Permis 2009 ...

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 16 Mar 2009, 11:42

lucky_51 scrie:Si totusi cum se va proceda cu cei care au platit taxa la trezorerie ca dupa cum am vazut filialele ANPA sant departe si ca sa ajungi la ele te costa cat taxa la o asociatie ? :?: :idea:
daca va ramane legislatia ca in prezent, am citit pe undeva (nu mai stiu exact unde, dar sursa era sigura) ca vor fi distribuite (si) prin Directiile Agricole Judetene.

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Mesaj de pensionaru » 16 Mar 2009, 11:56

boistean scrie:
lucky_51 scrie:Si totusi cum se va proceda cu cei care au platit taxa la trezorerie ca dupa cum am vazut filialele ANPA sant departe si ca sa ajungi la ele te costa cat taxa la o asociatie ? :?: :idea:
daca va ramane legislatia ca in prezent, am citit pe undeva (nu mai stiu exact unde, dar sursa era sigura) ca vor fi distribuite (si) prin Directiile Agricole Judetene.
Asa ar fi cel mai corect. Te duci la directia agricola cu chitanta de la trezorerie si cu buletinul si iti iei permisul sau daca nu ai platit deja platesti la ei. Suna frumos,sper sa se si realizeze.
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Mesaj de lucky_51 » 17 Mar 2009, 09:10

Dupa cum se vede la inceput de an e brambureala mare, bilanturi contabile,achizitii, legi noi cu alte cuvinte bataie de cap si optinerea permisului de pescuit pentru pescar pe ultimul loc. Eu as propune ceva si anume sa schimbam perioada de achizitie a permisului si anume prin schimbarea valabilitati lui. Perioada de valabilitate sa fie de la terminarea prohibitiei si pana la inceperea ei cu specificatii sau mai bine ziz autorizatii pentru stiuca, pastrav si lipan. Inscrierile pentru permise sa se faca inaintea prohibitiei si emiterea lor in timpul prohibitiei astfel incat la inceperea noului sezon toata lumea sa le aiba. :idea:

alexis
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 100
Membru din: 24 Aug 2008, 11:31

Mesaj de alexis » 17 Mar 2009, 14:45

Ar trebui sa faci un alt topic...propuneri.. poate, poate mai citesc si maimarii nostrii sa nu uite limba romana nu de alta ,ca de facut nu fac oricum nika.

gabi androne
junior
junior
Mesaje: 35
Membru din: 09 Iun 2008, 13:30
Localitate: Bucuresti

Mesaj de gabi androne » 17 Mar 2009, 15:41

Mai simplu si mai echitabil ar fi sa se elibereze permisul pe un an intreg. S-ar evita si aglomeratia si haosul de la inceputul perioadei de eliberare si asa ar fi si corect. Cum se poate pescui legal in data de 1 ianuarie :roll: ? De ce trebuie sa platesc o perioada in care nu am beneficiat de permis?

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 17 Mar 2009, 15:42

alexis scrie:Ar trebui sa faci un alt topic...propuneri.. poate, poate mai citesc si maimarii nostrii sa nu uite limba romana nu de alta ,ca de facut nu fac oricum nika.
stai linistit, ca nu-i nicio sansa! iar limba au uitat-o deja, acolo vorbeste limba banilor!

pasek
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 25 Iun 2005, 08:50
Localitate: tirgu-jiu

Mesaj de pasek » 18 Mar 2009, 07:36

Referitor la permise... ieri m-a sunat responsabilul pentru jud Gorj al ANPA si mi-a spus ca saptamina viitoare vine in TgJiu pentru a distribui permisele de pescuit in baza copiei chitantei de 30 RON platita la Trezorerie
in rest ... we are the best!

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 18 Mar 2009, 11:41

pasek scrie:Referitor la permise... ieri m-a sunat responsabilul pentru jud Gorj al ANPA si mi-a spus ca saptamina viitoare vine in TgJiu pentru a distribui permisele de pescuit in baza copiei chitantei de 30 RON platita la Trezorerie
pe bune?! :shock:

Avatar utilizator
marianu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 31 Oct 2005, 19:54
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de marianu » 18 Mar 2009, 12:48

pasek scrie:Referitor la permise... ieri m-a sunat responsabilul pentru jud Gorj al ANPA si mi-a spus ca saptamina viitoare vine in TgJiu pentru a distribui permisele de pescuit in baza copiei chitantei de 30 RON platita la Trezorerie

inspectorul anpa de la valcea zice ca nu aduce permise decat pentu ajvps valcea :o adica domnul panaitescu e angajat ajvps valcea ? nu stiu ce sa mai cred e ca la nebuni

pasek
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 25 Iun 2005, 08:50
Localitate: tirgu-jiu

Mesaj de pasek » 18 Mar 2009, 16:08

da e pe bune... doamna m-a sunat si mi-a spus ca vine saptamina viitoare si sa anunt toti pescarii care au chitanta de la trezorerie sa vina sa-si ia permisele ca aduce o gramada si vrea sa le termine pina la sfirsitul saptaminii
in rest ... we are the best!

Scrie răspuns