Targul de pescuit ExpoAventuri 2009 - Ce asteptari aveti?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

bebe13
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 126
Membru din: 17 Feb 2008, 12:38
Localitate: Bucuresti

Mesaj de bebe13 » 06 Iun 2009, 05:26

expozitia mi se pare mai slaba ca anul trecut
de remarcat motoare electrice de la 425ron la 1600
absente : Arrow ,Gipo
Nu cred ca merita sa faci mai mult de 50 de km daca stai mai departe stai acasa

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de tali » 06 Iun 2009, 10:58

Hai sa va spun eu care e treaba participantii au adus cam ce aveau pe stoc au facut si ceva reduceri nu mari dau au facut (vezi expert-spinning, energo). Treaba cu nalucile e ca in prima zi s-au vandut destul de multe si de aici pare cam sarac targul!!!

rosu r.
veteran
veteran
Mesaje: 760
Membru din: 10 Aug 2006, 14:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de rosu r. » 06 Iun 2009, 19:50

In mare tali cam are dreptate !
In prima zi sa vandut mult mai mult decat se asteptau vanzatorii si in concluzie in unele situatii dupa prima zi au ramas locuri goale pe rafturi !

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cipic » 06 Iun 2009, 21:01

Eu nu stiu ce vreti sa vedeti la un targ de genul asta, toate lansetele si mulinetele de pe fata pamantului :) , care vrea sa vada mai multe sa se duca saptamana care vine la Efttex!!! Intr-adevar fiecare a venit cu ce a avut pe stoc,multe sau putine!!!
Expert-Spinning - Aproape toate culorile si marimile de Kopyto,Aqua etc, linguri Berti,Dl. Predescu avea si o Stelluta dar se pare ca un meserias i-a cumparato :) , haine de la Cabelas s.a.m.d.
Fishshop a venit cu ,,morcovii'' :) super lansete, St.Croix-uri, zgarciuri, voblere si cu un Steez de toata frumusetea!!!
Abrevis-ul fire,naluci, lansete,tot ce vroiai bani sa ai!!!!

Reduceri au fost si vor fi la destule standuri fata de pretul de magazin cu conditia sa cauti bine ce-ti trebuie si depinde de gradul de prietenie pe care il ai cu patronul :) ,asa ca maine inca mai puteti sa dati o raita!!!

Fire intinse!!!

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 06 Iun 2009, 21:41

tali scrie: Treaba cu nalucile e ca in prima zi s-au vandut destul de multe si de aici pare cam sarac targul!!!
Adevarat doar in parte. Eu am ajuns joi la deschidere si la o mare firma, mi-au spus ca vin de la alt targ si de aceea nu au multe din voblere pe stoc, ca nu au avut timp sa se reaprovizioneze. Asa ca la panou intocmeau baietii biletele cu voblere, cu care ststeam la coada la raft, ca acolo sa ne spuna ca nu au modelul cerut. Puteau pune biletele la panouri cu modelele existente si era mai OK. Nu dau nume ca nu-i frumos.
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 06 Iun 2009, 21:46

cipic scrie:Reduceri au fost si vor fi la destule standuri fata de pretul de magazin cu conditia sa cauti bine ce-ti trebuie si depinde de gradul de prietenie pe care il ai cu patronul :)
Asta da marketing !!
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 08 Iun 2009, 21:39

