SPINNING-UL: SOLITAR SAU IN ECHIPA

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

SPINNING-UL: SOLITAR SAU IN ECHIPA

Mesaj de Adelin » 23 Noi 2004, 23:22

Cum vedeti cea mai reusita formula in pescuitul cu naluci?Modelul SOLO 8) : in care spinerul imparte totul doar cu el insusi, fiind mai retinut cu cei din exterior; Modelul DUO :shock: :shock: : cu parteneri fideli, care lupta sa adune informatii pt echipa din toate partile, avand grija sa nu rasufle nici un pont in exterior; Modelul TRIPLOC :lol: :wink: :oops: : in care informatiile si rezultatele sunt configurate intotdeauna in pachete " 2+1", :oops: complotul fiind inevitabil; Modelul MULTI PLUS :P :D :( :x :oops: :roll: :twisted: :evil: : in care nu se poate vorbi de organizare, informatiile vin si pleaca, partenerii se schimba in permanenta, sculele pot fi la comun, iesirile au scop pur distractiv, pesti prind doar cei norocosi si intotdeauna cineva din gasca are in rucsac un CATAROI sau o BRAZDA de cateva kile. Daca mai exista si alte modele intalnite de voi va rog sa le prezentati pe scurt.
Ultima oară modificat 24 Noi 2004, 19:08 de către Adelin, modificat de 3 ori în total.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 24 Noi 2004, 05:39

In general ies in model "DUO",dar pe malul raului,ne despartim,fiecare in treaba lui,nu ne deranjam.Ne intalnim in "pauza de masa"(ne sunam pe mobil).Cel mai indicat,ca pescar de rapitor,cu naluci,este sa fi singur pe mal.Altfel "simti" apa,pestii,natura si nu esti obligat sa intretii discutii care nu te ajuta deloc in concentrare.Parerea mea :!:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 24 Noi 2004, 08:53

M-ai spart cu BRAZDA in rucsac. :lol: :lol: :lol: Adevarata, de santier...
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 24 Noi 2004, 09:30

Eu aplic toate modelele posibile. Mai mult decat atat, daca prind un singur peste, il tai in jumatate daca e mai mare si il impart cu partenerul de pescuit. La pescuit suntem ca fratii. Ma bucur imediat ce vad ca cel de langa mine a prins ceva.(partenerul sau partenerii) Totul se imparte.
Am fost de "n" ori la pescuit si eu am prins consecutiv mai multi pesti iar partenerul nici unul. Cum s-ar fi simtit daca fiecare baga in rucsac ce a prins? Binenteles ca cel care nu prinde pierde partea cu satisfactia sau "succesul".
Fir intins! pt. toti pescarii.

liviu_v
senior
senior
Mesaje: 313
Membru din: 18 Aug 2004, 10:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de liviu_v » 24 Noi 2004, 10:03

Cred da in 2 sau mai multi spinning-ul este mai potrivit, se aduna mai multe informati despre locuri, naluci, etc. cea ce duce la perfectionarea metodelor si a tehnicilor de pescuit intr-un timp mai scurt.

electricianu
junior
junior
Mesaje: 36
Membru din: 03 Noi 2004, 10:13

Mesaj de electricianu » 24 Noi 2004, 10:18

In doi e cel mi bine.cand nu prind nici un peste, iar partenerul salta bucata dupa bucata, imi place sa ne avem ca fratii... sa impartim totul.
cand prind numai io... sunt singur la parinti. si io ma bucur imediat ce vad ca cel de langa mine a prins ceva... o broasca, un galosh, o punga... chiar ii dau cateva sfaturi: plimba-l, da-i fir, oboseste-l...

horacleus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 281
Membru din: 13 Iul 2004, 12:51
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de horacleus » 24 Noi 2004, 10:29

Obligatoriu 2, la stiuca din barca in Delta, datorita costurilor injumatatite :lol: si citeodata e chiar bine sa ai un partener cu tine cind prinzi cite o stiuca mai "nervoasa".In rest, alone.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 24 Noi 2004, 10:31

E frumos in mai multi ... Mai o amintire, mai un ajutor micut, mai o gluma... Chiar daca ajunsi la locul faptei te desparti si isi vede fiecare de treaba. E frumos si drumul pana la balta dimineata, in mai multi si, drumul spre casa seara: planuri pentru data viitoare, amintiri ale unor "monstri" scapati etc etc....
Dar nici singur nu ma dau in laturi de la o partida de pescuit

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 24 Noi 2004, 10:54

Rapitorii cand sunt tineri ataca in bancuri, hartuiesc obletii, ii mana la apa mica s.a.m.d.....
Cand mai cresc, bancul scade. Unii dintre ei s-au pierdut pe drum, au cazut rapusi de boli sau in plasele braconierilor, in tigaia spinnerului etc....
Cand cresc si mai si, bancul nu mai este banc. Raman 2-3 indivizi cu experienta, care nu mai cred ca tot ce zboara se manaca.
La final, ramane unul singur. Stapanul locurilor.

Asa si noi... :lol:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Scrie răspuns