RNP se retrage?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Mesaj de nucus » 20 Mai 2008, 19:41

Fario, ai uitat de Rinocerii de Ionescu !!!

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Mesaj de pensionaru » 20 Mai 2008, 20:32

mino scrie:Super elegant .........cine stie ...........stie !
Restu cu "batu"
:oops:
Super fain!! Cat despre cei cu "batu pe apa" sau "cu batul prin apa" se mai numesc si "gulgutieri",adica cei care tulbura apa cu batul.

pityu
veteran
veteran
Mesaje: 802
Membru din: 26 Mai 2006, 00:00
Localitate: LUPENI

rnp se retrage

Mesaj de pityu » 20 Mai 2008, 21:37

Miky a scris
cred ca in contextul din perioada comunista ti-ar fi stat bine ca activist de partid, eventual ceva cu functie,... stilul tau e ideal pentru depistarea si punerea la zid a dusmanilor poporului !
afla ca nu am fost nici macar membru pcr. Voi insa 100% ati fost, vorba aluia "hotu striga hotu".Nu am ce discuta cu voi, ca sunteti pe o cale gresita si pe deasupra sunteti si mishtocari, rau intentionati si "jmecheri", ... sau cel putin asa va credeti.
Pupati-va AGVPS-ul si Romsilva si lasati-ne pe noi ca avem treaba!

NYPD
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 26 Dec 2007, 14:22
Localitate: Lupeni

Re: RNP elibereaza ...

Mesaj de NYPD » 20 Mai 2008, 23:25

Fario_nebunu scrie:
pityu scrie:Nu te mai enerva colega !
Se vede de la o posta cata rautate emana si Fario-Nebunu dar si asazisul meu prieten Miky. Sa stiti ca nu ma induiosati de loc !
Pacat de voi, ca cine va citeste postarile, daca sunt pescari de buna credinta, isi dau seama cu cine au de-a face.
Daca asa stau lucrurile Miky, imi pare rau ca te-am cunoscut!
Nici o problema, invidiosilor !
Salmo-Carpatica nu s-a nascut prin voi si nu va murii de mana voastra.
Suntem putini dar uniti. Facem lucruri bune unii pentru altii. Gustam din plin binefacerile unei asocieri adevarate si dezinteresate. Suntem prieteni adevarati, nu bagatori de strambe ca voi !!!
In afara de a distruge mai stiti sa faceti ceva ?
NYPD, muultzam fain pentru "lectia" de geografie! Dom'profesor, va anunt ca stiu unde sunt aceste ape si de la Straja cu masina ajung repede peste tot, deci nu am spus ca ar fi langa statiune... :lol: Cat despre caracterul fantomatic al Salmo Carpatica, aici e vorba de perceptia fiecaruia. Mie, cand i-am vazut in teren, mi-au dat impresia ca ar fi asa un fel de strigoi, moroi, varcolaci, dar nu m-am mirat ff tare fiind in patria lui Miron Cozma unde orice e posibil! Lupeni= Twin peeks? Cine stie.... :lol: :lol: Multzam si de invitatie, chiar am sa trec pentru ca sunt pasionat de ocult, de practicile esoterice, am fost si in Padurea Baciu din Cluj sa inregistrez fenomene paranormale, acum vin si la S.C., it's exciting!

Pityu, tristetea suprema a vietii mele si cred ca si a lui Micky e ca nu am reusit sa te induiosem pe tine! Dar chiar, esti asa de duios in viata sau era o figura de stil? :lol:
Rautate, zici.....deci noi am fi un fel de zmei sau balauri iar tu amice un Greuceanu, corect? Sau un Fat Fruumos? Cata candoare, cata puritate, imi dau lacrimile, zau asa!
Invidiosi? Ca sa fim astfel ar trebui sa avem pe ce....ori pe fantome si himere nu putem sa le invidiem altfel am fi personaje din piesele absurde ale lui Eugen Ionescu. Saracu Eugen, daca afla de Salmo C. sigur va rezerva un loc in Scaunele sau in Cantareata cheala!
Bagatori de strambe? Problema e ca la voi era deja stramb cam totul, dar ironiilele mele si constatarile corecte ale lui Micy au inclinat si mai mult corabia deja in deriva. Sfatul meu amical: pregati-ti-va vestele de salvare. Presimt ca veti inota in valurile marii!
Imi retrag invitatia de a veni in vizita la noi deoarece vad ca esti un om rau intentionat si cred ca mergand spre vreo balta ai calcat intr-un scuipat de "smecher" te anunt ca dei ca tine au fost multi la coasa in aceasta zona.Deoarece vad ca ai probleme mari de sanatate si vezi doar fantome,strigoi si varcolaci iti sugerez sa mergi prin puscarii sa-l cauti pe popa de la Tanacu sa tina niste lectii de exorcism cu tine sa scapi de aceste vedenii care iti distrug sanatatea.Te mai informez inca odata ca acei oameni pe care ii jignesti in mod grosolan nu erau membrii de la Solmo-Carpatica ci probabil haitasii de la Ajvps care numai cu asa ceva se ocupa in aceasta zona deoarece haituesc pescarii care fac parte din alte asociatii pe care Ajvps nu vrea sa le recunoasca ca fiind legal contituite,mai pe intelesul tau si ei tot fantome vad la fel ca un muribund.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Re: rnp se retrage