Anul asta ma pregateam sa spun ca sunt trist pt ca...nu am ajus la Targ fiind plecat 4 zile in Bulgaria. Exact zilele cu targul plus inca una. Numai ca, odata ajuns la Plovdiv, al doilea mare oras din Bg am avut surprize mai mult decat placute! Chiar vis a vis de hotelul unde am stat era un magazin, mic si cenusiu numit "Vanatorul si pescarul" (pre limba bulgarilor), genul de magazin AJVPS cum erau si la noi pe Mosilor cu gramada si acum doar in provincie mai gasesti. Am intrat mai muot dun curiozuitate, sa vad ce cumpara si ce vand vecinii nostrii balcanici. Evident, 80% din magazin plin cu "scule" vanatoresti, restul cu din alea de pescuit. Dar...minune mare. Pe cele vreo 6 rafturi se lafaiau zeci de voblere, practic cam toata gama Salmo pe care o stiam. Le cer sa le vad, mi le pune mosulica vanzatorul pe masa si incep calculele. Salmo Hornet culoare pastrav 5 sau 5,5 cm (nu mai tin minte) sinking, costa 6 leva adica...3 euro. Hornet mic 5 leva, in fine modele mai mari (6-9 cm) urcau la 8 leva maxim (4 euro). Ideea e ca am venit de 3 ori la magazin si am cumparat de fiecare data cam 6 voblere si pe deasupra in total si 30 de lingurite Mepps rotative - nr. 00, 0, si 1. La pret fix de 2-2,5 leva bucata adica 1-1,25 euro! In conditiile in care la magazinele din Buc mi se cere cam 7-8 lei pe o mica lingura Mepps iar pe un Salmo Hornet macar 18-20 de lei! De Rapalla nu m-am atins ca erau la fel ca la noi. Dupa ce l-am lasat pe mos fara voblere si linguri mici am gasit un alt magazin la 500 de metri pe acelasi bulevard. Iar m-am "aruncat" pe linguri, voblere si twistere, plus vreo 10 buldo diferite de ce gasesc in tara. La muste in schimb stau mai rau ca noi - se vede ca au pastrav putin, rar. In schimb sunt f mari amatori de voblere Salmo, si linguri Mepps, chiar si in cel mai mic butic de pescuit le gasesti in f multe modele! La noi sunt rare in magazine - gasesti Cozma (bunicele), Rappala (scumpe) si din alea nasoale Ugly Duck care mie nu imi plac defel. Ca lansete si mulinete prefera clar Shimano si pe locul 2 Daiwa, dar gasesti f multe modele in raft, nu trebuie sa comanzi si sa astepti zile intregi!
Alte deosebiri: vanzatori f prietenosi, calmi (au stat linistiti vreo 20 de minute pana am ales). Mi-au dat GRATIS catalogul Shimano 2009, bilingv (bulgar-englez) si la o mulineta de tip SEA (din aia mare, pe care pui 300 de m de 0.40) a vrut sa imi faca reducere de la 60 de euro la 50, insa nu m-am decis. Asa ca am cheltuit toata diurna, sau aproape toata, pe naluci de calitate, am venit cu zeci de bucati in geanta si acum a trebuit sa mai cumpar cutii ca nu aveam in ce le depozita! :lol: De aia va zic ca nu regret ca nu am ajuns la targ!

Avatar utilizator
Bogdan_Alex
veteran
veteran
Mesaje: 693
Membru din: 11 Iun 2005, 16:33
Localitate: juma' in apa
Contact:

Mesaj de Bogdan_Alex » 09 Iun 2009, 14:00

am irosit 10 ron pe targul asta, aiurea.

la capitolul mulinete...Varza. nu tu shimano, nu tu okuma.
energofish vindea salmo tiny cu 18ron in conditiile in care in magazin e 14-15ron, si multe alte exemple negative legate de salmo care ajunsesera sa concureze la pret cu rapalele.

lansete au fost destul de multe.

am cautat fast snap-uri si duolock-uri peste tot si nu am gasit nicarieri pana la urma. or fi ele maruntisuri insa daca tot vinzi naluci poti vinde si niste accesorii.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 09 Iun 2009, 22:22

Bogdan_Alex scrie:am irosit 10 ron pe targul asta, aiurea.

la capitolul mulinete...Varza. nu tu shimano, nu tu okuma.
energofish vindea salmo tiny cu 18ron in conditiile in care in magazin e 14-15ron, si multe alte exemple negative legate de salmo care ajunsesera sa concureze la pret cu rapalele.

lansete au fost destul de multe.

am cautat fast snap-uri si duolock-uri peste tot si nu am gasit nicarieri pana la urma. or fi ele maruntisuri insa daca tot vinzi naluci poti vinde si niste accesorii.
Pai vezi? De aia ziceam ca merita luate Salmo din Bulgaria - mai ieftine, mai multe, aveau si snapuri si agrafe f mici. plus mulinete Shimano f multe. Ne dau clasa bulgarii, fir-ar sa fie! Chiar daca sa zicem nu gaseai Shimano Speed master pe loc, vanzatorul suna la depozit si peste cateva ora sau a doua zi veneai si era acolo, ambalata frumos. M-a impresionat.

horia flucus
veteran
veteran
Mesaje: 950
Membru din: 26 Apr 2007, 23:35

Mesaj de horia flucus » 09 Iun 2009, 22:47

Din pacate eu la targ am dat bani doar pe biletul de intrare.Am luat si eu initial tzeapa cu voblerele care erau expuse dar nu se vindeau. Am incercat sa-mi caut un camuflaj de calitate gen Goretex dar n-am vazut nimic, nici macar Hillmann. Acu doi ani am spart o gramada de bani da anu asta s-au gandit baietii de acolo ca e criza si n-au vrut sa ne bage la cheltuieli...
Una peste alta, un mare fasss!
Ca sa fii fericit pentru un an te insori, pentru inca doi ani divortezi, iar pentru toata viata inveti sa pescuiesti!

Scrie răspuns