lansari mai lungi

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 03 Mar 2008, 00:38

HellRAISER scrie:... eu la distanta de 40 m ratam intro veselie....
specifica te rog si cu ce fir pescuiesti.
cred ca la o distanta din asta se impune categoric folosire firului textil.
cel putin eu asa pescuiesc la avat,cu naluci grele de 15-25gr,fir textil si aruncari foarte lungi,dincolo de "pila" barajelor :wink:
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 03 Mar 2008, 00:58

adiwolf scrie:
HellRAISER scrie:... eu la distanta de 40 m ratam intro veselie....
specifica te rog si cu ce fir pescuiesti.
cred ca la o distanta din asta se impune categoric folosire firului textil.
cel putin eu asa pescuiesc la avat,cu naluci grele de 15-25gr,fir textil si aruncari foarte lungi,dincolo de "pila" barajelor :wink:
da Niky avea dreptate, trebuia sa specific si greutatea nalucilor,

Folosesc Fir de 0.20 naluca nusthu exact cat are in grame, dar este un bug eye(cunoscatori o stiu bine) si cu echipamentl meu mi se pare oleaca normal sa ratez la intzepatura, dar deh, iam prins shmenu' acu...am redus mult rata rateurilor :wink:

Avatar utilizator
nickydarnico
senior
senior
Mesaje: 396
Membru din: 07 Apr 2006, 17:56
Localitate: Sibiu/Cisnadie
Contact:

Mesaj de nickydarnico » 03 Mar 2008, 02:59

HellRAISER scrie:
adiwolf scrie:
HellRAISER scrie:... eu la distanta de 40 m ratam intro veselie....
specifica te rog si cu ce fir pescuiesti.
cred ca la o distanta din asta se impune categoric folosire firului textil.
cel putin eu asa pescuiesc la avat,cu naluci grele de 15-25gr,fir textil si aruncari foarte lungi,dincolo de "pila" barajelor :wink:
da Niky avea dreptate, trebuia sa specific si greutatea nalucilor,

Folosesc Fir de 0.20 naluca nusthu exact cat are in grame, dar este un bug eye(cunoscatori o stiu bine) si cu echipamentl meu mi se pare oleaca normal sa ratez la intzepatura, dar deh, iam prins shmenu' acu...am redus mult rata rateurilor :wink:

asa mai ,mai ca te cred. daca nu sti exact gramajul nalucilor ,tre ca nici lungimea lansariolr n-o prea sti! :lol1: :lol1: :lol1: :lol: :lol: :lol:
Hai vara !! hai!!!!!( poate la anu' )

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Re: lansari mai lungi

Mesaj de JONES » 03 Mar 2008, 10:05

ando scrie:Folosesc naluci mici si niciodata nu sunt multumit de distanta lansarilor,asa ca am nevoie de cateva sfaturi ca sa cresc distanta lansarilor
foloseste un tun. :D
pe yo-uri specifica in clar ca un vobler de sub 6 grame lungimea maxima de aruncare e de 25 metri deci daca dai 20 este tatic.
Am vazut pe rapala handbook cum lesteaza firul cu o alica in amonte cam 0,5 metri dar era pentru scufundarea naluci peste adancimea de evolutie nicidecum pentru aruncare.
Eventual axeaza-te la voblerele longcast (rapala) sau balistic (yo-uri)
the angler is catching xxx, not by the lure

ando
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 154
Membru din: 27 Iul 2007, 18:31

Mesaj de ando » 03 Mar 2008, 19:14

Inseamna ca sunt tare ,dar am sa mai fac o incercare ,am sa-mi cumpar un textil ............dar nu stiu de care.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 03 Mar 2008, 19:31

ando scrie:Inseamna ca sunt tare ,dar am sa mai fac o incercare ,am sa-mi cumpar un textil ............dar nu stiu de care.
Numa sa nu cazi in pacatul de-a lansa f. lung si sa incepi sa ai rateuri cu textilu mai ales la clean. :wink:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

ando
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 154
Membru din: 27 Iul 2007, 18:31

Mesaj de ando » 03 Mar 2008, 20:32

Dar daca folosesc textil ma ajuta sa lansez mai mult ? .....Ca sa stiu mai cumpar sau nu ?

Pose
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 148
Membru din: 19 Noi 2006, 14:14

Mesaj de Pose » 03 Mar 2008, 20:51

firul textil nu te va ajuta sa ai lanseuri mai lungi, acum depinde cum o iei nu risti ca pescuiesti cu un fir de 16 ca sa lansezi mai lung shi la peste sa il scapi asa ca pui un fir normal de 20 ( arunci mai putin), cu fir textil de 16 (fiind mai subtire) arunci mai mult, shi daca prinzi nu risti sa il scapi, cam in asta consta diferenta la arunca.
daca ma gasesti singur pe o insula pustie.....inseamna ca am plecat la pescuit

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 03 Mar 2008, 21:13

Ando,
Cred ca performantza lanseului e o combinatzie de mai multzi factori: lungime-actziune batz, dispozitie-calitate-numar inele, calitate fir (material, supletze, diametru, profil, mod de impletire sau fuzionare, textura coatingului...), tambur mulineta (conicitate -cu baza mare spre varf, spre baza sau diametru constant pe toata lungimea), profilul buzei tamburului si materialul acestuia (inclusiv finisajul), modul de infasurare al firului pe tambur sau winding shape-ul care poate fi in unghi de x grade, spira langa spira, in forma de clepsidra, etc.

Deci facand combinatzii cu aceste variabile si adaugand in ecuatzie si maiestria pescarului potzi atinge sau nu lanseul maxim.

Personal, inca cred ca solutia mai retro de pe Daiwa SS Tournament cu tamburul long cast si modul particular de asezare a spirelor are un usor avantaj practic legat de lungimea lanseului asupra unor solutzii mai recente gen tambur ABS. Dar e doar o parere subiectiva.

Avatar utilizator
gene3004
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 07 Apr 2005, 15:16
Localitate: IASI

Mesaj de gene3004 » 03 Mar 2008, 21:18

mi-am luat ecusima special pt a imi lungi lanseul. si am reusit. ieri am aruncat de cateva ori tot firul de pe tambur:100 m ,pp de 15 lb, cu lingura de 21 gr.
cu 15 gr arunc lejer acum... in tara vecina:))

Scrie răspuns