Permisele 2009 valabile doar cele emise de ANPA

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 05 Feb 2009, 10:18

Luci_t,

Am raspuns la aceste intrebari si nu da vina pe noi ca se anuleaza legea.
Permisele de anul acesta nu se vor mai elibera prin decizia presedintelui anpa dl. Buksz, nu la cererea noastra. Decizia de anulare a HG 1016/2008 ne-a comunicat-o acelasi donm presedinte.
Noi am formulat amendamente catre comisiile din CD in asa fel incat pescarii sa obtina permisele de pescuit fara a mai fi obligati sa fie membri intr-o asociatie de pescari sportivi si nici sa nu se obstructioneze activitatile asociatiilor de pescari sportivi existente sau care se vor infiinta ulterior. Ce zici de un raport al fiecarei asociatii din care sa reiese ce a facut cu banii din cotizatii? Stau si ma intreb, voi care ziceti ca ati fost obligati sa va asociati, ati cerut vreodata socoteala celor care v-au inregimentat? Aveati tot dreptul fiind membri. De ce nu ati facut-o?

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 05 Feb 2009, 10:51

ce sa-i intrebi? Ca cei de la ajvps arad nu stiu cate prune au in straitza. Ei doar astepta directive de la centru. Si executa... Iar baza activitatii lor o reprezinta vanatoarae. Pescuitu e un fel de bani de cafea...

gigi 2007
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 12 Oct 2007, 22:03

Mesaj de gigi 2007 » 05 Feb 2009, 10:55

apsalba ne spune :
Stau si ma intreb, voi care ziceti ca ati fost obligati sa va asociati, ati cerut vreodata socoteala celor care v-au inregimentat? Aveati tot dreptul fiind membri. De ce nu ati facut-o?
-pai tu nu esti asociatie ???.. daca esti , raspunde tu , de ce ne-ai obligat sa ne inregimentam pana acum ?!!!!!

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 05 Feb 2009, 11:32

gigi 2007 scrie:apsalba ne spune :
Stau si ma intreb, voi care ziceti ca ati fost obligati sa va asociati, ati cerut vreodata socoteala celor care v-au inregimentat? Aveati tot dreptul fiind membri. De ce nu ati facut-o?
-pai tu nu esti asociatie ???.. daca esti , raspunde tu , de ce ne-ai obligat sa ne inregimentam pana acum ?!!!!!
... si as complecta cu intrebarea ce ai facut pentru membrii tai in afara de procesele impotriva AGVPS? Ce le-ai oferit in schimbul cotizatiei? ...Ca i-ai acceptat la adunarile generale (daca s-au tinut)... Le-ai dat dreptul sa fie alesi in functii de conducere? Ai facut in vreun fel astfel intat macar o parte din cotizatie sa se intoarca (direct sau indirect) la membrii cotizanti? Cati dintre membrii cotizanti cunosc statutul de functionare al asotiatiei sau al federatiei?

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Mesaj de lucky_51 » 05 Feb 2009, 12:07

Astea da intrebari !!! Cine crezi ca-ti va raspunde? :?:

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 05 Feb 2009, 13:14

:lol:
S'altare și bunăstare !

Avatar utilizator
blackmind
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 06 Sep 2004, 14:30
Localitate: pitesti

birocratie sub o noua denumire - ANPA

Mesaj de blackmind » 05 Feb 2009, 16:19

inainte de a regasii aceste discutii pe forum am luat legatura telefonica cu cei de la ANPA
mi-a raspuns o secretara cu o aroganta specifica (bag mana in foc ca au fost angajati fostii comunisti AGVPS) si m-a pasat la 2 interioare pana mi-a raspuns taios un nene care m-a luat cu psihologia inversa si anume:
"in primul rand bugetul nu a fost alocat si vom elibera permisele incepand cu luna martie... .pai bine bine dar eu cum dau la peste ... DOMNULE!!! dumnevoastra puteti sa conduceti o masina daca nu aveti permis?"
of of cum gasesc ei intotdeauna raspunsuri
sEe yOu aGaIn wHeN I dIe

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 05 Feb 2009, 16:30

Astazi am depus la Filiala Iasi a ANPA cerere pentru eliberarea permisului de pescuit pe anul 2009 si chitanta care atesta plata contravalorii permisului (30 RON) la trezorerie.

