Permisele 2009 valabile doar cele emise de ANPA

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
CataZander
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 19 Aug 2008, 09:41
Localitate: Timisoara/Deva

Mesaj de CataZander » 04 Mar 2009, 12:30

sal,am si eu o mare nelamurire: mi-am vizat carnetul de membru la ajvps hd(din motive subiective) dar am auzit atatea chesti ca nu mai stiu ce sa cred! APS Deva imi zice ca nu o sa pot pescui niciunde deoarece ajvps nu mai are dreptul de a elibera permise de pescuit si ca la ei trebuia sa-l vizez, pe de alta parte AJVPS HD imi zice ca nu e adevarat ca nu e nici o problema ca asa cum am pescuit in ultimi 12 ani fara probleme nu o sa am nici acum.Eu unul sunt intr-o mare ceata ce naiba doar nu trebuie sa ma duc sami vizez si la aps :? Stie careva ceva .....?

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 04 Mar 2009, 12:39

va salut pe toti!

urmaresc de ceva timp pe mai toate forumurile de profil din tara, discutiile referitoare la telenovela permiselor ANPA-AJVPS.
nu m-am putut abtine sa nu-mi deschid un cont aici, citind dejectiile de tip mafioto-nesimtite ale lui apsalba. prin acestea dovedeste cat de mult ii pasa de pescarii sportivi si cat de buzunarul propriu.

din cauza unor astfel de mafioti si nesimtiti merg asa de bine treburile in Romania. pentru ca parerea ultra-majoritatii nu face nici cat o ceapa degerata cand e vorba de bani, interese, increngaturi etc.

asa ca ii urez "distinsului" apsalba, in locul traditionalului "Fir intins!", "Sa ti-o traga la fund!" sau, mai bine, "Sa te traga la fund!".

p.s. imi cer scuze fata de restul "populatiei" de pe forum, dar, repet, nu m-am putut abtine in fata badaraniei individului... :evil:

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 04 Mar 2009, 12:49

CataZander scrie:sal,am si eu o mare nelamurire: mi-am vizat carnetul de membru la ajvps hd(din motive subiective) dar am auzit atatea chesti ca nu mai stiu ce sa cred! APS Deva imi zice ca nu o sa pot pescui niciunde deoarece ajvps nu mai are dreptul de a elibera permise de pescuit si ca la ei trebuia sa-l vizez, pe de alta parte AJVPS HD imi zice ca nu e adevarat ca nu e nici o problema ca asa cum am pescuit in ultimi 12 ani fara probleme nu o sa am nici acum.Eu unul sunt intr-o mare ceata ce naiba doar nu trebuie sa ma duc sami vizez si la aps :? Stie careva ceva .....?
Ca-ti vizezi carnetul de membru la AJVPS HD sau la APS Deva e fix acelasi lucru. Conform legii, pescuitul se face legal daca ai permis de pescuit, ceea ce nu e tot una cu acel carnet de membru pe care iti pun aceste asociatii viza.
Conform legii tu trebuie sa platesti 30 lei statului pentru accesul la resursa acvatica vie.

Avatar utilizator
CataZander
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 19 Aug 2008, 09:41
Localitate: Timisoara/Deva

Mesaj de CataZander » 04 Mar 2009, 13:10

APS Deva spunea ca AJVPS nu mai are dreptul de-a elibera permise de pescuit si ca daca merg la trezorerie si achit acolo taxa ma vor trimite tot la ei sa ridic permisul pt care va trebui sa sustin un examen ca ei au castigat ceva drept de la ANPA cu privire la eliberarea permiselor?! :?

dinuta
junior
junior
Mesaje: 64
Membru din: 24 Noi 2004, 14:28

Mesaj de dinuta » 04 Mar 2009, 13:24

Am o intrebare pentru cei care au informatii verificabile.Acest nea fane(nu pot sa scriu cu F) a avut functie in agvps.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 04 Mar 2009, 13:29

CataZander scrie:APS Deva spunea ca AJVPS nu mai are dreptul de-a elibera permise de pescuit si ca daca merg la trezorerie si achit acolo taxa ma vor trimite tot la ei sa ridic permisul pt care va trebui sa sustin un examen ca ei au castigat ceva drept de la ANPA cu privire la eliberarea permiselor?! :?
Eu ti-am zis ce zice legea. M-ai intrebat si ti-am raspuns.
Ce a visat APS Deva nu ma intereseaza. Legea spune ca tu ca pescar poti sa mergi la ANPA sa-ti iei permisul, dupa ce ai platit la trezorerie. Nu zice nici de APS, nici de AJVPS. Daca vrei sa te lamuresti singur citeste
OUG 23/2008
HG 1016/2008 si
OM 753/2008

Avatar utilizator
CataZander
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 19 Aug 2008, 09:41
Localitate: Timisoara/Deva

Mesaj de CataZander » 04 Mar 2009, 13:59

tnx pt lamuriri ...cel putin in privinta asta sunt cat de cat lamurit acum :)

Avatar utilizator
CataZander
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 19 Aug 2008, 09:41
Localitate: Timisoara/Deva

Mesaj de CataZander » 04 Mar 2009, 14:06

...dar ar mai fi ceva :) sus amintita"APS Deva" a concesionat(sau asa declara) o balta cunoscuta in zona ca "balta populata" o balta aflata cam la 10m de raul Mures si a facut populari cu crap si caras, toate bune pana aici dar daca pana acum se putea pescui pe balta in baza permisului de pescuit de anul acesta cica este sa fi membru al APS Deva si sa achiti o taxa de 20 de lei pt balta respectiva ori eu nu sunt membru APS Deva dar as vrea sa achit taxa si sa pot pescui in balta cu pricina :( dar cica nu se poate ca nu sunt membru si balta e doar pt membri...ma gandesc daca vine cineva din tm cj sau orice alt judet ce naiba nu o sa poata pescui acolo ca asa ceva e absurd :shock:

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 04 Mar 2009, 14:59

Cererea de eliberare a permisului,este tip sau se face una de mana?

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 04 Mar 2009, 16:15

CataZander scrie:...dar ar mai fi ceva :) sus amintita"APS Deva" a concesionat(sau asa declara) o balta cunoscuta in zona ca "balta populata" o balta aflata cam la 10m de raul Mures si a facut populari cu crap si caras, toate bune pana aici dar daca pana acum se putea pescui pe balta in baza permisului de pescuit de anul acesta cica este sa fi membru al APS Deva si sa achiti o taxa de 20 de lei pt balta respectiva ori eu nu sunt membru APS Deva dar as vrea sa achit taxa si sa pot pescui in balta cu pricina :( dar cica nu se poate ca nu sunt membru si balta e doar pt membri...ma gandesc daca vine cineva din tm cj sau orice alt judet ce naiba nu o sa poata pescui acolo ca asa ceva e absurd :shock:
Probabil ca e posibil sa platesti o taxa zilnica pentru acea balta, insa daca e 20 lei pe zi adica cat platesc membrii cotizanti APS pe intreg anul nu prea o sa iti convina, nu?

Scrie răspuns