lansari mai lungi

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 04 Mar 2008, 11:04

Ando,tot anul trecut am pescuit cu fir textil de 20lb,struna intotdeauna,nu de alta dar sunt patit,si am prins clean de iau mers fulgii.Poate unii nu sunt de acord,ce vreau eu sa-ti spun e sa citesti toate parerile si sa aplici metoda cea mai buna pentru locul in care pescuiesti.Asta o vei gasi singur acolo pe apa... :wink:

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 04 Mar 2008, 22:00

valistrati scrie:chiar asa Vali?? consideri ca un PP de 5lb si cu ledere de 6-8lb din flurocarbon,reprezinta un montaj prost comparativ cu full mono sau fluorocarbon??

Nu neaparat ,e doar chestie de "gust" si de conditiile in care pescuiesti.
In apele de munte de exemplu am constatat ca face diferenta mono/sfoara in schimb in riu nu.
aahhh,
acuma m-am lamurit,insa trebuia sa specifici si tu :wink:
eu pescuind preponderent pe Olt nu am simtit aceasta diferenta.
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Mesaj de razvan cristescu » 04 Mar 2008, 22:09

Intr-adevar, mono poate face peruci pe un tambur long cast dar in principal m-am referit la faptul ca este imbunatatita distanta de lansare.Presupun ca totusi la un tambur long cast cu un diametru destul de mare (SS 1300,1600) frecventa perucilor este mica.Depinde si de calitatile firului.

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 04 Mar 2008, 23:07

Bineinteles ca e important si ce mono folosesti. Cu textil, insa, n-ai nici o problema. Cum nu sunt un fan al firelor mono, nu pot sa zic ca am testat prea multe. Cele pe care le-am folosit pe SS sunt totusi peste medie, zic eu. Unul e Seaguar InviziX de 6lb, iar celalalt Yo-zuri Hybrid Ultrasoft de 6lb. Merg excelent pe Capricorn, de exemplu. Pe SS am renuntat sa le mai pun, dupa cateva peruci. Nu foarte grave, dar suparatoare. Mai ales daca umpli tamburul pana la buza, cum obisnuiesc sa fac cu textilul. Si e vorba despre SS1300.

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 04 Mar 2008, 23:25

Nici unul din cele doua enumerate mai sus nu este mono. Ultrasoftul se apropie mai mult totusi de proprietatzile unui monofilament.
Exista fire mono cu memorie mai mica decat altele, dar nici unul nu are memorie zero.
Daca un fir are memorie si face spire pe un tambur long cast, va face si pe unul ABS. Asezarea firului pe tambur se face pe circumferintza unui cerc, indiferent de diametrul acestuia. Felul cum se desfasoara aceste spire de pe acesti tamburi e insa diferit.

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 05 Mar 2008, 00:10

onesti scrie:Nici unul din cele doua enumerate mai sus nu este mono...
...or fi pluri...
Sa fim seriosi. Bineinteles ca sunt mono. Prescurtarea vine de la monofilament. In aceasta categorie intra atat cele de nylon cat si cele de fluorocarbon, hibride, etc. Pt. a se deosebi de multifilament, care poate fi impletit sau fuzionat. Deci cele doua sunt fire monofilament. Seaguarul e un monofilament de fluorocarbon, Yo-zuri un monofilament hibrid (nylon cu acoperire fluorocarbon). Cat despre proprietati, fii linistit ca ambele fire sunt foarte matasoase si au o elasticitate mica. De asemenea au si o memorie foarte redusa. Daca Yo-zuri n-ar fi ceva mai gros (dar si mai rezistent), n-ai prea face diferenta.
Si, asa cum spuneai, memorie zero nu au nici ele, asa cum n-are nici un monofilament. De unde tendinta de a-si pastra forma circulara a spirei, la diametrul la care a stat pe tambur. In dinamica derularii, de pe tamburul long-cast spirele cu diametrul mai mare din spate tind sa paraseasca in grup tamburul, trecand fara frecari peste cele cu diametru mai mic din fata. Adica tendinta de a forma peruci. La tamburul cu conicitate inversa, acest lucru nu se intampla, spirele din spate avand diametru mai mic decat cele din fata. Firul paraseste tamburul usor franat, dar spirele sunt fortate sa se deruleze una cate una, reducandu-se riscul perucilor. Chiar asta-i rostul pt. care a fost creat acest tip de tambur.
Hmm... Multa teorie! Se vede ca nu prea e vreme de pescuit...
Aruncari lungi, fratilor!

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 05 Mar 2008, 00:25

Sunt de acord ca mono nu e pluri. Dar fluorocarbonul fie si in amestec cu nylon are rigiditate mult mai mare decat un nylon pur. Compara Ultrasoftul cu un Maxima Ultragreen si vezi diferentza. Daca seaguar-ul e "foarte matasos" atunci...
N-o lua personal!

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 05 Mar 2008, 00:45

Ia-o altfel: e cel mai matasos fluorocarbon pe care am pus mana. Sunt multe fire de nylon laudate care au o memorie superioara acestor flourocarboane. Repet, n-am pretentia ca am testat tot ceea ce exista, Nici nu ma intereseaza prea tare, eu pescuind aproape exclusiv cu textil (cu inaintas de fluorocarbon). Discursul meu se referea la faptul ca acelasi fir mono pus pe cele doua tipuri de tambur se comporta diferit. Iar SS-ul e dezavantajat cand vine vorba de a folosi un mono. Cu textil, in schimb, e excelent.
Compara Ultrasoftul cu un Maxima Ultragreen si vezi diferentza.
OK! Trimite-mi o rola :D .

Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de Mugurstefan » 05 Mar 2008, 09:01

razvan cristescu scrie:Intr-adevar, mono poate face peruci pe un tambur long cast dar in principal m-am referit la faptul ca este imbunatatita distanta de lansare.Presupun ca totusi la un tambur long cast cu un diametru destul de mare (SS 1300,1600) frecventa perucilor este mica.Depinde si de calitatile firului.
Tre sa-mi vina un SS1300.
vedem atunci cum va fi cu perucile . :)
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

ando
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 154
Membru din: 27 Iul 2007, 18:31

am

Mesaj de ando » 05 Mar 2008, 20:45

Am vazut ca a-ti discutat cat am fost plecat si acu ,ca am revenit am sa mai adaug ceva ,..............ce am inteles eu din ce mi-ati spus voi e ca ,am slabe sperante sa dau unde vreau eu fara anumite modificari majore la echipament asa ca ma gandesc sa-mi iau niste textil chair dac nu prea vreau si ulterior sa-mi iau alta lanseta am vazut ceva maver si ma gandesc serios intrucat catana, ma repet e c-am moale dar satept si alte sugestii

Scrie răspuns