Ordin al ministrului privind pescuitul in 2010

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
srb
veteran
veteran
Mesaje: 757
Membru din: 06 Mai 2006, 14:12
Contact:

Mesaj de srb » 05 Ian 2010, 23:38

permite-mi, pikeman, sa-l citez pe nea Fane."Faceti si voi asa" :lol: :lol: :lol: eo voi bracona si anul acesta in liniste, acum am braconat si in 2009 si nu s-a legat nimeni de mine.sa vina domnii de la FNPSR sa ma controleze.cu cea mai mare placere ii invit :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 05 Ian 2010, 23:50

pikeman scrie:
da doryane da vezi care e problema, cat ne lamentam si radem aici un lunatic d'asta umbla cu hartiile pe sus si tare ma tem ca in prostia politica de azi va gasi bresa sa faca ce isi doreste, din pacate puterea cuvantului e nula in astfel de cazuri, noi nu facem nimic, el umbla cu legi si alte chestii care se pare intr-un final conteaza :(
trist dar adevarat.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 06 Ian 2010, 08:05

Tavi,
Oricat de trist ar fi acest adevar (inteles de mine ca lipsa de atitudine civica din partea pescarilor - sa-mi spui daca e sau nu adevarat), este infinit mai bine decat atunci cand detinea monopolul AGVPSR si nimeni nu misca in front. Ar trebui sa va dea de gandit. Inteleg ca unii pricep ca deciziile nu se iau pe forum ci in alte locuri. Nu aveti decat sa procedati in consecinta. Concurenta este motorul progresului. Aratati ca puteti sa o faceti mai bine. M-ar bucara mult.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 06 Ian 2010, 09:20

Art.2. Practicarea pescuitului recreativ/sportiv în habitatele piscicole naturale se face în baza se face în baza permiselor şi a autorizaţiilor emise de Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură şi eliberate prin asociaţiile de pescari sportivi, persoane juridice nonprofit legal constituite.

Acest articol ridica urmatoarele intrebari :
1.Pentru apele care nu sunt administrate de asociatiile de pescari, cine emite permisele de pescuit? De exemplu pentru acumularile de munte care nu se stie daca sunt sau nu in administrarea RNP, cine emite permisele de pescuit?
2.De unde stiu la care asociatie sa ma prezint pentru permisul de pescuit pentru o locatie anume (acumularea X sau portiunea de rau Y)?
3.Presupunand ca am permis de pescuit eliberat de la asociatia X si vreau sa pescuiesc pe apele administrate de asociatia Y rezulta ca mai trebuie sa platesc inca o data permisul?!!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 06 Ian 2010, 09:22

Va rog din suflet domnule APSALBA,sa-mi definiti,aici pe forum,ce inseamna in opinia dvs. atitudine civica pescareasca.Totodata, va rog sa-mi spuneti ce OPORTUNITATI CONCRETE imi ofera mie,pescar de rind,cotizant,sistemul (imperfect) de legi in vigoare pentru a-mi exprima un pct de vedere cu privire la un aspect sau altul,iar daca acest p.d.v. este impartasit si de altii ca mine(cotizanti),SI DEVINE OPINIA UNEI MAJORITATI,ce sanse are sa fie implementata.S-au ca s-o spun mai pe sleau la urechea cui trebuie sa zbieram,noi ,prostimea,ca sa inteleaga statul ca noi,cotizantii,consideram o mirsavie sa fim obligati sa platim printr-o asociatie dreptul de a pescui.Conceptul de LIBERA ASOCIERE,exclude OBLIGATIVITATEA.Daca am fi liberi sa ne alipim de vreo asociatie(atentie,nu sa infiintam una noua),eu unul as plati bucuros surplusul peste taxa ANPA,daca acea asociatie ar face ceva concret pentru mediu si pescari,lucruri cum ar fi:
-sa faca lobby pe linga autoritatile statului pentru a stabili ce efecte au asupra mediului deversarile ilegale in apele curgatoare a reziduurilor.Exemplu :numai in Arad exista 3 guri de deversare a apelor menajere,iar statia de epurare din Arad nu indeplineste nici pe departe conditiile minime ecologice cerute de u.e.,asta conform unui articol publicat intr-un cotidian aradean,la inceputul mandatului actualului primar,articol fara continuare desi ziarul promisese acest lucru.
-Sa faca lobby pe linga autoritatile statului pentru a stabili ce efecte au exploaterile de nisip de pe albia unor riuri cum ar fi Muresul.Daca acestea ,balastierele,in numar mare ,combinata cu lipsa prelungita de precipitatii ar impiedica formarea acelor pepiniere naturale care apar primavara cind apele ar trebui sa fie suficient de mari pentru a inunda anumite portiuni,unde pestii se reproduc in mod natural.Dar ,nah,unii au afaceri din asta ,ramine in urma o"balta la cheie",cum sa faca lobby pentru ceva care i-ar priva de asta??
-Sa faca lobby pentru a cere legislativului legi concrete ,usor de aplicat ,pentru combatere braconajului piscicol.Exemplu:legea ar trebui sa stabileasca cadrul legal pentru ca o persoana sa fie instruita si acreditata pentru a constata si aplica sanctiuni legate de infractiunile piscicole.In nomenclatorul de meserii nu exista functia de "paznic de pescuit" sau oricum a-ti vrea sa-i ziceti,jandarmii si politia nu se stie daca mai au dreptul sa constate si sa combata asemenea infractiuni,si pina sa se stabileasca ce si cum braconierii isi fac de cap.

