiere pt a încasa 700ron cotizaţie şi30; 10 ptr permis auziţi şivă cruciţi...deh aşai la ananghie
Pai nu vreau sa-mi trimita el !

Poate sa-mi dea o adresa care ANPA. Eu le ridic (asa cum spune HG 1016/2008, adica cu plata anticipata) si tot eu le distribui.
Cheltuielile lui sunt zero si nici eu nu voi pretinde ceva in plus pentru serviciul efectuat ! :lol:

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Mesaj de jhonny » 08 Feb 2010, 09:37

Aşa trebuia să fie.Dar atunci mureau asociaţiile tradiţionale.....ştiţi voi care...
Aşa cum este legislaţia acum asociaţiile pot să aibe 3membri să se constituie şi în rest bişniţăreala cu balast,fonduri EU. de Mediu etc....

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 08 Feb 2010, 10:26

jhonny scrie:Aşa trebuia să fie.Dar atunci mureau asociaţiile tradiţionale.....ştiţi voi care...
Aşa cum este legislaţia acum asociaţiile pot să aibe 3membri să se constituie şi în rest bişniţăreala cu balast,fonduri EU. de Mediu etc....
Te-am avertizat pe mp asupra afirmatiilor pe care le faci. Vad ca continui. Ce sa inteleg?

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 08 Feb 2010, 12:50

apsalba scrie: Vad ca continui. Ce sa inteleg?
Pai sa intelegi ca nu stapanesti bine limba romana dom' Popescu si faci cacofonii muuuuulte si cornute! :lol:

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 08 Feb 2010, 13:33

:lol:

cacofonia vine stii tu de la ce. Unde ai simtit o asemenea aroma?

PS Ca con.. nu se incadreaza.

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Mesaj de jhonny » 08 Feb 2010, 14:45

Lasă-ne...eu vorbesc cu un prieten pe care îl chiamă Ştefan şi care este pescar adevărat..nu te mai băga singur în seamă...ORICE ASEMĂNARE CU... ESTE ÎNTÂMPLĂTOARE...mai ştiiii?????

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Mesaj de jhonny » 08 Feb 2010, 15:04

Deşi ne despart 400 şi ceva de km o să distribui permise în "zona cu belele" cu taxă de asocaţie de 10ron şi dacă fac o cură de "JIDVEI" scad taxa la 5 ron....de motorină.
Ai văzut cum o să te pedepseşti singur dacă nu eşti " CU MINTE" !!!!!!

Scrie răspuns