Mesaj de Fario_nebunu » 21 Mai 2008, 00:29

pityu scrie:Miky a scris
cred ca in contextul din perioada comunista ti-ar fi stat bine ca activist de partid, eventual ceva cu functie,... stilul tau e ideal pentru depistarea si punerea la zid a dusmanilor poporului !
afla ca nu am fost nici macar membru pcr. Voi insa 100% ati fost, vorba aluia "hotu striga hotu".Nu am ce discuta cu voi, ca sunteti pe o cale gresita si pe deasupra sunteti si mishtocari, rau intentionati si "jmecheri", ... sau cel putin asa va credeti.
Pupati-va AGVPS-ul si Romsilva si lasati-ne pe noi ca avem treaba!
Pityule, nu te mandri ca nu ai fost in PCR, de fapt cred ca nu te-au primit din cauza temperamentului tau vulcanic! Jmecherii de la Bucuresti au decis ca e mai bine sa ramai cu harletul si vagonetul in mina! Cat despre fantome, ma tem ca ai vazut odata celebra Valva a minei care ti- tulburat psihicul deja agitat de zgomotul picamerului si vagonetilor.
Daca e sa pupam ceva, asta e pamantul patriei si apele stramosesti! Iti lasam tie onoarea sa pupi steagul Salmo Carpatica, cred ca vei da ochii peste cap si vei transpira mai rau ca in shut! Sper sa ai si galerie in jur, sa te aplaude furtunos! :lol:
"avem treaba" - mai sa fie, chiar aveti sau va aflati si voi in treaba? Vedeti ca pe Buta si Strei merge saptamana asta un amic de-al meu Nea Tudorache din Brasov. Are 1,92 si 120 de kg plus permis AVPS Brasov...Va sfatuiesc prieteneste sa nu il deranjati pe malul apei ca nu raspunde emotional de faptele lui. S-ar putea sa vedeti pe viu ce culoare are fundul apelor de munte! :lol: :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Re: RNP elibereaza ...