Daca macar aceste deziderate ar fi implinite,acest lucru s-ar simti in calitatea apelor noastre,s-ar putea realiza in zonele unde este favorabil ,turismul piscicol,care ar aduce bani si ar creea locuri de munca,oricine ar arunca undita in apa ar prinde peste nobil,nu obleti si albitura scapata de setci,curent si alte scule.Pina acuma eu nu cunosc vreo asociatie care sa faca pasii firesti in cele 3 domenii pe care le-am mentionat.Este mai simplu sa promovezi concepte inutile si ineficiente precum c&R,creeind iluzia celui care il practica ca contribuie pozitiv la mediu,privindu-l de DREPTUL SAU NATURAL de a consuma peste,el sau familia lui,decit sa faci presiuni acolo unde aceste presiuni ar duce la masuri care ar stimula reproducerea naturala a pestelui.
Exemplu:degeaba un spinner elibereaza 2 salai pe care-i prinde 1 data la 2-3 iesiri,DACA asociatia din care face parte nu pazeste in timpul prohibitiei zonele inundabile unde acesta se reproduce si este la discretia braconierilor,SAU daca aceste zone scad ca si numar pe un anumit tronson de riu,din cauza exploatarilor de nisip.Dar cum am mai spus,afacerile ar avea de suferit in acest sens.Iar unii ca si Doryan nu fac astfel de afaceri pentru ca ,probabil ,iubesc tot ce inseamna o apa,si pentru ei tot ce e legat de mediu nu este vazut prin prisma unor afaceri,consultanta etc.In momentul in care v-a apare o asociatie care sa dovedeasca ca face pasi in acest sens,eu voi plati pe linga cotizatia obligatorie si donatii voluntare.Pina atunci ramin sceptic la cele mai inalte cote si cu prima ocazie voi parasi aceasta tara condusa de ticalosi.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

devalin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 171
Membru din: 31 Mar 2008, 10:03
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de devalin » 06 Ian 2010, 10:43

Amin!!! :roll:
Propun o mica analiza:ganditi-va la cine conduce fiecare asociatie "noua" sau "veche", la voi in oras(judet) cum sunt organizate sedintele acestora....si raspunsul la ce inseamna interes pentru pescuitul sportiv, (legi, controale, dezvoltare infrastructura......) vi-l veti da singuri.....Oricum....e..."distractiv" in tara asta, totul e o gluma...da' trista rau!!!!

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 06 Ian 2010, 11:39

pt APSALBA

e normal sa ne lamentam, si nu mai apelati la spiritul nostru civic, pentru a intelege exact problema e simplu

NU DORIM sa platim servicii pe hartie...vi se pare corect? mie unuia DA.
Deci actionati ca atare. Amenajati apele naturale si apoi mai vorbim cine si daca doreste sa plateasca in plus, ca din gura e simplu nu? Asteptati sa plateasca intai omul si apoi sa faceti treaba? au mai incercat unii le zicea CARITAS si FNI :lol:

