Ordin al ministrului privind pescuitul in 2010

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 06 Ian 2010, 12:07

Tavi,
Binele nu vine din cer. Se construieste al dracului de greu. Numai ca pentru a fi bine trebuie sa se apuce cinva sa-l construiasca. Intrebare e cine? Si cand? Si cum? Constatarile sunt usor de facut. Restul este mai greu.

PS Uite si tu la cine se opune din rasputeri la ceea ce face FNPSR.

devalin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 171
Membru din: 31 Mar 2008, 10:03
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de devalin » 06 Ian 2010, 12:16

Domnule apsalba,
legat de....."Ne-am implicat si in actiuni de mare amploarea cu institutiile statului (vezi protocolul cu ANAR privind realizarea planurilor de management)"
puteti sa detaliati in ce constau aceste planuri de management in afara de ...."copy/paste", pentru asociatiile care obtin in baza acestora ape publice in administrare....in afara celor cateva..."balti la cheie"....in care ceva bani se baga probabil in populari si amenajari de cele mai multe ori din nevoia de "vizibilitate"....populari cu surle si trambite, toata media zonala chemata pentru de cele mai multe ori...ceva carasi si/sau crapceni in cel mai bun caz!
(Aici ma puteti contrazice.....daca s-a auzit de ceva populari cu....rapitori....ca suntem pe un site de profil)
Planurile de management.....o poezie trista!!!!(aceleasi asociatii-aceleasi ape incredintate, fara a se nici macar incerca sa se faca ceva.....si treaba e generalizata cel putin in vestul tarii, dupa cunostinta mea!
Cu respect!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 06 Ian 2010, 12:35

1.Domnule APSALBA.IO tot nu pricep,cum adica am dreptul la libera asociere ,daca legea asta noua zice ca trebuie sa solicit acest drept printr-o asociatie legal constituita?Adica hai sa facem un experiment:eu va solicit prin prezentul inscris,sau ma rog solicit APSALBA,SA IMI OBTINA ACEL TALON DE LA ANPA FARA SA PLATESC IN PLUS NICI UN BAN INAFARA DE CONTRAVALOAREA ACELUI TALON PE CARE-L PLATESC ANPA.Nu doresc,avind DREPTUL LA LIBERA ASOCIERE,sa fac parte din nici o asociatie legal constituita,nici din APSAALBA NICI DIN ALTA,dar va solicit sa imi procurati talonul de la ANPA,CA ASA IMI CERE LEGEA,MI-L DATI TALONUL??
2.Protocoalele semnate de voi au efect fix pe hirtie,pentru ca intre timp,apele sint poluate in continuare,sint braconate tot asa,dar toul este ok,deoarece legile sint aplicate bune,rele cum sint.
3.Conform legilor in vigoare,aveti obligatia ,ca si asociatie,sa identificati si sa protejati pepinierele naturale ,locurile unde pestele depune icre si se reproduce.Va rog sa ma informati,pentru ca poate sint eu prea putin informat,daca si cind s-a facut in acest sens vreo actiune concreta.Daca da tot respectul.
4.Daca aluzia la magazinele de pescuit din Arad tinteste unde cred eu,nu va faceti griji nu sint clona nimanui ,vorbesc in nume propriu ,am propriile opinii,pe baza a ceea ce vad si aud.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 06 Ian 2010, 12:40

Deval,
Planul respectiv este o componenta a unei obligatii a statului roman in cadrul unei Directive europene (nr. 60/2000/CCC) referitoare la calitatea apei. Unul din obiective (Ob. 2) se refera la implicarea publicului (prin ONG) la realizarea lui. Componenta la care ma refer este managementul resurselor acvatice vii ca martori biologici al calitatii bune a apelor. Acest aspect a fost prezentat de federatia belgiana la un simpozion international la care am participat si noi. Planul de management este urias si nu poate fi prezentat pe forum, avand o clauza de confidentialitate cu ANAR. Cert este ca numai rezumatul are vreo 45 de pagini.
El prevede un set de obiective si de masuri cu termene de realizare precise si obligatorii sub sanctoiunea anularii. Un exemplu, realizarea canalelor de migrare pentru pesti. Ca sa realizezi cam ce inseamna, FEP a alocat 16 milioane de EUR pentru realizarea unui asemenea canal la Portile de Fier, pentru migratia sturionilor. Sau realizarea studiilor privind masa ihtiologica pe toate bazinele hidrografice din Romania si masuri de refacere a populatiilor de pesti.
Ai dreptate ca asociatiile nu prea stiu ce si cum e cu planurile astea. De aceea am preluat pe federatie managementul acestui proiect, implementarea lui facandu-se de asociatiile membre fnpsr si cele care se angajaza in scris ca vor face asemenea aciuni pe zonele pe care doresc sa pescuiasca. Este suficient cred pentru a responsabiliza asociatiile si a scoate din carti pe acelea care mimeaza ca sunt asociatii fiind in realitate chioscuri de vandut permise.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 06 Ian 2010, 12:54

