lansari mai lungi

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
nickydarnico
senior
senior
Mesaje: 396
Membru din: 07 Apr 2006, 17:56
Localitate: Sibiu/Cisnadie
Contact:

Mesaj de nickydarnico » 01 Mar 2008, 23:24

asta este una si dintre problemele mele. poate ca deaia am numai naluci marisoare ,defapt am si cateva rotative mici si chiar si cateva hornet-uri de 2,5cm dar nu ma prea dau in vant sa le folosesc , tocmai ca nu le pot lansa la distante destul de mari in opinia mea.
am vazut pe malul apei tipi , care puneau pe fir ceva plumb pt ingreunare , dar nu prea cred ca un clean s-ar arunca bucuros pe o naluca cu "spargator de valuri" in fata. :lol:
poate ca imi voi lua si eu un bat pt nalucile mici. :wink: :wink: :wink:
oricum daca vrei lansari mai lungi tre sa te asiguri ca: tamburul ii destul de incarcat cu fir, ca firul ii destul de subtire incat sa alunece pe inele cat mai usor si bine-nteles batul sa aiba o actiune cat mai mica.
Hai vara !! hai!!!!!( poate la anu' )

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 02 Mar 2008, 13:56

pentru un pescuit UL sau chiar L parerea mea este ca un lanseu de 20-25m e arhisuficient. asta e parerea unui pescar de rau de ses care uneori nu necesita un lanseu mai mare de 8-10-12m.
lanseurile lungi sunt caracteristice pescuitului mediu/greu.
daca ai ansamblul lanseta/mulineta/fir/naluca echilibrat si de calitate si stii sa lansezi calumea si doar atat iti iese inseamna ca that's it.
mai e si faza cu lestarea suplimentara care iti poate aduce plusuri si minusuri.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

dan craciun
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 04 Iun 2004, 06:46
Localitate: rm valcea
Contact:

Mesaj de dan craciun » 02 Mar 2008, 14:15

Pt. ando : spune-mi si mie ,te rog, de unde ai achizitionat lanseta Catana de 2,4m si cu act.2-10 gr.???

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 02 Mar 2008, 14:39

Ando, cand am inceput spinn.cleanul a fost materia de baza.Atunci foloseam un bat de 2,70(nu cine stie ce firma),actiune 10-30gr.fir mono 0,18,dar o mulinetea excel.ptr. mine,UL,un Shakeaspere,de care am tras vreo cinci ani.Nu stiam pe vremea aia decat de rotative mici,DAM,Martin,nr 0 si 1,cu grutatate de 3,4 gr.Bateam mult Oltul in lungul malului si-ti spun sincer ca am avut capturi si cand lansam doar la 4,5,metri,cu firul din mana,in gaurile oferite de vegetatia de pe mal,cand o lansare normala nu era posibila.Daca vroiam sa lansez mai departe,fiind naluci usoare,lasam rotativa sa fie dusa de curent,dupa care la dist.dorita incepeam recuperarea.Treaba cu inaintas de plumb nu am folosit-o niciodata,nu cred ca are multe avantaje.Iti doresc fire intinse.

ando
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 154
Membru din: 27 Iul 2007, 18:31

Mesaj de ando » 02 Mar 2008, 14:50

oricum daca vrei lansari mai lungi tre sa te asiguri ca: tamburul ii destul de incarcat cu fir, ca firul ii destul de subtire incat sa alunece pe inele cat mai usor si bine-nteles batul sa aiba o actiune cat mai mica.[/quote]
Am citit undeva un articol parca dar nu mai tin minte in care spunea cum -trebuie asezat firul ...,conicitatea inversa ,corectati-ma daca gresesc .era o chestie interesanta dar nu cred ca am saibe sa pun sa vad daca se incarca altfel :? :? :? :? :?

ando
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 154
Membru din: 27 Iul 2007, 18:31

lansari mai lungi

Mesaj de ando » 02 Mar 2008, 15:24

tincu ilie scrie:Ando, cand am inceput spinn.cleanul a fost materia de baza.Atunci foloseam un bat de 2,70(nu cine stie ce firma),actiune 10-30gr.fir mono 0,18,dar o mulinetea excel.ptr. mine,UL,un Shakeaspere,de care am tras vreo cinci ani.Nu stiam pe vremea aia decat de rotative mici,DAM,Martin,nr 0 si 1,cu grutatate de 3,4 gr.Bateam mult Oltul in lungul malului si-ti spun sincer ca am avut capturi si cand lansam doar la 4,5,metri,cu firul din mana,in gaurile oferite de vegetatia de pe mal,cand o lansare normala nu era posibila.Daca vroiam sa lansez mai departe,fiind naluci usoare,lasam rotativa sa fie dusa de curent,dupa care la dist.dorita incepeam recuperarea.Treaba cu inaintas de plumb nu am folosit-o niciodata,nu cred ca are multe avantaje.Iti doresc fire intinse.
Pescuiesc intro zona foarte cunoscuta de pescari de aici iar cand sunt multi pestele al mai mare se retrage mai spre larg si cine lanseaza pana acolo cam pe unde sta el are sanse de capturi mari,dar le vin eu de hac :twisted: :twisted: :twisted: :P :P

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 02 Mar 2008, 16:22

daca apa-ti permite,incearca sa intri cu cizme sold.Mai pui si un vobler apoi si totul e ok.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 02 Mar 2008, 16:58

Michael scrie:pentru un pescuit UL sau chiar L parerea mea este ca un lanseu de 20-25m e arhisuficient. asta e parerea unui pescar de rau de ses care uneori nu necesita un lanseu mai mare de 8-10-12m.
lanseurile lungi sunt caracteristice pescuitului mediu/greu.
daca ai ansamblul lanseta/mulineta/fir/naluca echilibrat si de calitate si stii sa lansezi calumea si doar atat iti iese inseamna ca that's it.
mai e si faza cu lestarea suplimentara care iti poate aduce plusuri si minusuri.
peste distantza asta incep rateurile la atac, adica simti atacul de zici k iti ia batzu din mana dar cand dai tzeapa, o iei tu din pacate, eu la distanta de 40 m ratam intro veselie....pana ce m-am prins cum trebuie dat tzeapa :))) ( deh suna a caterinca) si dupa aia am reusit sa mai reduc rata esecurilor dar tot nu am reusit sa o reduc la O

ando
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 154
Membru din: 27 Iul 2007, 18:31

Mesaj de ando » 02 Mar 2008, 18:36

E secret ?????? :P :P :P :P :P

Avatar utilizator
nickydarnico
senior
senior
Mesaje: 396
Membru din: 07 Apr 2006, 17:56
Localitate: Sibiu/Cisnadie
Contact:

Mesaj de nickydarnico » 02 Mar 2008, 18:53

peste distantza asta incep rateurile la atac, adica simti atacul de zici k iti ia batzu din mana dar cand dai tzeapa, o iei tu din pacate, eu la distanta de 40 m ratam intro veselie....pana ce m-am prins cum trebuie dat tzeapa :))) ( deh suna a caterinca) si dupa aia am reusit sa mai reduc rata esecurilor dar tot nu am reusit sa o reduc la O[/quote]

mei tinerica , specifica greutatea nalucii, ca l-ai dat gata pe ando cu lanseurile tale de 40 m. :lol: :lol: :lol:
ii drept ca maver-ul tau ii finutz ,dar nici chiar asa. :twisted: :twisted: :lol1:
Hai vara !! hai!!!!!( poate la anu' )

Scrie răspuns