ne implicam in populare?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 14 Noi 2008, 12:12

eu sunt convins ca baietii vor reusi sa faca popularea, asa cum si-au propus.

Avatar utilizator
mitucatalin
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 31 Dec 2007, 11:33
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: ne implicam in populare?

Mesaj de mitucatalin » 14 Noi 2008, 12:33

kingofbeasts scrie:pe mai multe topicuri in acest forum se plange lumea ca asociatiile nu pre fac nimic sau ca nu se vede ceea ce fac (inclusiv eu). multi dintre noi ar vrea sa faca ceva pentru popularea raurilor.
dupa consultarea listei de memrii ai forumului lucrurile ar fi cam asa:
in prezent sunt 5294 de membrii. daca am pune fiecare 5 lei la bataie pe luna (echivalentul a 1 bucata pachet tigari)intr-un cont in data de 1 a lunii urmatoare am avea in cont 26470 RON de care sa cumparam puiet pentru popularea cate unui rau. am putea face 12 actiuni de populare pe an.
Sunt convins ca am avea sprijinul unor persoane ca pescuitorul in vederea achizitionarii puietului si in realizarea studiilor de compatibilitate intre speciile de puiet si apele in care urmeaza sa fie introdusi precum si avizele de la ANPA.
prin mediatizarea acestor actiuni putem obtine 2 lucruri:
1. o reactie similara din partea unor asociatii inclusiv AJPS
2. am starni jena publica a celor care ar trebui sa faca asta, si a statului care ar trbui sa aloce fonduri si pentru asa ceva.
Astept si alte pareri precum si sugestii si propuneri .

respecte

P.S. asa putem face si noi ceva concret si nu numai polemica.

buna ziua
din bucuresti nu se baga nimeni lacul morii si alte locatii ce este pentru un bucurestean 10 ron o cafea la plazza romania costa mai mult deci....haideti fratilor sa facem ceva nu numai vorbe

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 14 Noi 2008, 21:16

la ce nebunie e acolo :lol: mai vrei sa populezi si lacul morii :shock: ca sa-l sece meseriasi si sa ramanetzi cu ochii in soare ca s-a populat lacul .....moriiii :lol: :lol:

uite ce zicea un pescar de dupa blocurile griii cu ceva vreme in urma:Are idee cineva ce se intampla cu lacul morii? De vreo 2 saptamani scade incontinuu... si au aparut o gramada de pescari. Se vede fundul apei in multe locuri si au aparut insule...e frumos dar nu stiu daca a mai fost cineva....am inteles ca acum 4..5 ani cand l-au golit sa luat peste frumos(stiuca,salau,bibi etc) in gropanele care au ramas.

mihai.visan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 07 Dec 2005, 22:06

Mesaj de mihai.visan » 15 Dec 2008, 22:44

Ultimul ordin al MADR cu privire la reglementarea pescuitului sportiv, Ordinul ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale nr. 331/2008 privind practicarea pescuitului recreativ/sportiv, publicat în Monitorul Oficial al României nr. 405 din 29 mai 2008, nu conditioneaza eliberarea permisului de pescuit sportiv de inscrierea intr-o asociatie de profil, adica nu trebuie sa te inscrii intr-o asociatie de pescuit pentru a obtine permis de pescuit sportiv.
Iata ca, pe site-ul Agenţiei Nationale pentru Pescuit şi Acvacultura, apare un nou proiect de ordin privind practicarea pescuitului recreativ/sportiv ce revine asupra conditionarii eliberarii permisului de pescuit sportiv de inscrierea intr-o asociatie de profil (www.anpa.ro/index.php?v=stire&id=34).
Noul proiect de ordin consider ca este initiat la presiunile reprezentantilor unor asociatii de pescuit sportiv care isi vad lezete interesele personale, care isi pierd resursele financiare obtinute in mod nejustificat din conditionarea eliberarii permisului de pescuit sportiv de inscrierea in asociatie.
Constitutia Romaniei asigura libera circulatie a cetatenilor acestei tari pe tot teritoriul.
Noul proiect de ordin consider ca ingradeste drepturile elementare ale cetateanului roman, drepturi asigurate de constitutia tarii, dreptul de a trai pe teritoriul acestei tarii,cu respectarea legii.
Domnilor conducatori ai asociatiilor de pescuit care ati contribuit la initierea noului ordin de reglementare al pescuituilui sportiv, daca doriti beneficii financiare mergeti la munca, nu cersiti. Cersetoria se pedepseste de lege. Vreti salarii mari si avantaje materiale, dati dovada ca le meritati, faceti ceva pentru banii pe care ii cersiti. Ce ati facut pentru bazinele piscicole naturale ale acestei tari? Ati populat macar cu un pui de Boarta fluviul Dunarea ca sa conditionati pescuitul sportiv pe Dunare de plata taxei de inscriere in asociatie?
Cetateni ai acestei tari care sunteti pasionati de acest sport “pescuitul sportivâ€

