Coltul incepatorului- sfaturi

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bau.bau
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 231
Membru din: 13 Dec 2007, 15:49
Localitate: constanta-mihail kogalniceanu

Mesaj de bau.bau » 09 Noi 2010, 19:05

tito scrie:Atunci te intreb eu, cum faci sa apuci de fir, ce unghi crezi ca va face batul ala pentru a putea sa apuci firul (mai ales ca spui ca pescuiesti de pe mal si banuiesc ca ai un bat de peste 2,4 m)? Spui ca ai prins crap...tot asa il scoteai, prinzand de fir? Prinzand de fir ai sanse foarte mari sa-l scapi si asta dupa ce l-ai vazut....o sa fii de 2 ori mai nervos, asta daca nu rupi lanseta pana sa ajungi sa pui mana pe fir. Stiuca face niste lumanari de numa-numa...asa ca foloseste cu incredere minciogul sau cumpara-ti un lip grip. Cat despre vise...poti sa te antrenezi pana cand devi campion mondial, initial am crezut ca nu mai esti in Romania, dar vazandu-ti "locatia" mi-am permis sa-ti spun ca visezi la pesti de peste 4 kg (pestii astia sunt pe cale de disparitie in Romania). Oricum o sa vezi ca merita antrenamentul, o sa fii foarte bucuros si daca prinzi pesti sariti de kilogram. Daca te antrenezi atat de mult si reusesti sa anticipezi atacul pestelui...ai mare grija sa nu intepi prea devreme (inainte ca el sa puna botul pe naluca).


Pur si simplu ma gandeam ca pot apuca de fir printr-o rotatie a lansetei (Shimano Htperloop 2.4m) la 180grade, la crap am procedat o singura data in acest mod si aveti dreptate, l-am scapat, a doua zi mi-am si pus minciocul in trusa. Sfaturile le cer de printre straini, dar intetionez sa revin acasa in luna decembrie, Dunarea ar fi a doua pasiune a mea dupa bradul de Craciun in aceasta luna. Am comandat si un lip grip de la energo dar pur si simplu nu intelegeam exact la ce foloseste, stiam ca este nelipsit din trusa unui spinner, si mai stiam ca un salau da al naibii de bine in poze sustinut de mana stanga pe partea dorsala si de gura cu acel lip grip :lol:
Multumesc mult de "mica lectie" si de sfaturile utile. Fire asemenea unei corzi de vioara si sanatate tuturor.
elev pescar

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Mesaj de tito » 10 Noi 2010, 00:32

lip grip-ul exact la asta se foloseste...sa scoti pestele din apa si sa nu-l ranesti, sa nu-i iei mucusul (asta se intampla de obicei cand il scoti cu mana). asta teoretic , pentru ca majoritatea gripurilor nu se invart si nu cred ca ii e tocmai bine unui peste, mai ales atunci cand se zbate foarte tare. printre cele mai bune gripuri e boga...dar costa ceva bani.
nu-ti recomand sa faci un unghi mai mare de 45-60 de grade cu lanseta....ai mari sanse sa rupi batul. intrebai de drilul cu o stiuca sau un salau....sa vezi cum e daca te loveste un avat de greutatea mentionata de tine...daca ai si frana stransa la mulineta, o sa-ti amintesti mult timp de acea experienta :D

Avatar utilizator
liliacul007
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 158
Membru din: 23 Sep 2006, 11:38
Localitate: SIBIU

Mesaj de liliacul007 » 19 Dec 2010, 11:55

Salutare la toata lumea .....si sarbatori fericite !!!

Avatar utilizator
andriipopa75
veteran
veteran
Mesaje: 733
Membru din: 08 Iul 2008, 00:45
Localitate: Craiova

Mesaj de andriipopa75 » 24 Dec 2010, 22:37

la peste sinhgura regula e sa fii pe apa cat mai mult si apoi o sa fabulam

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 09 Feb 2011, 09:54

Nu stiam exact unde sa intreb chestia asta dar incerc aici.
Are cineva de imprumut pe termen destul de lung "Manualul conducatorului de ambarcatiuni cu motor pentru agrement (Mihai Ghiba - Florin Oprea)"?

Ma bate gandul sa ma apuc de invatat pentru permis si am gasit toata documentatia mai putin cartulia asta.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 14 Mar 2011, 18:16

decat sa te apuci de invatat mai bine apucate sa strangi ceva bani sa-ti iei permisul, altfel le strici socotelile celor de la capitanie :)
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Avatar utilizator
storm fish
veteran
veteran
Mesaje: 853
Membru din: 07 Sep 2007, 20:19

Mesaj de storm fish » 14 Mar 2011, 21:39

La mine a fost indeajuns sa cumperi o carte a unuia din capitanie.Cumparai practic cartea celui cu care dadeai examen,simplu si eficient.Din 54 au fost toti admisi :wink: .
la fiecare sedinta de pescuit invat cate ceva.....

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Mesaj de Sami » 02 Iun 2011, 19:53

storm xxx scrie:La mine a fost indeajuns sa cumperi o carte a unuia din capitanie.Cumparai practic cartea celui cu care dadeai examen,simplu si eficient.Din 54 au fost toti admisi :wink: .
A fost bine...la Tr Severin ,in sesiunea Aprilie dintr-o serie de vreo 30 abia 4 au luat permisul,nu stiu seria a doua ce a facut pentru ca am plecat,insa nu s-a copiat nimic si au fost niste intrebari cam greute zic eu.

frger
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 30 Iun 2009, 17:18

Mesaj de frger » 28 Aug 2011, 08:49

Super interesante discutiile aici; pot sta ore intregi sa citesc pe acest forum si nu ma plictisesc. Eu am pescuit cand eram copil, acum nu-mi permit asa o delectare, activitatile cotidiene ma retin.

CaTaLinZIF
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 08 Iun 2009, 22:31
Localitate: Falticeni
Contact:

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de CaTaLinZIF » 25 Aug 2012, 21:56

Buna seara. A trecut ceva timp de cand nu am mai citit pe aici pe forum si nici la pescuit nu am mai ajuns, dar mi-am propus sa fac o iesire 2-3 zile in a doua jumatate a lui septembrie.
Daca sunt cunoscatori care pot sa-mi recomande un rau (eventual nade/momeli) pentru aceasta iesire si eventual daca mai sunt si alte conditii ce trebuie respectate inafara de a fi posesor de permis anpa.
Precizez ca sunt din jud Suceava si as fi dispus la un drum de maxim 250km, iar de pescuit....nu conteaza, clean, mreana...orice, si daca e sa nu prind ceva macar sa fie o zona frumoasa.
Multumesc anticipat!

Scrie răspuns