semelcangheorghe,
Nu ai inteles sensul HG 1016/2008, cum de fapt nu l-a intele initial nici ANPA. Permisul de pescuit nu are valoare, de aceea este un singur permis, nu trei ca anul trecut. HG instituie o taxa pentru eliberarea lui, diferita pe diverse categorii (salariati, elevi, pensionari,etc.).
Asociatiile nu vand permise, ci incaseaza de la membri cotizatii, sau plata pentru dreptul de acces pe zona pe care o are in administrare (am in acest sens acceptul MF, pescuitul sportiv fiind asimilat activitatilor recreativ sportive). O sa ai poate surpriza (in functie de cat de istete sunt asociatiile) ca dreptul de acces pe zona respectiva sa fie mai mare decat cotizatia de membru, avand in vedere ca asociatii fac si alte activitati in afara pescuitului (controale, paza, populari, etc.).
Nu imi poti cere sa-ti fac eu rost de acel inscris de la ANPA in conditiile pe care le consideri tu ca fiind legale.
Este interesanta alegatia de la punctul 3 unde tu deduci ca asociatiile au numai obligatii. Eu cred ca au si drepturi. Legale. Unul este practicarea pescuitului sportiv in baza unui regulament propriu. Introdus in lege pentru prima data. Chiar interzicerea pescuitului pe anumite zone. Sau practicarea pescuitului in sistem C&R. Ce-ar zice fomistii de u pescuit C&R? Sunt si actiuni in acest sens, din pacate prea putin mediatizate.
Cat priveste braconajul, esti constient ca el nu poate fi diminuat de autoritatile statului, care, de multe ori, sunt complicii braconierilor. Constituirea corpurilor de control ale asociatiilor este un prim pas. Depinde cat de bine este sustinut, inclusiv de pescarii neasociati (ma refer la semnalarea in timp util a unor astfel de acte).
Sunt multe de facut dar din pacate putini dispusi sa le faca.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 06 Ian 2010, 13:02

Dle semelecangheorghe uite aici:
Extras din ordinul 436/2009 publicat in MO468/2009
ART. I
Articolul 2 din Ordinul ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale nr. 753/2008 privind condiţiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv în bazinele piscicole naturale, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 876 din 24 decembrie 2008, se modifică după cum urmează:
"Art. 2. - Practicarea pescuitului recreativ/sportiv în bazinele piscicole naturale se face în baza permisului de pescuit recreativ/sportiv nominal, eliberat de Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură, cu excepţia acelor zone pentru care sunt încheiate contracte de concesiune în vederea practicării pescuitului recreativ/sportiv."

Deci regula este ca ANPA elibereaza permisele de pescuit, exceptie facand doar zonele pt care sunt incheiate contracte de concesiune. Deci mergeti la ANPA si solicitati permisul spunandu-le ca nu pescuiti in zone concesionate.

devalin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 171
Membru din: 31 Mar 2008, 10:03
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de devalin » 06 Ian 2010, 13:08

Domnule apsalba,
Ceea ce spuneti si scrieti dumneavoastra suna frumos, dar nu are legatura cu.."realitatile zilei", la fel daca nu mai rau decat in trecut se braconeaza, daca vorbim de acele "canale de fuga", prezente la absolut toate barajele din tarile civilizate, va pot spune ca "lipsesc cu desavarsire" la noi si daca vorbim la modul concret nu stiu cum poate influenta o asociatie cu hai sa-i zicem 2.000 membrii (deja e una foarte mare) proiectarea si construirea unor asemenea canale si a altor amenajari de mai mica sau mai mare anvergura, cand nici macar lucrurile ce necesita investitii mai mici nu se fac.
Aici rezonez cu ceea ce spunea domnul semlecan, vis a vis de ceea ce se intampla cu statiile de epurare ale oraselor ce deverseaza reziduri in "apele patriei", incercati o analiza....si vedeti ce iese.....
Asociatiile de pescari in marea lor majoritate nici macar nu isi pun problema sa ridice..."probleme", bineninteles ...prin...."reprezentantii" lor...autoritatilor, nici celor locale nici alorlalte....
Sa nu mai vorbim de problema rivalitatii intre conducatorii asociatiilor si implicit a asociatiilor din imediata vecinatate care se bat in declaratii si nu numai in asi "adjudeca"....cursuri se ape si locatii de pescuit.....asa ca....RECIPROCITATE...din parti.....din aceste lucruri rezultanta e una singura...conditii de pescuit tot mai precare, ape ale nimanui pana la urma si ale tuturor, braconaj salbatec....As fii curios sa aflu ce se intampla pe Mures acum in zona pe care o administreaza asociatia pe care o reprezentati, ca la Deva stiu in buna masura ce se intampla....si din pacate masurile sunt inexistente...ma refer la braconaj aici, ca la "canalele de fuga" si statiile de epurare....ce se vor construi... :roll: nici nu indraznesc....
Cu respect!

