Doar pescuit c&r in Delta Dunarii

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Mesaj de catalin66 » 17 Dec 2009, 18:38

Sa mor de inteleg despre ce vorbiti !


Pentru mine permisul de pescuit nu inseamna nimic . Platesc de 20 si ceva de ani degeaba . Nu imi aduc aminte sa ma controleze cineva (in afara de politia de frontiera , cand merg in frontiera ) . Deci.......???

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 17 Dec 2009, 19:40

sa mai auzit povestea asta si anul asta cu concesionarii.raduta a dat statul in judecata a castigat si a fost repus in drepturi de la 30 iulie sau iunie.si pe urma a inceput sa incaseze taxa de la pescarii sportivi.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 17 Dec 2009, 20:53

numai la noi poate veni cineva cu ideea "geniala" ca pescarii sportivi sa pescuiasca C&R intre plasele pescarilor industriali
asta arata cat de puternic e interesul plasarilor, si cat este de cababil sa genereze o aberatie cat china de mare

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Doar pescuit c&r in Delta Dunarii

Mesaj de feugen » 17 Dec 2009, 22:07

Mi se pare a fi o utopie...

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 17 Dec 2009, 22:38

o labareala tipic romaneasca.

Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de Florin M » 17 Dec 2009, 23:44

Mai toti vedeti capra vecinului, tipic romanesc.
Toti spuneti ca trebuie facut ceva, dar vad ca mai nimeni nu e dispus sa mearga pana in Delta si sa elibereze tot pestele. Macar ca un exercitiu de vointa si de educatie si tot mi se pare un pas inainte.
Nici eu nu am mari sperante, stiu ce mafie e in delta, dar chiar nu ma deranjeaza sa eliberez tot ce prind.
Daca intradevar va fi permis cu c&r obligatoriu eu unu o sa ma simt foarte bine, nu o sa mor de grija plasarilor, a braconierilor.

ROCKI92002
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 26 Apr 2007, 19:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de ROCKI92002 » 17 Dec 2009, 23:59

O sa sufere ala cu gaina......!

Traim in Romania!


Ar trebui vazut totusi cine a propus, sa fie declarat "persoana non grata"!

iliuta goean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 153
Membru din: 25 Feb 2004, 19:20
Localitate: Bucuresti

Mesaj de iliuta goean » 18 Dec 2009, 09:40

Nu-i nimic, la anu', in loc sa-mi scot permis de undita, imi scot de plasa. E mai rentabil :D
Si pot sa iau si un crap acasa, numai sa tin o plasa in barca sa pot demosntra ca l-am prins "cinstit".

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 18 Dec 2009, 10:39

Rahat! :evil:
Eu nu merg in Delta sa aduc pestele acasa! Eventual o o bucata -doua pentru soacra :lol: Dar acolo imi place sa fac o ciorba de peste si un peste fript ... Este una din placerile mele in Delta! Mai ales ca de obicei nu mananc peste...
Care va sa zica , la anul ,o sa cumpar pestele de la plasari ca sa fac o zama :twisted: Mai greu va fi sa demonstrez la un eventual control ca pestele din tigaie este prins legal ,la plasa si doar cumparat de mine . De ce? Braconierii nu dau bon de casa (cred! :roll: )!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 18 Dec 2009, 10:39

dane, poate baga astia aceeasi regula pe tot cursul dunarii , si parca te vad maine poimaine si pe tine ca pe iliuta , prinzand avat , crap si somotel la plasa :D :D :D

sa fii regulamentar :D :D :D


imi si imaginez scena : seara , la amurg, apare barca cu frontiera, si domnul radulescu piteste repede pe nenea g. loomisache si vobleru' magic si scoate la vedere sa sara in ochi asa o setca si-un vintir si le intinde pe botu barcii " la uscat " ..... frontiera il stie, dar ca de obicei ii cere politicos actele :

" domnu radulescu, ati luat ceva ? "

" ah, nimic spectaculos, cativa avati acolo "

" sper ca nu aveti cumva dosita vre-o lanseta pe acolo, domnu radulescu, da? stiti directivele de la bucuresti "

" da domne sigur, eu sunt pescar sportiv, ce dracu .... numa setci si vintire, fara lanseta, fara monofilamente " ... " respectam regulile " .....

m-as termina de ras :D :D :D


in fine ... conceptul este trist .... boul ala de guvernatoru ***ii are impresia ca de la pescarii sportivi nu mai are ele ce peste sa administreze .... asta e ... ce putem face ... nu ne mai ducem la peste in delta ....

Scrie răspuns