pescuitul noaptea interzis pe dunare, CL-TL

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Re: pescuitul noaptea interzis pe dunare, CL-TL

Mesaj de Fario_nebunu » 11 Mai 2009, 23:06

danr scrie:din mai multe surse am aflat ca s-a interzis pescuitul noaptea pe dunare, de la calarasi la varsare
stie cineva exact ordonanta ?
Dar de ce doar de la Calarasi in jos? Deci daca mergla Turnu Severin pot pescui non-stop? Care e logica....Sau de la Calarasi in jos e puzderia de braconei, poate ca mama braconierilor a fost gravida si a fatat doar de acolo in jos, nu? :lol: Legi aberante ca lka noi la nimenea...in rest poate ca ar trebui autorizat pescuitul sportiv de noapte pe Dunare doar in unele zone, langa orase ca sa fie usor de controlat....

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 12 Mai 2009, 07:19

Vad ca inca nu va dati seama de stupiditatea acestui ordin:
pescuitul sportiv e vax albina!
in ordin zice ca se interzice pescuitul, nu pescuitul sportiv. Asta inseamna ca se interzice si pescuitul comercial.
Dar pescarii comerciali din Delta, lipovenii si ce-or mai fi, au obiceiul a se trezi la 2 noaptea pentru a merge in balta sa verifice sculele si la 6 dimineata sunt la cherhana cu pestele. Daca ar lucra mai tarziu, dupa ora 6, pe caldura, pestele s-ar strica in barca de la balta pana la cherhana.
Sculele raman in apa luni de zile. Nici nu poate fi altfel, caci sculele nu incap intr-o barca.
Asa ca dupa ordinul asta ei ar trebui sa plece de acasa la 6 cu sculele, sa le puna in apa, pentru ca dupa-masa pe la 6 sa inceapa sa le stranga si seara la 22 cel tarziu sa fie la cherhana. Pai daca lasa sculele doar cateva ore nu mai prind nimic, practic pescuitul nu are sens.
Aici vorbesc de pescuitul traditional, legal, nu de braconaj.
Asa ca ordinul acesta este de o stupiditate fara limite si a fost compus de unul care habar n-are cum se pescuieste! Probabil ca n-a fost niciodata in Delta!
Iar faptul ca politia si jandarmeria nu pot face nimic pentru respectarea lui e chiar si mai hilar.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 12 Mai 2009, 09:10

MihaiV scrie: Asa ca ordinul acesta este de o stupiditate fara limite si a fost compus de unul care habar n-are cum se pescuieste! Probabil ca n-a fost niciodata in Delta!
Iar faptul ca politia si jandarmeria nu pot face nimic pentru respectarea lui e chiar si mai hilar.
Ai pus punctul pe I! Si eu cred ca autorul ordinului e pescar de munte sau poate nu e pescar deloc ci un amator care a citit si el prin carti si reviste din Vest ca e interzis acolo sa pescuuiesti noaptea! Politia si jandarmeria zici? Intai o sa zica ca nu stiu de ordin apoi o sa ceara ciubuc de la lipoveni (imi si imaginez masina jandarmeriei plecand doldora de salau si somn) sauu o sa ii goneasca noaptea pe cativa localnici mai amarati (fara "spate"). Bastanii, electricienii, chimistii...o sa ramana la lumina lunii netuulburati! Pe cat punem pariu? :lol:

Avatar utilizator
andriipopa75
veteran
veteran
Mesaje: 733
Membru din: 08 Iul 2008, 00:45
Localitate: Craiova

Mesaj de andriipopa75 » 14 Mai 2009, 19:43

intentia e buna, solutia de moment e slabuta.
Ma repet, fara sanctiuni APLICATE, legea e degeaba

andreiii
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 16 Mar 2009, 22:46

Mesaj de andreiii » 24 Mai 2009, 13:19

va salut
pe 29 mai plec in delta,pana pe 5 iunie,voi dormi pe malul garlei,si o sa pescuiesc mai tot timpul....plec fara manbcare si vreau sa vad cum ma descurc doar cu mama natura.implicit o sa pescuiesc si noaptea.plec doar cu 200 ron de benzina ceva de baut :D ....am facut asta in fiecare an,dar niciodata 7 zile,a fost super ....o sa postez poze si detalii...de locuri...fara a distorsiona realitatea...fire intinse si rabdare...mai e putin :)

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 25 Mai 2009, 12:21

andreiii scrie:va salut
pe 29 mai plec in delta,pana pe 5 iunie,voi dormi pe malul garlei,si o sa pescuiesc mai tot timpul....plec fara manbcare si vreau sa vad cum ma descurc doar cu mama natura.implicit o sa pescuiesc si noaptea.plec doar cu 200 ron de benzina ceva de baut :D ....am facut asta in fiecare an,dar niciodata 7 zile,a fost super ....o sa postez poze si detalii...de locuri...fara a distorsiona realitatea...fire intinse si rabdare...mai e putin :)
Fir intins si sa te simti bine!
Dar...ca sa fim si noiu linistiti...daca nu apari dupa aceea inca 2-3 zile pe cine sa anuntam? Nu e mai bine sa lasi niste indicii, niste repere ceva? Sau preferi sa fii cautat pe NV, cu sufletul la gura, contra-cronometru? :lol: Ti-ai luat spraiuri de viespi, albine, ser antiviperin? Vezi cand zici ca "dorm pe malul garilei" ca se plimba prin Delta fel de fel de infractori reali sau potentiali, nu uita ca si Terente mai acum vreo 80 de ani "activa" si in zona aia. Ia cu tine un caine, macar latra daca vine cineva...

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Mesaj de lucky_51 » 25 Mai 2009, 12:44

De venit sigur va veni cineva mai ales ca se aude ca se va patrula cu vreo 100 de salupe echipate cu echipamente de ultima generatie pentru paza si protectia Deltei. :o :shock:

Avatar utilizator
PescarNebun
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 05 Mai 2009, 09:25
Localitate: Craiova/Moreni
Contact:

Mesaj de PescarNebun » 26 Mai 2009, 01:13

Sunt si eu curios daca dupa tampenia asta nu o sa mai pescuiasca cineva noaptea. Eu unul o sa pescuiesc cu si mai mare placere stiind ca incalc legea astfel. :lol: :lol: :lol:

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Mesaj de lucky_51 » 26 Mai 2009, 06:25

Fir intins !
:D :D :D

butic
junior
junior
Mesaje: 74
Membru din: 04 Apr 2008, 10:48
Localitate: Bucuresti

Mesaj de butic » 26 Mai 2009, 11:25

Andreiii,
lasa si tu pestii sa se reproduca :evil:
Ai putea sa astepti pana pe 11 Iunie inclusiv!!
Poate nu stiai perioada de prohibitie in Delta :?
Oricum distractie si aventura!! :D
(nu cre ca dispare pestele din Delta daca te duci tu in prohibitie dar asa ar fi fair-play)
Important e sa fi acolo!!!

Scrie răspuns