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 06 Ian 2010, 13:08

domnule apsalba
ANPA este regula, ASOCIATIILE sunt exceptia , asa spune legea

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Mesaj de flydb » 06 Ian 2010, 13:29

danone scrie:Dle semelecangheorghe uite aici:
Extras din ordinul 436/2009 publicat in MO468/2009
ART. I
Articolul 2 din Ordinul ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale nr. 753/2008 privind condiţiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv în bazinele piscicole naturale, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 876 din 24 decembrie 2008, se modifică după cum urmează:
"Art. 2. - Practicarea pescuitului recreativ/sportiv în bazinele piscicole naturale se face în baza permisului de pescuit recreativ/sportiv nominal, eliberat de Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură, cu excepţia acelor zone pentru care sunt încheiate contracte de concesiune în vederea practicării pescuitului recreativ/sportiv."

Deci regula este ca ANPA elibereaza permisele de pescuit, exceptie facand doar zonele pt care sunt incheiate contracte de concesiune. Deci mergeti la ANPA si solicitati permisul spunandu-le ca nu pescuiti in zone concesionate.
Nu se mai poate duce nimeni la ANPA sa cera permis de pescuit. Legea a suferit mari modificari. Singurele entitati care pot elibera permisele emise de ANPA sun asociatiile de pescari legal constituite si recunoscute .

@apsalba
Cu toate ca de multe ori te-am contrazis declar aici public faptul ca m-ar bucura sa reusesti in demersul tau. Am insa mari dubii care se bazeaza pe sforile care se trag acum la ministerul Agriculturii si la cel al Mediului.Din cauza acestor razboaie sunt acum intarziate atat ordinul de prohibitie cat si cel de pescuit. Inca nu este foarte clar cum ramane cu Romsilva, in administratia carui minister o sa ramana si vor evada oare apele cu potential salmonicol de sub tutela silvicilor?

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 06 Ian 2010, 13:45

APSALBA

vorbesti frumos si mirific, nu neg ca unele idei nu sunt rele, dar as vrea sa stiu de exemplu cu ce pot ajuta? daca tot ai pus intrebarea

trecand peste acest aspect vreau sa te intreb ceva mai la obiect
eu unul cand am un ban cumpar o chestie de banul respectiv, un lucru pe care mi-l permit. Inainte de a-l cumpara imi fac un plan, studiez piata si aleg cel mai bun raport calitate/pret...corect?
Bun, acum te intreb de ce ai facut o federatie si un plan la nivel national cand puteai foarte bine sa implementezi ideile si planurile acestea local in Alba? inteleg ca vrei oameni la caruta, numai eu constat dupa 3 ani ca ai o caruta mica in care vrei sa bagi un popor intreg! Si vi sa expui legi si proiecte care sunt la fel de valabile si in judetul ALBA numai ca le privesti national?
Concret te mai intreb:
Apele din judetul ALBA sunt populate?
Apele din judetul ALBA sunt pazite?
Apele din judetul ALBA sunt ecologizate?
Cred ca nu, dar aveti in plan, asa este? De cat timp activeaza APSALBA si cati membrii are si ce s-a facut din banii lor pentru apele publice ale judetului?
Eu vreau sa vad ca in judetul ALBA din membrii pe care ii aveti ati solutionat problemele apelor de acolo. E un drept normal pentru ca eu sa accept implementarea si sa pun osul la un astfel de proiect in judetul Brasov nu?
Asa, si sa nu va asteptati ca eu sa fiu de acor cu OJPS Brasov al carui Presedinte troneaza cu pesti morti prin hol si prin bucatarie, asta ca vorbeati de C&R. Personal am incercat sa ii sugerez putin ideea insa a vorbit monosilabic si invoca lipsa banilor pentru acei pesti, dar drumurile la pescuit si sculele cu care ii prinde nu il costa nimic, nu? Aici e pasiunea presedintilor dumneavoastra pentru pescuit si peste? Pana aici se ajunge? Site-ul OJPS Bv vorbeste de pescuit sportiv dar presedintele sau habar nu are ce inseamna cu adevarat!!!

Scrie răspuns