Mesaj de Fario_nebunu » 21 Mai 2008, 00:41

NYPD scrie: Imi retrag invitatia de a veni in vizita la noi deoarece vad ca esti un om rau intentionat si cred ca mergand spre vreo balta ai calcat intr-un scuipat de "smecher" te anunt ca dei ca tine au fost multi la coasa in aceasta zona.Deoarece vad ca ai probleme mari de sanatate si vezi doar fantome,strigoi si varcolaci iti sugerez sa mergi prin puscarii sa-l cauti pe popa de la Tanacu sa tina niste lectii de exorcism cu tine sa scapi de aceste vedenii care iti distrug sanatatea.Te mai informez inca odata ca acei oameni pe care ii jignesti in mod grosolan nu erau membrii de la Solmo-Carpatica ci probabil haitasii de la Ajvps care numai cu asa ceva se ocupa in aceasta zona deoarece haituesc pescarii care fac parte din alte asociatii pe care Ajvps nu vrea sa le recunoasca ca fiind legal contituite,mai pe intelesul tau si ei tot fantome vad la fel ca un muribund.
Pai daca vreau sa vin sa va vizitez nu cred ca am nevoie sa ma invitati voi! Ma va cherma Asociatia cautatorilor de fantome din Lupeni, Salmo Tenebrosus Hyperborealis, care imi va arata sediul vostru pe post de casa bantuita.
Eu nu jignesc grosolan pe nimeni stimate domn, doar sunt sarcastic cu cei care nu au simtul ridicolului, atat! :lol:
Cat despre cearta dintre Salmo C. si AJVPS ma tem ca e valabil proverbul latinesc "Ejusdem Farinae", adica facuti din acelasi aluat. Si unii si altii sunteti certareti, incapatanati, fara umor, irationali...un fel de rinoceri din piesa lui Ionescu!
Apropo de latina...mai baieti, daca tot ati vrut sa dati un nume latinesc asociatiei voastre de impatimiti ai pescuitului la munte, de ce nu ati cautat pe unul care sa stie si ceva gramatica? Salmo, salmonis=somon, peste din "clanul" Salmo, era substantiv de genul masculin. Deci se acorda la masculin cu "carpaticus" nu "carpatica". Altfel e ca si cum ai spune asociatia de vanatori Ursul carpatina sau Ursoaica carpatin.... :lol: Daca mai vreti si alte detalii ca sa va imbogatiti cunostiintele generale, aflati ca Salmo provine probabil din verbul "salire"=a sari (pesti care sar peste cascade). Si colac peste pupaza, si numele meseriei din Lupeni "miner" e un neologism francez de secol 19. Pana atunci se spunea "baiesh" de la "baie"= mina. Deci ati fost baieshi si abia apoi mineri... :lol:

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 21 Mai 2008, 19:01

mah,miky,

de ce ma bagi tu la innaintare?? :lol: :lol: :lol:
ce bine imi era mie in ignoranta si tacerea mea .
de ce vrei tu sa imi strici linistea ??:wink:

oricum,un discurs superb si foarte elegant,ca deobicei defapt :D
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

NYPD
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 26 Dec 2007, 14:22
Localitate: Lupeni

Re: RNP elibereaza ...

Mesaj de NYPD » 21 Mai 2008, 20:14

Fario_nebunu scrie:
NYPD scrie: Imi retrag invitatia de a veni in vizita la noi deoarece vad ca esti un om rau intentionat si cred ca mergand spre vreo balta ai calcat intr-un scuipat de "smecher" te anunt ca dei ca tine au fost multi la coasa in aceasta zona.Deoarece vad ca ai probleme mari de sanatate si vezi doar fantome,strigoi si varcolaci iti sugerez sa mergi prin puscarii sa-l cauti pe popa de la Tanacu sa tina niste lectii de exorcism cu tine sa scapi de aceste vedenii care iti distrug sanatatea.Te mai informez inca odata ca acei oameni pe care ii jignesti in mod grosolan nu erau membrii de la Solmo-Carpatica ci probabil haitasii de la Ajvps care numai cu asa ceva se ocupa in aceasta zona deoarece haituesc pescarii care fac parte din alte asociatii pe care Ajvps nu vrea sa le recunoasca ca fiind legal contituite,mai pe intelesul tau si ei tot fantome vad la fel ca un muribund.
Pai daca vreau sa vin sa va vizitez nu cred ca am nevoie sa ma invitati voi! Ma va cherma Asociatia cautatorilor de fantome din Lupeni, Salmo Tenebrosus Hyperborealis, care imi va arata sediul vostru pe post de casa bantuita.
Eu nu jignesc grosolan pe nimeni stimate domn, doar sunt sarcastic cu cei care nu au simtul ridicolului, atat! :lol:
Cat despre cearta dintre Salmo C. si AJVPS ma tem ca e valabil proverbul latinesc "Ejusdem Farinae", adica facuti din acelasi aluat. Si unii si altii sunteti certareti, incapatanati, fara umor, irationali...un fel de rinoceri din piesa lui Ionescu!
Apropo de latina...mai baieti, daca tot ati vrut sa dati un nume latinesc asociatiei voastre de impatimiti ai pescuitului la munte, de ce nu ati cautat pe unul care sa stie si ceva gramatica? Salmo, salmonis=somon, peste din "clanul" Salmo, era substantiv de genul masculin. Deci se acorda la masculin cu "carpaticus" nu "carpatica". Altfel e ca si cum ai spune asociatia de vanatori Ursul carpatina sau Ursoaica carpatin.... :lol: Daca mai vreti si alte detalii ca sa va imbogatiti cunostiintele generale, aflati ca Salmo provine probabil din verbul "salire"=a sari (pesti care sar peste cascade). Si colac peste pupaza, si numele meseriei din Lupeni "miner" e un neologism francez de secol 19. Pana atunci se spunea "baiesh" de la "baie"= mina. Deci ati fost baieshi si abia apoi mineri... :lol:
Ti-am mai spus ca nu prea le sti pe toate asa ca mai bine las-o mai moale si vezi-ti de rinocerii tai.Ptr.cultura ta sa sti ca denumrirea latineasca a pastravului este SALMO TRUTTA FARIO asaca sa sti ca denumirea asociatiei noastre nu are nici o legatura cu somonii cei cumperi tu din magazinele bucurestene.Nu stiu de unde vine pseudonimul tau dar sper ca Fario nu are legatura cu pastravul care este un peste nobil,iar "Fario -nebunu"are legatura mai mare cu Balamucul decat cu denumirea latineasca a pastravului.Te rog in discutiile tale pe acest forum nu mai aminti de mineri ptr.ca si ei sunt cetateni ai acestei tari care depun o munca foarte grea si nu cred ca au avut treaba cu tine cand ai venit sa vizitezi zona in care ei traiesc,muncesc cinstit si se bucura de viata ca oricare cetatean din aceasta tara.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 21 Mai 2008, 20:17