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 06 Ian 2010, 11:41

semlecangheorghe,

Am tot incercat sa explic pe diferite forumuri punctul meu de vedere si am primit tot felul de mascarii si acuzatii din partea celor care produc opere litereare si nimic concret pentru pescuit. O mai fac odata din respect perntu tine.
Sa o luam pe rand.
Atitudinea civica pescareasca inseama ca cel care se considera pescar sportiv sa dovedeasca pe teren acest lucru, nu pe forum. Astfel daca pescuieste pe o zona, sa o respecte (in sensul de a nu o distruge) sa ia atitudine fata de cei care fac altfel, sa nu duca casa toate fatele si sa nu-i lase nici pe altii sa o faca, etc.
Ce opartunitati concrete iti ofera tie sistemul imperfect de legi? Iti ofera un cadru legal in care tu pescar sportiv sa poti practica pescuitul. Legile bune sau rele se aplica, nu se discuta. Este un principiu de drept. Altfel democratia s-ar numi anarhie.
Dreptul la libera asociere este un drept care trebuie respectat, ca si conceptul ca nimeni nu poate fi obligat sa faca parte dintr-o asociere. De altfel, definitia pescarului sportiv este clara in acest sens. Art. 2 pct. 27.1 din L.317/2009. Nu esti obligat a te alipesti de nici o asociatie, daca nu doresti asa ceva. Poti solicita un permis de pescuit sportiv si fara sa fi membru. Este punctul meu de vedere si cred ca nu ma insel. Conditiile de eliberare le stabileste insa asociatia la care te adresezi.
Precum vezi, in regulamentul de practicare a pescuitului sportiv (pentru prima oara introdus in lege) sunt cuprinse acele masuri de care povestesti.
Cat priveste activitatea de lobby pe langa autoritati, consider ca am facut mai mult decat atat, introducandu-se (la propunerea FNPSR) obligativitatea consultarii asociatiilor la luarea deciziilor. Ne-am implicat si in actiuni de mare amploarea cu institutiile statului (vezi protocolul cu ANAR privind realizarea planurilor de management). Suntem si membri in cateva comisii de dialog social.
Cat priveste instruirea persoanelor pentru constatarea contraventiilor si infractiunile piscicole, vezi art. 9 din proiectul de ordin privind conditiile de practicare a pescuitului sportiv. Stiu si situatia asociatiilor din Arad care s-au infiintat in jurul unor afaceri cu scule de pescuuit, momeli, etc. Nu este cazul nostru. Dimpotriva, noi folosim aceste magazine (private) ca parteneri, distribuind permise de pescuit, fiecare pe zona lui astfel ca pescarii sa nu fie stresati ca nu au de unde sa le ridice sau sa fie la cheremul unui angajat care nu stie ce fel de om e. Am experienta in acest domeniu.
Ti-as face o observatie, referitor la dezamagirile tale fata de aceasta tara; adevaratii patrioti se vad atunci cand tarii ii este greu, nu cand ii merge bine. Istoria are cateva exemple in acest sens.
In ceea ce priveste exemplu cu Dorian, nu vad legatura, considerandu-ma in aceeasi situatie cu el. Consultanta firmei mele nu are de-a face cu asociatia, ci alte obiective. Pot sa te informezi (de la oameni care cunosc situatia) ca nu sunt nici macar salariat al asociatiei sau federatie, ci mai mult le ofer sediu, utilitati si logistica gratuit. Te invit la Alba Iulia sa vezi ce face asociatia noastra pentru pescari, fara ai jecmani cu taxe (in afara cotizatiei de membru) si apoi putem discuta.
Iti doresc numai bine.

PS Esti de acord ca toate problemele pe care le-ai ridicat sunt cu totul si cu totul altceva decat pescuitul sportiv? Bine este ca tu consideri ca si pe acestea trebuie sa le faca cineva. Bagatul de vina la cei care au inteles sa faca asa ceva este in schimb contraproductiv.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 06 Ian 2010, 11:54

pikeman scrie:pt APSALBA

e normal sa ne lamentam, si nu mai apelati la spiritul nostru civic, pentru a intelege exact problema e simplu

NU DORIM sa platim servicii pe hartie...vi se pare corect? mie unuia DA.
Deci actionati ca atare. Amenajati apele naturale si apoi mai vorbim cine si daca doreste sa plateasca in plus, ca din gura e simplu nu? Asteptati sa plateasca intai omul si apoi sa faceti treaba? au mai incercat unii le zicea CARITAS si FNI :lol:
De acord cu tine. FNPSR incepe o vasta actiune la nivel national privind delimitarea zonelor de pescuit sportiv, a zonelor de refacere biologica si a zonelor interzise la pescuit, ca prima masura a planului convenit cu ANAR. Cine trebuie sa finateze aceasta actiune dupa parerea ta?
De asemenea suntem in curs de infiintare a corpului federal de paza si control. Cine trebuie sa plateasca actiunile de control si cu ce bani?
Daca ai un raspuns corect, te rog sa-l formulezi. Sper ca nu bagi in fata statul.

PS Dai si tu o mana de ajutor la actiunile astea? :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 06 Ian 2010, 12:00

apsalba scrie:Tavi,
Oricat de trist ar fi acest adevar (inteles de mine ca lipsa de atitudine civica din partea pescarilor - sa-mi spui daca e sau nu adevarat), este infinit mai bine decat atunci cand detinea monopolul AGVPSR si nimeni nu misca in front. Ar trebui sa va dea de gandit. Inteleg ca unii pricep ca deciziile nu se iau pe forum ci in alte locuri. Nu aveti decat sa procedati in consecinta. Concurenta este motorul progresului. Aratati ca puteti sa o faceti mai bine. M-ar bucara mult.
nu vad deocamdata ca e ceva mai bine. Dimpotriva, e din ce in ce mai prost si mai haotic de la an la an.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Scrie răspuns