Promovarea braconierilor de către mass media

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Dril
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 09 Dec 2019, 20:27

Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de Dril » 08 Dec 2021, 08:10

Un exemplu tipic românesc de promovare a nonvalorilor; acest individ este promovat cu insistență de toate revistele și emisiunile de specialitate:
Fişiere ataşate
IMG-20211208-WA0001.jpg
IMG-20211208-WA0001.jpg (91.44 KiB) Vizualizat de 2143 ori
Respectă LEGEA : prinde, reține și consumă pește în limitele legale! Avem legi obligatorii de respectat. Restul...e opțional...

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de Zamfi » 08 Dec 2021, 11:40

Mda...O persoana cunoscuta, din pacate.Ar fi bine de precizat cine promoveaza imaginea aceasta ca sa stim sa nu mai vizitam promotorii aia online.Poate ada invata ceva...Nu e nimeni usa de biserica, zic eu , insa media ar trebui sa se abtina , moral vorbind.Pentru ca omul poate spune ca a stat o saptamana pe Dunare, 4- 5 pescari si deci totul e legal! Insa promovarea nu este ok in conditiile in care avem apele pe care le avem. O parere personala, nu nesparat corecta.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de adrian99 » 08 Dec 2021, 14:03

Braconier- Cel care vînează sau pescuiește ilegal, fără a avea permis

moral este de condamnat,insa daca a pescuit legal(permis ANPA)nu poate fi tras la raspundere decat pentru depasirea cantitatii de peste(per zi)
iar de promovat poate ca este promovat pe retelele de socializare intrucat publicatii de pescuit nu mai avem,cu exceptia revistei VPR(cu greu considerata publicatie) :wallbash:

Dril
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 09 Dec 2019, 20:27

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de Dril » 08 Dec 2021, 14:55

Ceea ce încerci tu să faci este cunoscut la școală drept "tehnica feliilor de salam" .
Practic încerci să combați o afirmație pe părțile ei componente, dar cu forțarea din topor.
O să ajungi să susții că electricienii nu sunt braconieri pt că au o autorizație ANPA de pescuit comercial.
Și dacă tot despici firul în 6 , citește cu atenție contraventiile și infractiunile piscicole și o să vezi că pt astfel de fapte, complementar se anulează permisul ăla ANPA de care tot vorbim.
Dacă ar fi aplicate legile în țara asta, indivizi precum cel din foto, nu ar mai trebui să pună jigul în apele naturale o bună perioadă de timp.
Respectă LEGEA : prinde, reține și consumă pește în limitele legale! Avem legi obligatorii de respectat. Restul...e opțional...

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de adrian99 » 08 Dec 2021, 15:05

pe retelele de socializare sunt sute de insi care posteaza imagini alaturi de cantitati impresionante de peste
de ce nu le prezinti si pe acelea?
in cazul lor sau a ce lui pe care l-ai prezentat s-a sesizat cineva?
nu vreau sa iau apararea nimanui dar daca ai ceva de impartit cu el o poti face acolo unde a postat imaginile

Dril
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 09 Dec 2019, 20:27

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de Dril » 08 Dec 2021, 15:53

Omule, nu te cunosc, am observat doar ce "îndeletniciri " ai la rubrica de anunțuri, dar tu confunzi lucrurile grav. Confunzi un reper în pescuitul la salau, o borna , care a fost super super promovat, inclusiv la o emisiune a Totalfishing.ului cu toți traistarii ordinari de pe rețelele de socializare. Dacă dai o căutare pe google cu numele lui, este ceva mai cunoscut în spațiul virtual decât miniștrii din prezent.
Omul dă lecții în materie de pescuit la salau și încearcă să formeze noi generații de pescari la spinning
Respectă LEGEA : prinde, reține și consumă pește în limitele legale! Avem legi obligatorii de respectat. Restul...e opțional...

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de adrian99 » 08 Dec 2021, 16:07

dril,daca tot ai vazut ce "indeletniciri" am eu,poate prezinti si "indeletnicirile"tale aici
ai deschis un topic intitulat-promovarea braconierilor de catre mass media.foarte bine.insa tu nu faci referire decat la persoana din poza.unde sunt ceilalti?vino cu alte imagini,alte persoane daca tot vrei sa schimbi ceva.
pana una alta vad ca tu ai ceva cu mine.
eu mi-am exprimat un punct de vedere,am prezentat situatia legala
ce credeai ca obtineai prin postarea acelei imagini?oprobriul public?postari de sustine din partea membrilor siteului?
cam nimic,din ce observ.

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 378
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de OldSVF » 08 Dec 2021, 17:25

Drill,din păcate lumea s-a întors cu josul in sus.Lumea de ieri nu mai este cea de azi,pe toate palierele sunt promovați indivizi care în trecut ar fi fost condamnați de mai toată lumea.Acum marea majoritate vrea sa semene cu ei și să fie ca ei.Tupeul,nesimțirea,căpătuiala prin orice mijloace se învață în cei 7 ani de acasă.Imaginea pusa de tine pentru cei mai mulți,în zilele astea, înseamnă normalitate.Dar cred că ți-ai dat deja seama de asta....din păcate cei care simt ca tine și ca mine,de ce nu,suntem cei care nu ne-am "adaptat".Dar prefer sa fiu așa🙂....

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de Zamfi » 08 Dec 2021, 17:52

Daca tot vreti sa dezvoltam...Am vazut emisiunea de pe Total cu omul.Era invitat in calitate de pescar de salau pe Dunare si aceasta calitate nu prea se poate contesta ca , deh...omul cam stie jocul.Deci nu as da cu parul in aceea emisiune , ca pana la urma aveai ce invata daca vroiai sa inveti! Acolo era pescarul , nu omul...Nu am vazut ilegalitati in aceea emisiune , sincer! In rest ce sa zic...e plin de promotori si influenceri pe net , care in particular sunt sacosari de prima mana! Personal sunt satul de ei si nu ii urmaresc pentru ca! Dar pentru un pescar la inceput de drum pot fi exemple de pescari , nu de oameni, clar.Un fel de fa ce zice popa nu ce face el daca suportati comparatia :)
Si da , inca odata , media care promoveaza imagini de genul nu mai merita urmarita! Dar fiecare face cum crede si rezultatele se cam vad...
Ps: la naiba ca nici nu a inceput iarna bine :) )))
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1720
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de albert.C » 08 Dec 2021, 20:23

Eu aici observ ca autorul subiectului are ceva personal cu inculpatu :D ba chiar si cu cei ce se impotrivesc celor spuse de el(autorul),si ca sa fiu si eu la subiect,il cunosc pe inculpat,stiu ce a facut in materie de pescuit,il judeci gresit,nici 1 dintre noi nu a prins cat a eliberat el,in foto de sus este o cheta a mai multor pescari...O seara buna .

Scrie răspuns