delta 2009

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: .

Mesaj de rine » 22 Aug 2009, 12:57

silvian2007 scrie:tocmai asta e problema,ca nu stiu unde.vreau sa ajung undeva cat mai departe cu acces auto, sa pot lasa masina si peridocul in siguranta si intrand cu barca pe apa, sa am posibilitatea sa merg in diferite zone din delta(canale, lacuri pt pescuit la stiuca la artificiale, dunare, etc), sa pot vedea si incerca cat mai multe locuri, ca de-aia ma duc cu barca mea.Pana acum am fost (fara barca) doar in zona murighiol si dunavat iar posibilitatile de pescuit au fost limitate.
Asta incerc sa aflu, unde sa ma duc sa fie cat mai bine si mai interesant.
cel mai facil dupa parerea mea este la murighiol.cand se termina asfaltu faci stanga,ai parcare cu plata si pazita.daca vrei la pensiuni sunt cateva in zona si barca poti s-o lasi pe canalul de la ferma,la fel pazita.acolo e si o statie de benzina pe ponton.daca nu,cortul si la dotarea ta nu-i o problema sa ajungi luand-o pe perivolovca pana pe iacub,iasac,sau mai departe,pe litcov,caraorman,rosu,lumina,puiu etc,etc.

Avatar utilizator
silvian2007
junior
junior
Mesaje: 50
Membru din: 21 Noi 2006, 22:07
Localitate: Braila

.

Mesaj de silvian2007 » 24 Aug 2009, 12:53

deci pe canalul acela de la murighiol care vine din dunare pe care e si politia de frontira pot lasa barca in siguranta?
Mi-e sa nu ma trezesc fara motor sau mai stiu eu, sa dispara cu totul...zic si eu ca am inteles ca a inceput sa se cam practice sportul asta prin delta...nu mai zic de situatia in care as sta la cort.Ar trebui sa dorm in barca... :lol:

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 24 Aug 2009, 13:27

Avand o astfel de barca cu motor e pacat sa stai in zona Murighiol, unde n-ai loc de turisti (mai putin norocosi, ca n-au barca) si de tot felul de smecheri locali.
Poti lasa masina si peridocul in parcarea cu plata, ingradita de langa benzinarie , adica la 200 de metri de locul in care lasi barca la apa.
Apoi cu barca fain frumos la Crisan (fie pe Sfantu la vale pana in bucla de la Dunavat si apoi pe Perivolovca, fie pe la Uzlina, lac Uzlina, lac Isac si Litcov sau Perivolovca si ajungi in acelasi punct, confluenta Litcov cu Perivolovca; de acolo e simplu).
Crisan are avantajul de a fi in mijlocul deltei si ofera posibilitati mai bune de pescuit fata de alte zone, si anume: lacurile din sud, cele din nord, canale importante si bratul Sulina. Are dezavantajul ca barca in general va sta amarata la unul din pontoanele de pe brat si pot fi probleme cu valurile mari create de nave. Gasesti o sumedenie de pensiuni.
Daca e bine sau nu sa lasi motorul pe barca e optiunea ta. Eu in general il dau jos seara, dar al meu e mai usor (15 cai in 2 timpi).
Daca mergi la Crisan, e pacat sa nu-ti faci timp sa vizitezi lacurile din zona, chiar daca nu se prinde stiuca. Drumul pe apa pana la ele e foarte frumos.
Harta obligatoriu. Nu te feri sa intrebi persoanele pe care le intalnesti pe drum, referitor la traseu.
As adauga ca in zona ai benzinarie pe apa la Crisan si Mila 23. Eu nu ma car cu benzina dupa mine, doar rezervorul (25l).

Avatar utilizator
SorinM13
senior
senior
Mesaje: 477
Membru din: 13 Feb 2007, 13:18
Localitate: Sibiu

Mesaj de SorinM13 » 24 Aug 2009, 14:09

MariusC scrie: Harta obligatoriu. Nu te feri sa intrebi persoanele pe care le intalnesti pe drum, referitor la traseu.
As adauga ca in zona ai benzinarie pe apa la Crisan si Mila 23. Eu nu ma car cu benzina dupa mine, doar rezervorul (25l).
apropos de benzina pentru alimentat. haideti sa incropim o harta a deltei cu punctele de alimentare (benzinarii). intai le enumeram dupa care o punem de-o harta.

tulcea- star 2000 iesirea din port spre sulina partea dreapta
crisan-star 2000 confluenta cu dunerea veche, dreapta
crisan- ? parca mai e una cu galben pe aceeasi parte?
mila 23-star 2000 faleza centru sat langa magazin-carciuma
sulina- star 2000 faleza din centru

care mai doriti sa completati bagati aici

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 25 Aug 2009, 07:25

e bine sa nu lasi nimic nesupravegheat, nici macar o secunda. se fura in draci. anul trecut, unui prieten, i-au fost furate betele chiar de pe pontonul pensiunii. asta se intimpla la uzlina. pina anul trecut puteam sa juram ca acolo nu se fura. concluziile le trage fiecare...
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

Avatar utilizator
IlieNeamt
veteran
veteran
Mesaje: 1271
Membru din: 31 Mai 2009, 16:33
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

Mesaj de IlieNeamt » 09 Sep 2009, 09:57

Ma poate ajuta cineva cu niste numere de telefon de la niste pensiuni (localnici) din delta ? Ma intereseaza cazare (nu lux cat de cat decent) undeva la 30-40 ron/zi de persoana cazare, unde se poate servi masa si poate au si barca de inchiriat cu motor de 3-4-5 CP maxim la un pret decent (in mila 23 am gasit cu 1 mil barca cu motor de 4 sau 5 cp la 1 mil/zi).
Vrem sa stam de pe 21 septembrie pana pe 25-26 septembrie (suntem 4 sau 5 persoane)..Ma intereseaza in special pescuitul la rapitor (stiuca).
Initial voiam pensiunea Marcov dar in perioada respectiva e rezervata pentru o nunta (abia dupa 23-24 septembrie se elibereaza).

Orice informatie e bun venita
Multumesc anticipat!
www.pentrupescuit.ro

devalin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 171
Membru din: 31 Mar 2008, 10:03
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de devalin » 09 Sep 2009, 10:08

www.pensiuneacristi.ro, e la Crisan....totul ok!...in caz de lipsa ....peste....are si cherhana...!!!
:P

Avatar utilizator
IlieNeamt
veteran
veteran
Mesaje: 1271
Membru din: 31 Mai 2009, 16:33
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

Mesaj de IlieNeamt » 09 Sep 2009, 10:15

Citesc acum pe http://pensiuni-delta.com vad ca sunt detalii complete (pret, amplasare, facilitati) poate gasesc ceva :)

Multumesc de raspuns
www.pentrupescuit.ro


Scrie răspuns