sezonul la pastrav - 1 ianuarie sau 1 mai?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

pescarescu'
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 08 Noi 2004, 12:52
Localitate: bucuresti

Mesaj de pescarescu' » 17 Apr 2010, 19:04

kio scrie:@draqdevil
Saracu' de tine! Esti credul ca o libelula! Toate asociatiile vechi traiesc ca sa traiasca ei si sa le fie bine lor, nu ca sa faca ceva!!! Ce naiba, traiesti precum cartita si iesi doar noaptea afara, cand nu se vede nimic????
nu este chiar asa, am descoperit sohodolul acum 3 ani si sincer an dupa an a fost mai bine si se vede ca cineva se ocupa, asa ca draqdevil are si el dreptate
ca poate nu populeaza atat de mult cat spun ei, e alta poveste, dar anul trecut am prins 4 specii diferite de pastravi aici(nici nu stiu daca asta e bine sau nu...), ceea ce nu se intampla in trecut
sunt mititei dar sa speram ca existand preocupare vor creste, oricum exista sanse sa prinzi si cate unul mai imbracat, eu am un prieten pe care-l observ de 2 ani, are spre 2 kg aproximez eu, sta in acelasi loc aproape(cred ca e acelasi) dar pana acum a fost mai smecher decat mine
cat despre taxa si reguli, daca este legal ceea ce fac, e dreptul lor sa faca legea si poate nici nu e rau, am vazut 'meseriasi' acolo care dadeau cu naturale si care au fost alungati. poate ca ne meritam soarta daca nu stim sa respectam si sa ne respectam....

kio
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 04 Aug 2008, 12:02

Mesaj de kio » 17 Apr 2010, 19:28

Mda, ca de obicei, dreptatea e undeva la mijloc.

dan70
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 12 Mar 2010, 13:15
Localitate: Cluj

Mesaj de dan70 » 17 Apr 2010, 19:48

Sa ne respectam inseamna sa nu ne tragem in piept cu "povesti de adormit MITURA"! Eu am impresia ca pe acest site nu suntem numai pescari ci si "vanzatori" (comerciati).

dan70
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 12 Mar 2010, 13:15
Localitate: Cluj

Mesaj de dan70 » 17 Apr 2010, 19:52

"30 de lei" pentru ce? Pentru ca traim in Romanica?

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 17 Apr 2010, 20:31

Dane,dar de ce esti asa suparat?NU este obligat nimeni sa mearga neaparat pe sohodol....Nici eu nu merg f. des,cu toate ca stau la 2-3 minute de rau,merg doar de la 1 mai pana la jumatea lui iunie...Snt cam satul de prins pastrav,de la 7 ani fac lucrul asta:)Oricum,fata de alte locuri unde se plateste aici macar se vede ca se face ceva cu banii!Referitor la comunicatul anpa...daca eu concesionez un fond de pescuit pe 50 de ani si am contract,dupa comunicatul lor contractul meu nu mai este valabil sau cum?

dan70
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 12 Mar 2010, 13:15
Localitate: Cluj

Mesaj de dan70 » 17 Apr 2010, 21:02

draqdevil scrie:Dane,dar de ce esti asa suparat?NU este obligat nimeni sa mearga neaparat pe sohodol....Nici eu nu merg f. des,cu toate ca stau la 2-3 minute de rau,merg doar de la 1 mai pana la jumatea lui iunie...Snt cam satul de prins pastrav,de la 7 ani fac lucrul asta:)Oricum,fata de alte locuri unde se plateste aici macar se vede ca se face ceva cu banii!Referitor la comunicatul anpa...daca eu concesionez un fond de pescuit pe 50 de ani si am contract,dupa comunicatul lor contractul meu nu mai este valabil sau cum?
Eu nu sunt in masura sa judec daca este valabil un contract sau altul fara a vedea despre ce este vorba. Legea in tara asta ar fi bine sa fie una singura, dar din experienta cred ca nu e asa, vor incerca in continuare sa ne traga in piept unii care nu au nici o legatura cu pescuitul, numai cu taxele (pe cei care si musca, ca doar pescari suntem). Postati daca nu aveti nimic de ascuns!!!!!!!!!!!!!!! Restul este poveste!

dan70
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 12 Mar 2010, 13:15
Localitate: Cluj

Mesaj de dan70 » 17 Apr 2010, 21:06

Nu va mai ascundeti dupa povesti pescaresti pentru a face ceva bani, postati contractul de concesionare pentru a putea sa ii luam la rost pe cei de la ANPA.

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 17 Apr 2010, 21:11

Decat sa fie gratis sau administrat de Ocolul Silvic si sa nu prinzi mai nimic din cauza braconajului,mai bine platesc,are cine sa se ocupe de braconieri,e peste,prind,am unde sa ma destind fara sa dau peste cei care pescuiesc cu naturale sau cu siruri de 5-6-7 muste care dupa ce trec printr'un loc 2-3 zile nu are rost sa insinsti... !Nu stiu ce autoritate are anpa pe raul respectiv...Toata Valea sohodolului apartine Obstei Muntele Runcu si ei au dat in concesiune fondul de pescuit si cel de vanatoare.....

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 17 Apr 2010, 21:12

dan70 scrie:Nu va mai ascundeti dupa povesti pescaresti pentru a face ceva bani, postati contractul de concesionare pentru a putea sa ii luam la rost pe cei de la ANPA.
Auzi,dar cum ai ajuns tu la concluzia ca eu am ceva de castigat daca se percepe sau nu taxa de pescuit pe sohodol?

dan70
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 12 Mar 2010, 13:15
Localitate: Cluj

Mesaj de dan70 » 17 Apr 2010, 21:17

draqdevil scrie:Decat sa fie gratis sau administrat de Ocolul Silvic si sa nu prinzi mai nimic din cauza braconajului,mai bine platesc,are cine sa se ocupe de braconieri,e peste,prind,am unde sa ma destind fara sa dau peste cei care pescuiesc cu naturale sau cu siruri de 5-6-7 muste care dupa ce trec printr'un loc 2-3 zile nu are rost sa insinsti... !Nu stiu ce autoritate are anpa pe raul respectiv...Toata Valea sohodolului apartine Obstei Muntele Runcu si ei au dat in concesiune fondul de pescuit si cel de vanatoare.....
Problema in tara astas e ca nimeni nu are nici o obligatie, domeniul public ar trebui sa fie pazit de autoritati, dar la noi ei se ocupa de braconat, daca nu au ceva de incasat (vezi zonz despre care discutam). In rest, salarii cat mai mari si tepe pe masura!!!!!!!!!!!! Cititi legea si nu le mai dati satisfactie!!!!!!!!!!

Scrie răspuns