Piranha in Bega

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Mesaj de costi » 02 Aug 2009, 18:06

Ce tare-i linku' ala :))

Citat:
"Sunt uşor aplatizaţi datorită faptului că pot trăi la adâncimi foarte mari (unii au fost întâlniţi chiar la adâncimi de peste 12.000 metri,...."

Curios.... 12.000 de metriii unde... avand in vedere ca groapa Marianelor are putin peste 11.000 de metrii :))

si mai tare ca pe harta cu distributia pe glob il gasesti cam pe oriunde mai putin in bazinul Amazonian :))

Ce tare.. mai vreu linkuri d'alea :))
Traiasca educatia !!! :lol: :lol: :lol: :lol:

http://en.wikipedia.org/wiki/Piranha - mai sigura e treaba asta.... :)
Imagine

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 02 Aug 2009, 18:11

costi scrie:Ce tare-i linku' ala :))

Citat:
"Sunt uşor aplatizaţi datorită faptului că pot trăi la adâncimi foarte mari (unii au fost întâlniţi chiar la adâncimi de peste 12.000 metri,...."

Curios.... 12.000 de metriii unde...
Pai or fi fost pe pamant, si au masurat din avion... :lol:

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 02 Aug 2009, 23:07

voi va puteti imagina un peste clocind? :lol:
"Îşi depun oăle în adâncurile apei şi le clocesc timp de 3-4 luni, "

CaTaLinZIF
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 08 Iun 2009, 22:31
Localitate: Falticeni
Contact:

Mesaj de CaTaLinZIF » 02 Aug 2009, 23:39

tare.... :lol: :lol:

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 03 Aug 2009, 09:19

deci niste prostii mai mari decat cele citite in articolul asta nu am reusit inca sa vad ...

da ... educatia ... :oops:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
Hentzone
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 24 Aug 2008, 22:13
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Hentzone » 03 Aug 2009, 09:58

Tare-s curios cine a putut debita asemenea idiotzenie :lol: :lol: :lol:
citat: "aparţine supraclasei peştilor telosteeni (alături de rechini şi caşaloţi)" de cand casalotzii sunt pesti... cred k cei din roEnciclopedia fac trimitere la filmul "Idiocracy"
Go fishing, what else...

Keiler
junior
junior
Mesaje: 50
Membru din: 22 Mai 2008, 15:00
Localitate: Brasov

Mesaj de Keiler » 03 Aug 2009, 11:01

Asta - ca de altfel si o groaza de alte reportaje despre pescuit si vanatoare - arata care este calitatea jurnalismului de la noi si a majoritatii celor care-l practica.
Poate nu stiati dar in unele trusturi de presa exista plan de stiri. Nici nu stiu ce-mi vine, sa rad sau sa plang.

Avatar utilizator
PescarNebun
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 05 Mai 2009, 09:25
Localitate: Craiova/Moreni
Contact:

Mesaj de PescarNebun » 03 Aug 2009, 11:06

Cine dracu e oligofrenul care a scris articolul ala???? :twisted: :twisted: :twisted:

Pigment numit lizozim? Lizozimul e o enzima bacteriolitica care se gaseste in serul uman.

Separarea enzimelor conclusive.... adica enzimele care trag concluzii? :lol: :lol:

Azot piridoxinic?? Tipul pe langa faptul ca revolutioneaza biologia, medicina, face desoperiri de o importanta capitala si in chimie.....

De obicei consuma alti pesti mai mari cum ar fii pastravii, stiucile... Nu stiam ca pastravii si stiucile traiesc in Amazon..... :lol: :lol:

Sunt pesti homeotermi..... Asta e cea mai buna

scheletului lor cartilaginous, compus dintr-un număr foarte mare de falange osoase. Interesant. Deci cartilagiul se compune din oase..... in special falange.... Ma conving din ce in ce mai mult ca tot ce am invatat in facultate nu erau decat niste aberatii. :oops:

Mi-e scarba sa mai citesc. O singura dilema ma mai nelinisteste acum, cel care a scris textul asta era un pusti de 8 ani fascinat de cuvinte pe care nu le intelege sau unul mai mare ca varsta dar cu un IQ de max 40?
Some people xxx for xxx, some people xxx for voracious prehistoric
dinosaurs, more commonly known as Muskellunge.

Scrie răspuns