doresc un mic sfat

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
george-alexandru
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 17 Oct 2009, 18:58

doresc un mic sfat

Mesaj de george-alexandru » 17 Oct 2009, 20:02

Bine v/am gasit,apelez si eu la cunostintele si experienta voastra pentru cum ar trebui sa arate un regulament la rapitor(stiuca salau)si de ce anume trebuie tinut cont pt ca totul sa fie ok.ex balta 27 hectare adancime 1-3.5m,plauri substrat cu cocioc etc.
acum am nevoie de ajutorul vostru si anume cum trebuie structurat un regulament pt pescuitul C&R si cu retinere.cum,cu barca fara barca,ce dimensiuni de peste este bine sa se retina si ce nu pt a pastra un bun echilibru si pt a proteja exemplarele mari.in speranta ca ma ve/ti lamuri va multumesc.

Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Mesaj de oby 1 » 17 Oct 2009, 20:21

100%C&R
liber la barca(proprie sau de inchiriat cotra taxa)cu acces strict dintr-un singur loc
daca cineva doreste sa retina pretul /kg sal depaseaca pe cel de pe piata(pescarie supermarket etc)
pestele ranit irecuperabil sa fie predat la proprietar(paznic/administrator)
ps.in ce zona e balta?

george-alexandru
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 17 Oct 2009, 18:58

Mesaj de george-alexandru » 17 Oct 2009, 20:43

ms pt raspuns.deci am inteles acesul se face printr/un singur loc unde se lasa masina(parcare) si se pleaca pe mal sau pe barca dupa carere se revine la masina.pt retinere intre ce greutati.

ps.ce nu am inteles de ce unii sunt revoltati ca pe anumite balti se poate pescui doar din barca.care este smecheria?

Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Mesaj de oby 1 » 17 Oct 2009, 21:46

daca vrei sa lasi sa se retina poti pune intre 1 si 3 kg captura si o cantitate maxima de 5kg/oricum vei avea probleme cu cei ce vor incerca sa fenteze cintarul :evil:
pai cred ca revoltati is cei care nu au barci :twisted: sau mai rau au barca dar nu au masina sa ajunga la si de la balta :twisted:
oricum ar trebui sa impui un nr maxim de barci si pescari care pot pescui intr-o zi/la 27 de ha poti permite un 20/30barci si poate inca 30-50pescari de pe mal strict spinning/daca permiti si stationar cu pestisor ori limitezi numarul de scule la maxim 2 de pescar ori reduci numarul de "stationaristi" :!:
cind vei incepe sa ai cu adevarat clienti poti permite accesul pe baza de rezervari 8) :wink:

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 17 Oct 2009, 21:49

george-alexandru scrie:ms pt raspuns.deci am inteles acesul se face printr/un singur loc unde se lasa masina(parcare) si se pleaca pe mal sau pe barca dupa carere se revine la masina.pt retinere intre ce greutati.

ps.ce nu am inteles de ce unii sunt revoltati ca pe anumite balti se poate pescui doar din barca.care este smecheria?
Nu-i smecherie ci dorinta de a apropia costurile de zero..De fapt,tot un soi de smecherie. :lol:
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 18 Oct 2009, 11:28

ai putea impune ca nalucile sa nu fie armate cu triple. in orice caz, carlige simple sau triple, se impune sa fie doar barbless, adica sa aiba contra rupta, altfel notiunea de C&R isi pierde din eficacitate. stiuca se zbate mult si inchite adanc, tripla o raneste excesiv si eliberarea de multe ori nu isi mai are rostul

george-alexandru
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 17 Oct 2009, 18:58

Mesaj de george-alexandru » 18 Oct 2009, 12:35

de asta mie teama si mie si nici nu prea stiu ce decizie sa iau in legatura cu eliberatul exemplarelor mari .

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 18 Oct 2009, 13:37

george-alexandru scrie:de asta mie teama si mie si nici nu prea stiu ce decizie sa iau in legatura cu eliberatul exemplarelor mari .
Pana la urma, totul depinde de ce anume vrei tu (scopul trau). Daca doresti un pescuit mixt (pasnic si/sau rapitor)... vezi concluzia la crea a ajuns Petcu Victror la MV2 privind... somnul. Daca pana acum cauta sa-l protejeze, acum este disperat si nu stie cum sa-l starpeaca... deoarece ii haleste crapalai de 4-5kg... dupa ce carasii au disparut din balta.
Pana acum nu ai fost clar cu ce anume doresti de la balta pe care o ai (presupun). cauta sa fi mai explicit si... cu siguranta se va gasi cineva care-ti va oferi un sfat valabil.

Sa o luam cu inceputul:
- Ai o balta care are rapitor si nu sti ce sa faci ce ea?
- Ce fel de rapitor ai si in ce densitate?
- Presupun ca te-ai gandit la o taxa care sa te "coafeze"...
- Vrei sa obtii profit din pescuit sportiv C&R din rapitor?
- Te-ar deranja daca oarece pesti (peste o anumita dimensiune stabilita de catre tine) sa ia drumul tigaii?
- Nu ti-ar strica cativa crapusteni in balta care sa ofere o atractie pentru crapisti?
- Vrei C&R pentru rapitor numai din barca pentru a micsora "daunele" produse de "aventurieri" care pescuiesc dupa rapitor numai de la mal?
- Te-ar "deranja" daca pescuitul ar fi mixt (mal sau barca)?

Te rog sa fii mai explicit daca urmaresti un raspuns corect... pentru ambele parti... fara a fi nevoie sa citesti printre randuri... :lol:

Scrie răspuns