RNP Romsilva

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 07 Mai 2009, 01:23

NYPD scrie:
danone scrie:
Branco_s scrie:Stai linistit ca acest protocol nu v-a aparea niciodata in MO.,dar v-a fi unul din documentele de baza in elaborarea noii legi a pescuitului.ANPA nu a suflat o vorba despre acest protocol si a vrut sa fi secret dar prin unii reprezentanti ai RNP mai slobozi la suflet s-a ajuns in posesia lui.Acel presedinte BUKSZ este o marioneta a Ministerului agriculturii,iar dacate uiti ce functii a indeplinit di Duta pana a ajuns subsecretar de stat si a supervizat acest protocol iti vei da seama cine este initiatorul protocolului.Chiar daca nu platesti taxa solicitata de RNP este suficient ca vin pe apa ca trupele din Afganistan si te sicaneaza ,te certi cu ei si in final te enervezi si ratezi placerea unei zi linistita de pescuit.
Ar merita Buckz asta si ANPA sa ne strangem macar 10-20 de bucuresteni vineri si cu pancarte pe care sa scrie "Rusine ANPA, ati batut palma cu Iuda-RNP, ne-ati tradat javrelor!" plus "Buckz, la puscarieeee!" sa ne postam in fata la sediul ANPA din Nerva Traian! Sa vezi ce fetze-fetze fac aia cand ies din sediu si dau de noi...daca mai chemam si presa efectul va fi total. Ma intreb cat e amenda ptr miting neautorizat? daca se imparte amenda (una0 la 20 e suportabil. Nu trebuie lasati nepedepsiti astia de la ANPA. Mi-as da si numele cu riscul de a mi se anula permisul lor si de a nu mai primi altul. Atunci chiar ca devin braconier forever si fara remuscari! :lol:

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 07 Mai 2009, 06:45

Fario,
Din pacate pentru tine si pentru pescarii sportivi in general, chestiile alea mari cu care inebunesti femeile, nu ti le etalezi decat aici pe forum si atunci cand injuri asociatiile de pescari sportivi pe care le consideri inamicul public numarul unu (bineinteles ca ma refer la asociatiile noi, altele decat ajvps-urile, care tac malc).
Pentru linistea voastra acest document ilegal si inimaginabil emanat de semnatarii lui a intrat in procedurile de anulare la initiativa FNPSR. Puteti sa faceti cereri de introducere in cauza la primul termen de judecata. Dar de cred ca nu veti face?

Avatar utilizator
RIon
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 160
Membru din: 10 Iul 2006, 15:22

Mesaj de RIon » 07 Mai 2009, 07:01

Din cate am inteles de la ANPA CJ, conform ordonantei 23 singurul permis valabil e cel ANPA, si chiar daca exista protocol semnat cu RNP, acestia nu te pot obliga sa le achiti taxa/chitanta, pentru ca, practic, ai plati aceeasi taxa de pescuit de 2 ori.
RNP este din nou, neclar; asa ca, concluzia celor de la ANPA a fost: daca vrei platesti, daca nu nu (taxa RNP), pentru ca daca pescarul il da in judecata pe cel care vine cu a doua taxa de pescuit (RNP) - pentru abuz in serviciu - castiga.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 07 Mai 2009, 07:07

NYPD scrie: Stai linistit ca acest protocol nu v-a aparea niciodata in MO.,dar v-a fi unul din documentele de baza in elaborarea noii legi a pescuitului.ANPA nu a suflat o vorba despre acest protocol si a vrut sa fi secret dar prin unii reprezentanti ai RNP mai slobozi la suflet s-a ajuns in posesia lui.Acel presedinte BUKSZ este o marioneta a Ministerului agriculturii,iar dacate uiti ce functii a indeplinit di Duta pana a ajuns subsecretar de stat si a supervizat acest protocol iti vei da seama cine este initiatorul protocolului.Chiar daca nu platesti taxa solicitata de RNP este suficient ca vin pe apa ca trupele din Afganistan si te sicaneaza ,te certi cu ei si in final te enervezi si ratezi placerea unei zi linistita de pescuit.
Pai daca va fi tinut secret si nu va aparea niciodata in MO , cum va fi facut public si mai mult cum va actiona ca si lege? Ce ma nedumereste cel mai mult este aplicarea a inca unui tarif pentru drepturi (de pescuit) care au fost deja tarifate. Cu alte cuvinte, conform codului de procedura penala acesta fapta se numeste EXCROCHERIE si se sanctioneaza ca atare. Cum ramane cu prevederile HG 1016/2008 privind cuantumul taxelor de licenţiere şi autorizare în pescuit şi acvacultură
, de care aceast nenorocit de protocol nici macar nu pomeneste si nu tine cont? Sunt niste mizerabili!!!!!

Avatar utilizator
RIon
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 160
Membru din: 10 Iul 2006, 15:22

Mesaj de RIon » 07 Mai 2009, 07:18

Practic este un protocol, prin care se specifica ca RNP va pune in vanzare permise/cartonase ANPA. Le pune in circulatie prin documente specifice - adica chitanta pe 30 de lei. E ca si cum RNP ar fi dealer ANPA si ii vinde abonamentele, si ai un comision.
RNP asigura paza etc. cf. legii 46/2008 - e ceva prevazut aici despre taxe si chitante suplimentare?

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 07 Mai 2009, 09:28

nici eu nu vad sa reiese din protocol obligativitatea de a plati alta taxa decat cea legata de permisul ANPA...

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 07 Mai 2009, 09:39

boistean scrie:nici eu nu vad sa reiese din protocol obligativitatea de a plati alta taxa decat cea legata de permisul ANPA...
Serios? Ia citeste art. 4.4 si vezi ce pricepi. Eu am inteles ca RNP se transforma in bisnitar, care valorifica documente emise de statul Roman.

RIon,

Comisionul este un procent din valoarea unui produs si se achita de producator, nu de cumparator. Cum dracu' calculeaza astia comisionul de ajunge la 4 milioane lei vechi? :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 07 Mai 2009, 10:00

apsalba scrie:
boistean scrie:nici eu nu vad sa reiese din protocol obligativitatea de a plati alta taxa decat cea legata de permisul ANPA...
Serios? Ia citeste art. 4.4 si vezi ce pricepi. Eu am inteles ca RNP se transforma in bisnitar, care valorifica documente emise de statul Roman.

RIon,

Comisionul este un procent din valoarea unui produs si se achita de producator, nu de cumparator. Cum dracu' calculeaza astia comisionul de ajunge la 4 milioane lei vechi? :lol: :lol: :lol:
pai daca pe permisul meu scrie clar, negru pe alb (de fapt pe un soi de roz) 30 lei, cat imi poate cere RNP-ul pe el???
formularea de la 4.4 oricum e ambigua...

radu_p
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 03 Mar 2009, 15:05

Mesaj de radu_p » 07 Mai 2009, 10:05

Incredibil ! Am citit textele din OUG 23 s.a. pe care se "fundamenteaza" protocolul. Pentru a-si forta o aparenta de legalitate astia considera apele de munte "amenajari piscicole" ! (vezi si 3.2. din protocol)

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Mesaj de flydb » 07 Mai 2009, 10:48

Foarte bine punctat. Aici este toata smecheria. Se profita de ambiguitatea textului din OU23/2008 referitor la amenajarile piscicole . Foarte tare!!

Scrie răspuns