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 15 Dec 2008, 23:07

Hai ca la sectiunea asta te apropi un piculetz de topic...

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 16 Dec 2008, 02:16

shootgun scrie:Hai ca la sectiunea asta te apropi un piculetz de topic...

:lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 16 Dec 2008, 20:45

spam...mass....cum naiba i mai zice :lol: ce faci mihai...parca era un topic pe undeva in privinta asta? :evil:

Avatar utilizator
Ionut Petrea
veteran
veteran
Mesaje: 627
Membru din: 24 Dec 2008, 21:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut Petrea » 27 Dec 2008, 16:53

Dupa 3 ore de rabdare si nervi de otel am izbutit sa termin de cictit 54(!!!) de pagini cate are acest topic.Din cele 54 de pag 20 cred sunt pline de comentarii aiurite ale unui om care s`a vazut superior tuturor pescarilor de pe acest forum si care bate apa-n piua in lipsa de ocupatie:apsalba.
Intrebarea mea pt dansul ar fi:in loc sa bata campii si sa aduca injurii gratuite(ex:sictir,teparilor) unor oameni care doresc sa realizeze ceva,de ce nu se ocupa sa mai starpeasca braconajul,sa mai populeze un rau sau,daca in raspunsul lui se va bate cu pumnii in piept ca face acest lucru,atunci ii voi adresa o alta intrebare:Daca faceti asta,de ce nu ii trageti de urechi si pe cei din alte judete sa faca ceva?Sau nu stiti cat de grava e situatia in zona Moldovei?Nu am fost controlat de permis niciodata.Nu i`am vazut sa ia masuri impotriva braconajului.Nu i`am vazut sa faca o populare.Vorbesc despre judetele Bacau si Vrancea.
Si ca sa nu fiu total off-topic,se mai pot vira bani in cont?Daca da,as dori sa virez si eu banii pe 1-2 pachete de tigari,caci nu este o avere.Cu toate ca poate nu voi pescui in judetul Sibiu vreodata,imi doresc ca aceasta populare sa aiba loc pentru pescarii sibieni si imi ramane sa sper ca vreodata veti ajunge si pe raul Siret.
Intotdeauna C&R

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 27 Dec 2008, 23:54

dar ce te face sa crezi k nu vei pescui vreodata prin sibiu :lol: chiar te invit. in cont inca se poate vira, cat despre apsalba.....omu si-a cerut scuze...si a promis k nu isi mai baga nasu aici...deci hai sa lasam securea razboiului ingropata....este mai bine asa :wink:

Tot respectul si sarbatori fericite+fire intinse in noul an :wink:

Avatar utilizator
Ionut Petrea
veteran
veteran
Mesaje: 627
Membru din: 24 Dec 2008, 21:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut Petrea » 28 Dec 2008, 00:05

HellRAISER scrie:dar ce te face sa crezi k nu vei pescui vreodata prin sibiu :lol: chiar te invit. in cont inca se poate vira, cat despre apsalba.....omu si-a cerut scuze...si a promis k nu isi mai baga nasu aici...deci hai sa lasam securea razboiului ingropata....este mai bine asa :wink:

Tot respectul si sarbatori fericite+fire intinse in noul an :wink:
Multumesc la fel de urari si cand voi avea drum,voi face o oprire pe la banca.Mai e pana in primavara :)
Intotdeauna C&R

Scrie răspuns