INCEPE DISTRACTIA LA CLEAN

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

tapu2tachita
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 22 Mar 2005, 12:02
Localitate: cluj

Mesaj de tapu2tachita » 03 Apr 2005, 16:31

ok am invatat gresit atuncia BARBETA :roll:
ovidiu

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 04 Apr 2005, 08:06

:arrow: Domnu' Paul, mai precis in ce luna ati prins dumneavoastra clean la "artificiale", pentru ca de la jumatatea lui noiembrie, in decembrie, ianuarie, februarie si martie, marmota invelea ciocolata... :wink:

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 04 Apr 2005, 08:30

:arrow: Apropos, nu ma doare nici pe mine tastatura sa va "povestesc" cum pescuiesc eu numai si numai la clean, de vreo 25 de ani si cum, iarna asta, iarna trecuta, acum trei ierni si de cand ma stiu am omorat cleanul la artificiale!!! Numai la kil, cate sapte sau opt bucati la o partida de spinning la -20 grade C. Da' sa vedeti cand m-a atacat salau' inainte de Boboteaza.... Oaaah, durere! Dau undita pe spate, lansez lingurita, firul zbrrrrr si.... extraordinar stimati telespectatori: tatal salailor. Am mai luat vreo noua stiuci la oscilanta dupa cei douazeci si trei de salai la jig si m-am indreptat multumit spre casa. Toate acestea numai in luna decembrie. Ca asa sunt eu, diferit de ceilalti pescari: abia astept sa vina iarna si gerul sa ma apuc de pescuit la clean.:twisted:

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 04 Apr 2005, 08:46

vanatoruldepesti scrie::arrow: Domnu' Paul, mai precis in ce luna ati prins dumneavoastra clean la "artificiale", pentru ca de la jumatatea lui noiembrie, in decembrie, ianuarie, februarie si martie, marmota invelea ciocolata... :wink:
ha ha!
Poate o invelea pe-acolo... pe-aici nu avem marmote
Si cleanul l-am prins la vobler in decembrie (3 partide) si ianuarie (1 partida)

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 04 Apr 2005, 08:54

vanatoruldepesti scrie: Ca asa sunt eu, diferit de ceilalti pescari: abia astept sa vina iarna si gerul sa ma apuc de pescuit la clean.:twisted:
Man, mai ai de invatat.. De geaba pescuiesti de 25 de ani la clean :)
Si eu, pana anul trecut, am crezut ca cel mai bine se prinde cleanul la mormoloc sau la boaba de porumb.... si chiar incepusem sa scriu un articol pe tema asta, "Pescuitul cleanului la momeli naturale" , dar voblerul mi-a aratat ca se poate si altfel...
Oricum, nu incerc sa te conving pe tine, cu vorba, asa cum nici altii nu m-au convins pe mine ci faptul in sine...
Sa incerci la iarna si mai vorbim atunci...
Apropos de asta... altii au mai prins clean iarna, la artificiale?

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 13 Apr 2005, 07:38

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Abia acum am vazut ce a scris marele maestru "man Paul". Crezi tu ca am ce invata de la tine in ce priveste cleanul?!? Oricum, eu nu ma lansez in teorii savante, pentru ca nu vreau sa par penibil, dar daca doresti cu adevarat sa inveti cate ceva despre clean, noteaza-ti repede articolul lui Iliuta Goean de la inceputul paginii de web si incearca sa-l pui in practica.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 13 Apr 2005, 08:18

vanatoruldepesti scrie:Crezi tu ca am ce invata de la tine in ce priveste cleanul?!?
Daca n-ai prins iarna clean la artificiale, se pare ca mai ai de invatat :wink:
Nu-i o rusine, sa stii...
Si eu, dupa 20 de ani de pescuit la clean (plus mreana si scobar) am mai invatat si inca mai invat si chiar de la persoane mai mici decat mine
Oricum, ceea ce ti-am zis, am zis fara a incerca sa iti par superior si fara sa te iau peste picior, iar daca iti par "penibil" scuzele mele - asta sunt :)

Avatar utilizator
Nick
veteran
veteran
Mesaje: 854
Membru din: 22 Dec 2004, 09:06
Localitate: Iasi

Mesaj de Nick » 13 Apr 2005, 11:05

vanatoruldepesti scrie::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Abia acum am vazut ce a scris marele maestru "man Paul". Crezi tu ca am ce invata de la tine in ce priveste cleanul?!? Oricum, eu nu ma lansez in teorii savante, pentru ca nu vreau sa par penibil, dar daca doresti cu adevarat sa inveti cate ceva despre clean, noteaza-ti repede articolul lui Iliuta Goean de la inceputul paginii de web si incearca sa-l pui in practica.


De ce te ataci asa?Eu il cunosc pe Paul,si ce a zis despre cleanul in decembrie e adevarat.Daca tu nu ai prins,ce te face sa crezi ca altii au patit la fel?Paul oricum ti-a zis in gluma ca mai ai de invatat.Si ce e chiar asa de rau in asta?Si eu invat de la an la an si cand ma uit in urma imi dau seama cat de mult am progresat,si probabil e un proces continuu de observatii personale si sfaturi de la alti pescari.Asa ca eu nu m-as supara niciodata cand mi-ar zice cineva ca mai am de invatat.Orgoliile nu prea au ce cauta pe acest forum,unde fiecare dam si primim sfaturi. :wink: :wink:
http://www.easteam.ro
Pestii nu citesc carti!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 13 Apr 2005, 14:34

Multumesc Nick, pentru... aparare....
Pe mine nu ma supara ca nu ma crede... asta este gandirea lui, i-o respect. Eu am scris doar ce s-a intamplat si chiar, in acele zile cred ca am scris si la rubrica "SCHIMBA INFORMATII"
Daca domnul (cuvantul "man" se pare ca l-a deranjat, probabil il considera vulgar, imi cer scuze) nu a prins clean de la jumatatea lui noiembrie pana in luna aprilie, asta este, cu siguranta mai exista si pescari care au prins.
Cat despre invatat:
Crezi tu ca am ce invata de la tine in ce priveste cleanul?!?
cu siguranta mai are de invatat chiar si de la mine cel putin ceea ce priveste cleanul. La fel cum si eu mai am de invatat, chiar ce priveste cleanul de la altii... Si abia astept sa mai invat :)
Toate cele bune, vanatorule si, sper sa mai vorbim si la iarna pe tema asta cand (sper) o sa vin pe langa vorbe si cu poze :)

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 13 Apr 2005, 16:46

as tine sa remarc ca aceasta frumoasa intamplare s-a repetat de vreo 3 ori in decembrie si inca odata in ianuarie... apoi a venit gerul Sad
Cred ca asta ar putea fi o explicatie. Iarna adevarata a venit mai tarziu anu asta..
Temperatura aerului si a apei a fost peste medie pentru acea perioada, de unde si apetitul cleanului pt. artificiale.
Eu nu sustin ca nu se prinde si iarna clean la artificiale dar eu prefer temperaturi pozitive si ceva imi spune ca si cleanul e de aceeasi parere 8)
Cele mai bune rezultateau fost in iulie-septembrie, dimineata devreme si seara tarziu.
Pe de alta parte am prins clenisori la musca artificiala(buldo) in martie pe un lac dezghetat partial.
Am vazut acum cativa ani, pe acelasi lac, un batran care a prins 3 sau 4 cleni frumosi la copca la ... dandineta :shock:

Scrie răspuns