Interzicerea pescuitului comercial la stiuca

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

rene
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 26 Mai 2009, 22:24

Interzicerea pescuitului comercial la stiuca

Mesaj de rene » 30 Mai 2009, 15:12

Stiu ca cu ceva timp a existat o initiativa laudabila care isi propusese sa interzica pescuitul comercial la stiuca pentru o perioada de cativa ani si inclusiv interzicerea comercializarii acesteia. Obligatoriu ambele masuri. Ce s-a mai auzit de ea? Daca nu mai e de actualitate, ce ziceti? facem un memorandum in acest sens? putem si noi ca simplii cetateni sa propunem un proiect de lege. trebuie doar sa ne strangem cativa si sa aducem argumente pro.
Astept feedback de la voi. Ma ofer sa fac demersurile, dar am nevoie de sustinere.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 30 Mai 2009, 21:08

De ce numai la stiuca ? :lol:

rene
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 26 Mai 2009, 22:24

Mesaj de rene » 30 Mai 2009, 23:01

tudor scrie:De ce numai la stiuca ? :lol:
ca nu este un peste cu valoare comerciala mare si ma gandesc ca "ar trece" in parlament o astfel de initiativa: nu am "afecta" economia si asa in criza cu interzicerea pescuitului na alte specii aducatoare de banauti frumosi: somn, crap, salau...
Haideti sa incepem cu stiuca, si daca ne iese mai vedem noi. As vrea sa propunem interzicerea pescuitului comercial in toata Delata Dunarii si eventual si pe celelalte balti din tara. OBLIGATORIU sa fie interzisa si comercializarea caracalinei, pt k altfel braconierii ar spune ca au prins-o in incinte private.....si ca au voie.
Astept feedback.

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 31 Mai 2009, 20:23

tudor scrie:De ce numai la stiuca ? :lol:
Ca sa nu fie o initiativa moarta inainte de a se naste.
Si la maraton, tot cu pasi mici se alearga.

Avatar utilizator
Bogdan_Alex
veteran
veteran
Mesaje: 693
Membru din: 11 Iun 2005, 16:33
Localitate: juma' in apa
Contact:

Mesaj de Bogdan_Alex » 01 Iun 2009, 11:49

eu vad alta problema in chestia asta:

Sa presupunem ca o interzic, buuun ...dar icrele sunt destul de valoroase, s-ar putea sa deranjeze mafia in domeniu.
O a 2-a problema este ca lotul national de braconaj viteza nu se va opri niciodata din antrenamente...vezi celelalte specii protejate care daca te stresezi un pic, faci rost de ele chiar asa interzise cum sunt.
O sa ziceti ca daca nu exista cerere moare oferta...nimic mai fals, nu exista cerere din partea celor care le pasa, iar pe aceste meleaguri suntem exemplare pe cale de disparitie.

Avatar utilizator
Lucius
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 162
Membru din: 05 Aug 2008, 16:43
Localitate: Gheorgheni
Contact:

Mesaj de Lucius » 01 Iun 2009, 12:52

Daca se interzice comercializarea stiucii, in ochii pescarilor comerciali ea va devenii un daunator fara valoare, si exista pericolul ca exemplarele capturate sa fie eliberate din plase cu gatul rupt.

bogdan_br
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 06 Oct 2008, 15:41
Localitate: Braila

Mesaj de bogdan_br » 01 Iun 2009, 15:52

Bogdan_Alex scrie:eu vad alta problema in chestia asta:

Sa presupunem ca o interzic, buuun ...dar icrele sunt destul de valoroase, s-ar putea sa deranjeze mafia in domeniu.
O a 2-a problema este ca lotul national de braconaj viteza nu se va opri niciodata din antrenamente...vezi celelalte specii protejate care daca te stresezi un pic, faci rost de ele chiar asa interzise cum sunt.
O sa ziceti ca daca nu exista cerere moare oferta...nimic mai fals, nu exista cerere din partea celor care le pasa, iar pe aceste meleaguri suntem exemplare pe cale de disparitie.
Asa este. Stiuca este intens pescuita in Romanika, exact in perioada de prohibitie, pentru icre, cand oricum pescuitul ei este interzis. Deci nu cred ca s-ar rezolva mare lucru. 300 RON/kg de icre reprezinta o tentatie mult prea mare pt braconieri. Malin Musatescu descria intr-un articol apele deltei pe care pluteau zeci de stiuci cu burtile taiate, golite de icre...braconierii aruncau pestele si pastrau doar icrele, mult mai valoroase si mult mai usor de ascuns.

bogdan_br
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 06 Oct 2008, 15:41
Localitate: Braila

Mesaj de bogdan_br » 01 Iun 2009, 16:01

Revin. Nu vreau sa fiu inteles gresit. Sunt total de acord cu interzicerea pescuitului industrial la stiuca, dar nu cred ca s-ar rezolva mare lucru. Nu avem oameni care sa urmareasca aplicarea acestei legi si sanctiunile ce decurg din nerespectarea ei. Atat timp cat braconierii electricieni beneficiaza de NUP-ri pe banda rulanta (nu prezinta pericol public), ce poti sa-i faci unui lipovean cu 2 marle-n barca, prinse la vintir ??

rene
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 26 Mai 2009, 22:24

Sa ma anuntati cand incetati cu lamentarile....

Mesaj de rene » 09 Iun 2009, 23:16

Eu astept adeziuni..nu lamentari. Si va garantez ca vom reusi, si vom interzice si pescuitul si comercializarea stiuci ( si a icrelor).

Stiti bancul ala cu iepurasul care vroia sa-si faca niste clatite si nu avea tigaie?? S-a gandit sa o imprumute de la urs. Pe drum s-a gandit ca ursul o sa-l intrebe ce face cu tigaia, si ca va fi nevoit sa-i dea si lui clatite...si apoi s-a gandit ca poate la urs era in vizita si vulpita...si apoi si bursucul...si ca va fi nevoit sa le dea si lor clatite...
Intr-un final, ajunge la usa usrului si suna la usa. Deschide ursul si bucuros il intampina in trebandu-l cu ce-l poate ajuta.
La care iepurasul ii raspunde sec " auzi bai ursule, imi bag p... in tigaia ta "


asa sunteti si voi, eu vin cu o propunere concreta, am nevoie de oameni care sa creda in acest proiect, care este chiar fezabil, iar voi "omorati" totul din start....

anuntati-ma cand sunteti cumintea clara si credeti ca astfel de intiative nu pot avea decat efecte bune, pe termen lung macar daca maine nu se poate...

radu st
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 28 Sep 2004, 12:52
Localitate: Bucuresti

stiuca

Mesaj de radu st » 10 Iun 2009, 08:03

Eu te sustin. Cum te-as putea ajuta ?

Scrie răspuns