hegemonia crapului

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

darkseth
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 235
Membru din: 18 Noi 2008, 07:38
Localitate: bucuresti

Mesaj de darkseth » 09 Iul 2009, 19:18

mda.....chiar crezi ca "spinerii" sunt mai cu bun simt?!te inseli....toti suntem romani ,iar la noi procentajul de "uscaturi" e foarte mare....o intamplare pe o balta de langa bucuresti unde poti da la peste fara sa te incurci cu ceilalti.eram intr-o pneumatica si incercam sa ma destind.....cand ma trezesc cu doua barci mari ce vin sa dea in acelasi loc.prima care a sosit a oprit motorul(de 100hp) la 50 de m de locul de pescuit si a ajuns din inertie.celalalta barca , un ranger cu un motor de peste 150 de hp a oprit la vreo 20 m de mine.daca ar fi fost numai valurile....erau 3 pescari ametiti, care continuau sa bea bere si sa faca galagie...sa dus "**** de suflet" iesirea mea ...ma simteam in traficul din bucurest,unde nu conteaza regulile de circulatie ci tupeul sau "caruta" pe care o conduci.......

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 09 Iul 2009, 23:05

HellRAISER scrie:pe ape naturale cel putin eu unu am liniste atat timp cate este prohibitia :roll:
Liniste spui? Prohibitie? Scuze ca te intreb: in ce tzara pescuiesti tu? Ca in Romanica rar apa unde sa se respecte prohibitia!

Avatar utilizator
DjBeju
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 138
Membru din: 09 Ian 2005, 11:07
Localitate: Arad

Mesaj de DjBeju » 11 Iul 2009, 08:37

In zonele unde pescuiesc eu se respecta in mare parte.Cei ce nu o respecta intru totul sunt pescarii de spin,printre care ma numar eu si cele doaua boabe de porumb care vor sa formeze patul de nada.
C&R, please!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 11 Iul 2009, 20:41

o boaba ,doua boabe ,trei boabe...........,dar pe cind macar un boiles, ceva??

mirceaef
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 21 Ian 2005, 17:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 12 Iul 2009, 14:34

Fario_nebunu scrie: Du-te la un mare magazin de scule de pescuit. O sa vezi ca domnii crapisti au coltul lor bine delimitat...
du-te la totalfishing, o sa vezi ce bine sunt amestecate si aglomerate unele peste altele :D :D :D
Carping Club

Avatar utilizator
florind
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 10 Apr 2008, 13:31
Contact:

Mesaj de florind » 13 Iul 2009, 15:24

Am fost acum 2 saptamani la Olt, la Babiciu. Partida de spinning s-a transformat in partida de pescuit caras si platica intr-un ochi de apa. Pe ambele maluri ale Oltului, dupa baraj, crapisti cu lansete din metru in metru. Ultima oara cand am fost nu era asa dar nici ca mai bat drumul pana acolo.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 13 Iul 2009, 15:28

Fario_nebunu scrie:
HellRAISER scrie:pe ape naturale cel putin eu unu am liniste atat timp cate este prohibitia :roll:
Liniste spui? Prohibitie? Scuze ca te intreb: in ce tzara pescuiesti tu? Ca in Romanica rar apa unde sa se respecte prohibitia!
Fario, credema cat a fost prohibite, rar il vedeai pe vreun ametit de asta de sta la stationar sa pescuiasca pe unde am umblat eu, acum ca sa "terminat" prohibitia......sa cam terminat cu domnia in spinning, mereu imi zboara pe langa ureche vorbe de genul:"Date mah de acolo ca am un batz pus la mreana ..."

Avatar utilizator
hegedusalin
veteran
veteran
Mesaje: 743
Membru din: 05 Ian 2008, 17:49
Localitate: Tg mures

Mesaj de hegedusalin » 13 Iul 2009, 17:43

Prefer la orice ora crapisti decat lume iesita la scaldat care vrea musai sa vada ce prinde nenea ala cu undita acolo :evil: :evil: Pescarii sunt o atractie fatala pt scaldatori. Fac ce fac si tot langa tine ajung :?

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 13 Iul 2009, 23:43

Adevarul e ca in Romanica sunt foarte multi crapisti(inclusiv eu)si ca multa lume se simte bine la pescuit numai atunci cand are micii pe gratar si berea-n mana.Multi nu au pescuit in viata lor cu naluci si n-au de unde sa stie cat de frumos poate sa fie un drill cu o stiuca de 3kg prinsa cu fir de 18(fara struna :twisted: ).Nu e ca la americani unde la fiecare pescar in casa gasesti minim doua bete de spin.
Ma bucur ca la mine in zona nu exista prea multi crapisti iar aia putini nu sunt tot timpul la pescuit si nici nu au prea multe bete.Rar se intampla sa nu gasesc loc de pescuit.Eu chiar daca ma duc sa pescuiesc la crap nu sunt unul dintre aia care planteaza la 200m.Incerc sa ma limitez la o anumita portiune de luciu de apa fiindca stiu ca nu sunt singurul pescar de pe balta si ca ar vrea si altii sa se distreze,nu numai eu.Se pare ca unii au uitat ce inseamna bun simtz :? ...asta e..tara noastra.. :oops:
Ma bucur ca inca mai am locuri bune de pescuit cu naluci si sper ca Muresul sa nu devina un nou carpodrom pentru needucatii aia care se cred singuri pe mal si ragaie de la bere.Nu toti fac asa...dar multi.

PS:Maine seara ma duc la o partida de pescuit stationar la rapitor pe Mures si ma bucur ca nu voi fi deranjat de nimeni. :lol:
Fire incinse! :D

Avatar utilizator
Ionut Petrea
veteran
veteran
Mesaje: 627
Membru din: 24 Dec 2008, 21:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut Petrea » 14 Iul 2009, 10:42

He-he, siretul e intestat de ei.Am avut o partida acum doua saptamani in care am fost pe punctul sa plec pentru ca nu aveam loc sa arunc un vobler in apa.La Padureni este un satean care s`a mutat pe balta, din luna aprilie, cu nevasta si copil.Tine 6-7 lansete in apa, la crap.Iar pe malul dinspre sat, e nebunie.Locurile se dau mostenire.Bineinteles ca in momentul in care am aruncat un vobler in apa, nici recuperarea n`o incepusem bine ca am fost intampinat de "caldurosul" salut:<<Baaaaa vezi ca imi agati firele.>> <<Ai grija, am lansete la crap>>.Pana nu da frigul,sa se mai rareasca, innebunesc de ei!
Intotdeauna C&R

Scrie răspuns