Ajunge!
Sunteti off-topic de multisor, sper ca v-ati satisfacut orgoliile si v-ati flexat muschii destul.
Reveniti la subiect.

pityu
veteran
veteran
Mesaje: 802
Membru din: 26 Mai 2006, 00:00
Localitate: LUPENI

rnp se retrage

Mesaj de pityu » 24 Mai 2008, 00:46

Scuza-ma Tavi ! Ti-am ramas dator cu un raspuns, dar nu am mai intrat de vreo trei zile pe forum, fiind foarte ocupat.
Iata ce ma intrebai:
Pityu, cum a fost cu controlul?
Sa stii ca sunt satisfacut de modul cum au actionat reprezentantii celor doua asociatii independente din Valea Jiului (APS Salmo-Carpatica Lupeni si Lostrita Petrosani).
Nu au gasit pescari cu autorizatii eliberate de RNP Romsilva, dar au gasit ... un inginer si un tehnician silvic, de la Ocolul Silvic Com. Pui, umbland pe malul Raului Barbat sa taie autorizatii pentru cei care pescuiau in Rau. Au intrat in vorba cu ei, le-au explicat ca in Conformitate cu prevederile OUG nr. 23 /05.03.2008, care abroga Legea Pescuitului nr. 192, RNP Romsilva nu mai este Gestionarul Delegat al apelor de munte si in consecinta, nu mai au dreptul sa elibereze autorizatii de pescuit. Oamenii (foarte intelegatori) au solicitat un exemplar din OUG respectiv spunand ca o vor duce in fata sefilor lor, pentru ca ei pana acuma nu stiau de existenta acestei Ordonante.
Pur si simplu nu erau in tema.
Aceasta dezinformare (sau mai bine zis ... neinformare) a celor din jur, in scopul de ai prostii in adevaratul sens al cuvantului (sau mai bine zis a-i indobitocii) era politica organizatiilor de sorginte communisto-bolsevica (vezi si fostul PCR). Degeaba se supara pe mine pescuitorul sau Miky sau mai stiu eu care, ca asta-i adevarul. Ei sustin ca eu ii tot fac communisti si bolsevici pe agevepesei. Nu, nu si iarasi nu!
Nu asta-i adevarul ! Adevarul este ca se fac ei singuri, de prosti si dobitoci ce sunt. Nu sunt in stare sa se trezeasca la realitate nici acum, dupa 19 ani de la revolutie si sa-si dea seama ca nu mai tine cum tinea candva. Lumea a mai evoluat, ne-am apropiat si noi cat de cat de occident si nu mai suntem asa de usor de prostit ca pe vremuri. Ei nu sunt capabili sa inteleaga ca vremurile acelea au apus de mult.
Sincer imi pare rau ca a trebuit sa folosesc un asemenea limbaj, care nu ma caracterizeaza, dar spuneti si voi cum as pute sa ma exprim altfel, cand vad atata mojicie, prostie, etc. la un loc ?

Scrie răspuns