Unde merg si ce fac? (neclaritati privind permisele)

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
el_disku
junior
junior
Mesaje: 43
Membru din: 01 Sep 2008, 12:36

Unde merg si ce fac? (neclaritati privind permisele)

Mesaj de el_disku » 02 Iun 2009, 22:21

Am deschis acest nou subiect pentru a ma lamurii unde sa merg si ce trebuie sa fac sa iau permisul pe 2009. Cred ca sunt multi care intra si inca nu stiu lucrurile astea deoarce sa creat un mare tam tam cu legile si cu permisele astea.

Intrebarile vin cam asa?

Daca am carnet de asociatie unde ma duc?

Care sunt pasii pentru procurarea de permise anpa? (trezorerie si apoi?)

Foarte aiurea ca am ajus sa fac un topic despre asta dar romania e un ghem tare incurcat..

Avatar utilizator
Ionut Petrea
veteran
veteran
Mesaje: 627
Membru din: 24 Dec 2008, 21:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut Petrea » 03 Iun 2009, 05:47

Pentru procurarea de permis ANPA iti trebuiesc urmatoarele lucruri:
-copie BI/CI
-chitanta de la trezorerie dupa ce ai achitat taxa(de 30 lei sau,de 10 lei pt elevi)
-cerere pentru eliberare permis(se gaseste pe site-ul www.anpa.ro )
-pentru elevi,mai trebuie o adeverinta eliberata de scoala la care invata)

Cu aceste lucruri se merge la sediul ANPA zonal(eu am fost tocmai la Iasi,sunt din Onesti,jud. Bacau) si in 5 minute mi-a fost eliberat)
Intotdeauna C&R

Avatar utilizator
el_disku
junior
junior
Mesaje: 43
Membru din: 01 Sep 2008, 12:36

mda..

Mesaj de el_disku » 03 Iun 2009, 09:33

multumesc pentru raspuns dar mie neclar legat de centrul anpa zonal.. ? eu spre exemplu locuiesc in bucuresti dar sunt de loc din miercurea ciuc.. ar trebui sa merg la anpa harghita? are ceva daca il iau la bucuresti?

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 03 Iun 2009, 09:51

Permisul ANPA are inscrise pe el numele titularului si codul numeric personal al detinatorului. Adresa de domiciliu nu se inscrie in permis. Prin urmare cu toate documentele care ti le-a enumerat badboy 69 on teoretic poti sa -ti scoti permisul de la oricare filiala ANPA din tara.

Avatar utilizator
genu
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 07 Iul 2006, 21:48

Re: mda..

Mesaj de genu » 03 Iun 2009, 11:24

el_disku scrie:multumesc pentru raspuns dar mie neclar legat de centrul anpa zonal.. ? eu spre exemplu locuiesc in bucuresti dar sunt de loc din miercurea ciuc.. ar trebui sa merg la anpa harghita? are ceva daca il iau la bucuresti?
In harghita nu este ANPA , numai in brasov .

Avatar utilizator
evoIX
junior
junior
Mesaje: 56
Membru din: 05 Noi 2008, 16:07

Mesaj de evoIX » 03 Iun 2009, 13:49

multumesc pentru raspuns dar mie neclar legat de centrul anpa zonal.. ? eu spre exemplu locuiesc in bucuresti dar sunt de loc din miercurea ciuc.. ar trebui sa merg la anpa harghita? are ceva daca il iau la bucuresti?
Hai ca iti zic eu, cred ca destul de clar, daca nu te-ai lamurit cumva pana acu.

Eu am sunat acum 10 min la Buftea la sediu ANPA, vreau si eu sa ma duc vineri si sa stiu ce am de facut, ma rog eu aveam pb ca nu vroiam astia de la trezoreriiile de sector din B sa-mi ia banii, pt ca nici eu in buletin nu-s bucurestean.

Au zis asa:

"... stim ca aia-s cretini, veniti aici vineri (program de la 8.30 la 16.30 - atentie la trezorerie e pana mai devreme 15.30 parca) .. si platiti aici, e aproape trezoreria si in 10 min aveti permisul. Sa aveti buletinul."

Si cica poti sa faci si pt altii daca ai buletinul lor.

Avatar utilizator
Ionut Petrea
veteran
veteran
Mesaje: 627
Membru din: 24 Dec 2008, 21:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut Petrea » 03 Iun 2009, 14:47

evoIX scrie:
multumesc pentru raspuns dar mie neclar legat de centrul anpa zonal.. ? eu spre exemplu locuiesc in bucuresti dar sunt de loc din miercurea ciuc.. ar trebui sa merg la anpa harghita? are ceva daca il iau la bucuresti?
Hai ca iti zic eu, cred ca destul de clar, daca nu te-ai lamurit cumva pana acu.

Eu am sunat acum 10 min la Buftea la sediu ANPA, vreau si eu sa ma duc vineri si sa stiu ce am de facut, ma rog eu aveam pb ca nu vroiam astia de la trezoreriiile de sector din B sa-mi ia banii, pt ca nici eu in buletin nu-s bucurestean.

Au zis asa:

"... stim ca aia-s cretini, veniti aici vineri (program de la 8.30 la 16.30 - atentie la trezorerie e pana mai devreme 15.30 parca) .. si platiti aici, e aproape trezoreria si in 10 min aveti permisul. Sa aveti buletinul."

Si cica poti sa faci si pt altii daca ai buletinul lor.
"Cica" iti trebuie o imputernicire scrisa (de mana) si semnata de cel al carui permis vrei sa il ridici,pe langa copia buletinului persoanei in cauza.
Intotdeauna C&R

Avatar utilizator
newwen
junior
junior
Mesaje: 96
Membru din: 26 Apr 2009, 16:58
Localitate: Arad

pernis

Mesaj de newwen » 03 Iun 2009, 17:53

salut.eu sunt din Arad si am luat permisul direct de la asociatie...anpa 2009...asa scrie pe el.
E ok? nu e nici o problema???? :?:

Avatar utilizator
genu
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 07 Iul 2006, 21:48

Mesaj de genu » 03 Iun 2009, 21:49

Si ai platit doar 30 de lei ? :roll:

Avatar utilizator
florind
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 10 Apr 2008, 13:31
Contact:

Mesaj de florind » 04 Iun 2009, 11:16

badboy69on scrie: "Cica" iti trebuie o imputernicire scrisa (de mana) si semnata de cel al carui permis vrei sa il ridici,pe langa copia buletinului persoanei in cauza.
Eu am trimis un prieten care habar n-avea ce sa faca acolo. I-am dat buletinul si l-am trimis la Buftea la ANPA. Acolo i-au explicat aia ce si cum se procedeaza (cerere, copie Ci si chitanta de la trezorerie). In 10 minute avea permisul.

Scrie răspuns