Expozitie pescuit

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

expozitie de pescuit

Mesaj de pensionaru » 29 Apr 2008, 09:38

Nu o sa vedem nici o data la noi expozitie cu vanzare si preturi promotionale.Multi comercianti de scule de pescuit din Bucuresti au plecat de la taraba din piata Obor,iar caracterul le-a ramas neschimbat.

Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de Mugurstefan » 29 Apr 2008, 11:08

O fi asa pensionare, dar pe de alta parte sa nu uitam ca 'dincolo' se vinde muuult, dar muuuult mai mult ca la noi.
Acolo o lanseta nu se ia pe viata, sunt pescari care-si innoiesc (uneori in mod nejustificat spun eu) in fiecare an sculele, si pe alea vechi le vand .
Deci, pe dincolo, au si 'de unde' .
Iar mentalitatea de "piata obor' a fost si pe la ei la inceputuri , dar acum ceva asa de muulti ani ca nici nu se mai stie !

Oricum, faptul ca se organizeaza o asemenea expozitie la noi e un si faptul ca pescarii din Ro trec de la an la an de la " scule de OBOR " la scule 'de firma' arata ca piata sculelor de pescuit din Ro evolueaza de la an la an .
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 29 Apr 2008, 11:43

Mugurstefan scrie:O fi asa pensionare, dar pe de alta parte sa nu uitam ca 'dincolo' se vinde muuult, dar muuuult mai mult ca la noi.
Acolo o lanseta nu se ia pe viata, sunt pescari care-si innoiesc (uneori in mod nejustificat spun eu) in fiecare an sculele, si pe alea vechi le vand .
Deci, pe dincolo, au si 'de unde' .
Iar mentalitatea de "piata obor' a fost si pe la ei la inceputuri , dar acum ceva asa de muulti ani ca nici nu se mai stie !

Oricum, faptul ca se organizeaza o asemenea expozitie la noi e un si faptul ca pescarii din Ro trec de la an la an de la " scule de OBOR " la scule 'de firma' arata ca piata sculelor de pescuit din Ro evolueaza de la an la an .
Corect Mugure . Oricum , lucrurile noi care apar is scumpe , scumpe rau . Dupa aia scad din pret .
Tre sa fi diliu rau sa scoti un produs nou si sa-l vinzi la jumate pret in ceva tirg .

Fir Intins!!!

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

expozitie de pescuit

Mesaj de pensionaru » 29 Apr 2008, 18:46

Aveti dreptate.Dar ma refer la comertul cu scule de pescuit,la adaosurile comerciale si la comerciantii autohtoni care vor peste noapte "castel si cascada" ca "vila si piscina"nu mai este la moda.Referire fac la sculele pentru muritorii de rand si nu la sculele de top.Aici e la fel ca si cu masinile:exista dacii dar si mertane.

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 29 Apr 2008, 20:08

lansetele sau mulinetele care in magazin sunt 6-15milioane, nu vor fi la targ 3 sau 10milioane.
am fost si anul trecut la targ, ma voi duce si anul asta; preturi ceva mai mici erau la produsele ieftine si cele medii sa zic pana in 200ron; resul preturilor erau tot acolo: adica sus!

sper sa gasesc la targ ceva oferte/reduceri/negocieri pt un motor de 2.5cp/ 4 timpi/ benzina.
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

grebla
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 202
Membru din: 26 Feb 2007, 21:46

Mesaj de grebla » 30 Apr 2008, 07:39

14. ROMMEDICA ( 07-05-2008 - 10-05-2008 )
www.rommedica.ro
Expozitie internationala de echipamente si instrumente medicale - editia a XVIII-a, agreata UFI.
ROMPHARMA - expozitie internationala de medicamente pentru uz uman si veterinar - editia a XVIII-a.
ROMOPTIK - expozitie internationala de aparatura si instrumente optice - editia a XIV-a.

- organizator: ROMEXPO S.A.


Asta este? :lol:

bebe13
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 126
Membru din: 17 Feb 2008, 12:38
Localitate: Bucuresti

Mesaj de bebe13 » 30 Apr 2008, 12:19

www.expoaventuri.ro
despre asta vb

grebla
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 202
Membru din: 26 Feb 2007, 21:46

Mesaj de grebla » 02 Mai 2008, 09:01

bebe13 scrie:www.expoaventuri.ro
despre asta vb
da , dar figureaza aia pe calendarul Romexpo

bebe13
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 126
Membru din: 17 Feb 2008, 12:38
Localitate: Bucuresti

Mesaj de bebe13 » 09 Mai 2008, 01:43

astazi am fost la expo si dupa parerea mea e tzeapa in afara de aia 6 ron [pen' ce] pentru intrare si 2 ron pt parcare{nu stiu unde se duc cei 6 ron =intrare
sa-mi spuna cineva unde se duc cine stie ,daca vrea!}
si inca ceva minor am luat de la mag unei firme nu dau nume in urma cu 2 zile strune la un pret de 7 ron si la expo la aceeasi firma am cumparat cu 8 ron fir intins tuturor

Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Mesaj de oby 1 » 09 Mai 2008, 10:10

am ajuns pe la 7am si pe la 7,30 am intrat
expozitia incepea cu publicul la 10 asa ca am avut liniste sa observ tot ce vreau(marea majoritate a expozantilor nu venisera erau numai produsele);daca ai fi avut cleptomanisme puteai iesi pescar fara sa ai un cirlig inainte Police
fiind prima zi insa nu toti aveau expuse toate produsele,unii nejungind deloc pt prima zi(erau cu vinatoarea, asa ca nu am pierdut mare lucru)
ce ma impresionat pe mine a fost standul abrevis(am vz si pipait JDM-uri)
alt stand interesant era fishshop, pt care mam si dus la expo, unde stiam produsele da nu le atinsesem pe toate si unde baietii au fost foarte draguti si miau dat lamuririle pe care le cautam
in rest numai personal care desi amabil nu era in stare sa iti indice un pret, avind produse pe care nici nu le cunosteau, preturi de magazin, dezorganizare si animatoare scunde si urite(care nu o aveau pe una o aveau pe cealalta)
in conditiile astea am reusit sa cheltui toti banii(am fost cu 3lei mai scurt pt biletul de tren la intoarcere)pe silicoane si un singur vobler

Scrie răspuns