In plus, astazi (prin fax), am adresat presedintelui ANPA o petitie in care il informez despre depunerea documentelor susmentionate si solicit sa mi se comunice cind voi putea intra in posesia permisului de pescuit valabil pe 2009. De asemeni solicit sa mi se comunice in ce baza voi putea pescui incepind de astazi si pina voi intra in posesia permisului, avind in vedere ca atit taxa platita conform HG 1016/2008 cit si valabilitatea permisului este pentru intreg anul 2009 (mai putin perioadele de prohibitie).

Acum astept raspunsul ... care (cred eu :oops: ) va trebui sa fie in conformitate cu legislatia in vigoare ... si pe care (nu ma indoiesc :wink: , nefiind la prima petitie adresata ANPA) sper ca il voi primi in termenul legal.

aditoader
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 126
Membru din: 17 Ian 2008, 11:02
Localitate: ploiesti

Mesaj de aditoader » 05 Feb 2009, 18:09

lucky_51 scrie:Citim si ne minunam de proiectele majore puse pe hirtie de mintile luminate ale conducatorilor de asociatii.Planurile marete de viitor insumand milioane de euro pe care amaratii de pescari amatori ii vor rambursa prin cotizatiile ,,modice" impuse de asocitiile la care vor adera. Interesul intru infaptuirea proiectelor de viitor al conducatorilor de asociatii exact ca in vremurile de demult neremunerati pentru munca depusa ne starneste plansul.Si in tot acest timp bazinele naturale raman ale nimanui,braconate,otravite,uitate. Si pentru ce? Pentru interesul unora care vor ceva maret, impunator care sa aiba la baza cateva milioane de euro.
Nu este adevarat ca raman "uitate". Uite, de exemplu, NU au fost uitate in planurile de management pentru practicarea pescuitului recreativ/sportiv depuse de asociatii la ANPA. Priveste aici http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&i ... ubmeniu=15 si o sa vezi ca nu este omis nici-un metru de bazin hidrografic. Aaa, ca nu s-a facut mai nimic (pe unele ape chiar nimic), da, sunt de acord. Dar nu au fost uitate, cel putin in privinta de a nu avea dreptul sa pescuiesti pe aceste ape decat daca esti membru al asociatiei careia i s-a repartizat bazinul hidrografic. Chiar daca asociatia nu a facut decat oficiul de a trece bazinul respectiv (avand grija sa nu-i scape niciun centimetru din lungimea acestuia aflat intre limitele de jud.) pe un petec de hartie pe care a scris frumos "Plan de management". Nici o problema, aceasta mentiune era valabila doar pentru cel care avand niste timp liber si pasiunea de a pescui, vroia sa pescuiasca legal in asa zisele ape ale domeniului public. Braconierilor in schimb, nu le-a pasat nici de prevederile legale privind permisul de pescuit si cine are dreptul de a pescui, nici de prohibitie, nici ca pestii sunt subdimensionati sau ca o specie este pe cale de diparitie in unele locuri, n-au fost deranjati nici de controale (pentru ca DACA venea controlul, nu erau controlati decat cei care pescuiau cu undita si nu apucau sa fuga daca se stiau in neregula). Si-au vazut linistiti de treaba cu plasa, cu halaul, cu japca (grebla), fiecare cu ce a putut. Nu mai vorbesc de balastierele care au aparut ca ciupercile dupa ploaie si care iti fac pescuitul un chin cand ti-e lumea mai draga! Multe salutari si ... fir intins (cand vei avea permis). :wink:
Fir intins!;-)

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Re: birocratie sub o noua denumire - ANPA

Mesaj de Adi_ » 05 Feb 2009, 18:23

blackmind scrie:inainte de a regasii aceste discutii pe forum am luat legatura telefonica cu cei de la ANPA
mi-a raspuns o secretara cu o aroganta specifica (bag mana in foc ca au fost angajati fostii comunisti AGVPS) si m-a pasat la 2 interioare pana mi-a raspuns taios un nene care m-a luat cu psihologia inversa si anume:
"in primul rand bugetul nu a fost alocat si vom elibera permisele incepand cu luna martie... .pai bine bine dar eu cum dau la peste ... DOMNULE!!! dumnevoastra puteti sa conduceti o masina daca nu aveti permis?"
of of cum gasesc ei intotdeauna raspunsuri
ce idioti! cum vine asta? platesti un permis care e valabil pe tot anul 2009, dar de fapt el e valabil doar pe ce a mai ramas din 2009. pai atunci sa-i reduca si pretul :D
:x :x :x :evil: :evil: :evil:
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Scrie răspuns