Ecologia, autoritatile, pescarii... si alte figuri

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Ecologia, autoritatile, pescarii... si alte figuri

Mesaj de geppetto » 15 Mar 2008, 00:04

contrar parerii generale cred ca incepem sa ne civilizam. incet ce-i drept, dar daca vrem sa schimbam ceva in Romania fie si in domeniul ecologiei nu vom face mare lucru daca ne multumim doar sa aratam cu degetul. sunt convins ca puterea exemplului propriu nu exprima lupta lui Don Quijote cu morile de vant. ar fi frumoase cateva actiuni de strangere a gunoaielor (ma refer in special a celor de natura materiala :wink: ) de catre cativa indivizi care s-au saturat sa isi puna sperantele in ministere sau filiale.

dupa revolutie am castigat dreptul de a protesta. in cazul acesta, sa spunem al curateniei si intretinerii apelor, nu suntem luati in serios. si mi se pare logic intr-o anumita masura; pai ganditi-va... medicii, profesorii, minerii, pensionarii si altii protesteaza aproape degeaba. sindicatele in mare parte (nu vreau sa jignesc pe nimeni) sunt organizatii-parazit pe spinarea celor care cred in ele.

cheltuielile pentru astfel de actiuni nu trebuie sa coste foarte mult. sa fim seriosi, intr-o zi se pot strange cateva sute de kilograme de gunoi de catre o mana de oameni dintr-o zona afectata de nesimtirea altora. prin generozitatea unor membri ai Hub-ului nostru am vazut acum cateva zile un film despre pescuitul la mreana cu Des Taylor. individul asta barbos vede la un moment dat 1 (una) bucata conserva de carne aruncata pe mal. o ia si o baga in geanta ca sa o arunce acasa la gunoi. asta spune ceva despre mentalitatea occidentalului :wink: daca dorim o Romanie mai buna cred ca ar fi cazul sa intreprindem ceva practic, nu doar verbal (sau scris) :)

mi-ar placea sa stiu ca tot mai multi dintre noi ar face asta. sau cum am putea organiza o actiune de curatare a unor ape care au nevoie de asta. si cred ca nu sunt singurul :D

fir intins si ***** in straita!

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4618
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 15 Mar 2008, 20:39

si ce faci cu gunoiul strans?? ti-ai pus intrebarea asta??
daca nu esti sprijinit de ceva autoritati locale care sa iti puna la dispozitie o masina de gunoi sau un tractor cu remorca si o locatie de descarcare a gunoiului,e degeaba toata actiunea.
e drept ca poti sa strangi pe malul apei si sa dai foc (nu va sfatuiesc),dar la cata mizerie este,ar insemna sa incendiem malurile apelor.
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 15 Mar 2008, 22:58

Mi-ar place,ce-ar zice pescarii sibieni sa ne adunam de ex.intr-o zi si sa luam la curatat o anumita zona(porumbac-sarata),la urma un gratar si povesti despre pecuit,sa plecam toti cu nasul ca Pinocchio. :lol:

pescuitorul
veteran
veteran
Mesaje: 690
Membru din: 18 Mai 2006, 09:36

Mesaj de pescuitorul » 15 Mar 2008, 23:00

da e o idee buna
dar cum sa facem caci pe site sunt destul de putini care sunt locali?si ar fi bine sa fie mai multi nu doar cativa?

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 15 Mar 2008, 23:15

Eu cred ca sunt destui,oricum vb saptamana viitoare.fir intins. :wink:

Avatar utilizator
Galusca Adrian
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 19 Dec 2007, 20:58
Localitate: Bacau
Contact:

Mesaj de Galusca Adrian » 15 Mar 2008, 23:16

adiwolf scrie:si ce faci cu gunoiul strans?? ti-ai pus intrebarea asta??
daca nu esti sprijinit de ceva autoritati locale care sa iti puna la dispozitie o masina de gunoi sau un tractor cu remorca si o locatie de descarcare a gunoiului,e degeaba toata actiunea.
e drept ca poti sa strangi pe malul apei si sa dai foc (nu va sfatuiesc),dar la cata mizerie este,ar insemna sa incendiem malurile apelor.

dupa ce stringi gunoiul te duci si faci o sesizare la primaria pe raza caruia se afla locul si una la garda de mediu si te asigur ca o sa fie ridicat.
FISHING IS LIFE.
The rest just details !

Avatar utilizator
Galusca Adrian
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 19 Dec 2007, 20:58
Localitate: Bacau
Contact:

Mesaj de Galusca Adrian » 15 Mar 2008, 23:20

tincu ilie scrie:Mi-ar place,ce-ar zice pescarii sibieni sa ne adunam de ex.intr-o zi si sa luam la curatat o anumita zona(porumbac-sarata),la urma un gratar si povesti despre pecuit,sa plecam toti cu nasul ca Pinocchio. :lol:
uite aici un exemplu concret, vezi pagina 9 :

http://www.prietenipescari.ro/pescuit/f ... c,764.160/
FISHING IS LIFE.
The rest just details !

Avatar utilizator
Galusca Adrian
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 19 Dec 2007, 20:58
Localitate: Bacau
Contact:

Mesaj de Galusca Adrian » 15 Mar 2008, 23:22

concluzia : si noi sintem pescari si noi iubim natura :D
FISHING IS LIFE.
The rest just details !

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 15 Mar 2008, 23:25

:respekt:

Avatar utilizator
Rambo
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 28 Iul 2006, 18:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Rambo » 16 Mar 2008, 11:39

@burtea
II buna ideea ta,dar te-ai gandit ca dupa aia vine badea Vasile si cu nea Ionel si dupa ce se cinstesc bine la pescuit pe malul apei cu o bere isi arunca petul gol intr-un tufis...*after 6 months*...gunoiul s-a strans la loc :( ...atunci ce rost mai are?

Scrie răspuns