Pescuitul si codul STAM ACASA

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de ady_fly » 04 Mai 2020, 16:38

@pescarm, mulțumiri! :respekt:
De acum link-ul devine foarte valoros! Vorba unei reclame: prietenii știu de ce! :)

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de lazarini » 04 Mai 2020, 17:31

Cand spui antena 3 spui minciuna. Si nu doar atunci cand e vorba de Basescu

"El a adăugat că se intenţionează relaxarea în privinţa activităţilor în cabinetele stomatologice şi etapizat, la o distanţă de două săptămâni, şi în alte domenii - frizerie, cosmetică, antrenamentele sportivilor, sporturile individuale sau activităţi sportive individuale precum drumeţiile, mersul cu bicicleta, pescuitul."
(de pe Hotnews)

Deci s-ar putea sa ma stam inca doua saptamani dupa 15 mai.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de johnnybravo » 04 Mai 2020, 19:10

Daca nu vor varianta cu pescuitul ca si sport chiar daca avem carnete de membru pentru pescuit sportiv, accepta oare alpinismul ca si sport? dar canotajul?? :) Care veti merge la pastrav, o cordelina in acest sens ar justifica activitatea de catarare/alpinism iar cei care vor merge la scrumbie din barca, vor zice ca marg la canotaj :)))

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de adrian99 » 04 Mai 2020, 19:55

lazarini,ficusul(in comunicatul de presa)s-a referit la masurile care se vor lua incepand cu 15 mai.insa nu a spus ca primele vor fi redechiderea cabinetelor stomatologice,a saloanelor de coafura,frizeriilor si la interval de 2 saptamani se vor relaxa masurile privind deplasarea intre judete pentru practicarea sportului individual.s-a referita ca aceasta masura,a practicarii sporturilor individuale(enumerate si de vela)se va face incepand cu data de 15mai(cel putin asa se intelege).in plus s-a cerut ministrului vela sa enumereze cateva sporturi individuale,el mentionand si pescuitul(acum sa-i acuzi pe aia de la antena ca au umblat cu pixeli...deja incepem sa o dam in barci).alte masuri care se vor lua(dupa 2 saptamani)probabil se vor referi la hoteluri,pensiuni,forma sub care acestea se vor redeschide.pe seara a iesit "sica mandolina"si a spus cam acelasi lucru alaturi de vom face,vom vedea.eu nu cred ca "ficusul"va iesi(zilele urmatoare)in alta conferinta de presa in care sa spuna ca deplasarea inter judeteana privind sportul individual se va face dupa 1 iunie.daca era asa ar fi specificat de astazi.oricum trebuie cerut un punct de vedere,deoarece prin aceasta "usita deschisa"se poate dori amendarea multora... :roll:

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de ady_fly » 04 Mai 2020, 20:08

lazarini scrie:
04 Mai 2020, 17:31
Cand spui antena 3 spui minciuna. Si nu doar atunci cand e vorba de Basescu
@lazarini: B1 Tv se acceptă?
https://www.b1.ro/stiri/eveniment/marce ... 30145.html
cu începere de la 16:37 și în mod special la 17:13! e drept, probabil, pe bază de declarație dar personal nu mă deranjează!
Acum că poate vor fi răzgândiri e cu totul altceva!

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de lazarini » 04 Mai 2020, 20:45

ady_fly scrie:
04 Mai 2020, 20:08
lazarini scrie:
04 Mai 2020, 17:31
Cand spui antena 3 spui minciuna. Si nu doar atunci cand e vorba de Basescu
@lazarini: B1 Tv se acceptă?
https://www.b1.ro/stiri/eveniment/marce ... 30145.html
cu începere de la 16:37 și în mod special la 17:13! e drept, probabil, pe bază de declarație dar personal nu mă deranjează!
Acum că poate vor fi răzgândiri e cu totul altceva!
A nu se intelege ca sunt Gica contra, DImpotriva, in calitate de pescar de pastrav frustrarea este si mai mare.
Una peste alta, e clar ca inca nu s-au hotarat concret ce vor face, cu exceptia faptul ca se va circula liber in interiorul localitatilor (aici cam toti au declarat acelasi lucru).
In rest, lambada, si noi putem doar spera.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de adrian99 » 04 Mai 2020, 20:48

deja sapatmana viitoare suntem in 14...iar sa incepi cu "razgandeanu"...s-ar vedea la alegerile din toamna.zic si eu...
referitor la concedii,dupa 15 iunie,ramane de vazut.mai ales in zona litoralului.
eu,sotia alaturi de un alt cuplu aveam programata o excursie(cu masina lor)in anumite zone ale Europei,avand rezervarile(hoteluri)facute din februarie.probabil(spre sigur)le vom anula,intrucat una dintre tarile pe care le-am fi vizitat era Franta(aira acolo masurile sanitare s-ar putea relaxa dupa 24iulie)

revenind la pescuit-eu voi incerca sa plec in w-endul 16-17mai(daca voi gasi cu cine :D )si va permite vremea.posibil sa existe o declaratie,sau cea existenta cu sport individual(eliminad treaba cu "in apropierea domiciliului")

pescarm
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 18 Ian 2020, 21:56

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de pescarm » 04 Mai 2020, 21:40

@lazarini, s-a hotarat concret ce se va face, in privinta pescuitului suntem pe balta incepand cu 15 !!!
Totul e clar, 100% vom merge la pescuit incepand cu 15, asa cum am mai spus... hai sa nu mai cautam motive si sa spunem ca nu vom putea pescui.
Trebuie pregatite lansetele, sculele, etc si pe balta !

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de lazarini » 05 Mai 2020, 07:49

Ceva mai explicit de aceasta data:

Liber la pescuit, drumeții și alpinism după 15 mai/ Ministrul Vela: Pescarii pot să-şi pregătească familiile, că pleacă
Ministrul de Interne, Marcel Vela, a declarat, luni seară, că amatorii vor putea pescui liniştiţi din 15 mai, când încetează starea de urgenţă, iar restricţiile destinate prevenirii răspândirii coronavirusului vor fi relaxate, transmite News.ro.
„Activităţile sportive individuale sunt cele care ţin de activităţi gen drumeţii, alte activităţi gen alpinism, mersul cu bicicleta, mersul la pescuit. Toate acestea vor fi permise. Da, puteţi pleca la Sinaia să faceţi alpinism sau drumeţie”, a susţinut Vela, la Antena 3.

https://www.g4media.ro/liber-la-pescuit ... metie.html

Se pare ca este vorba de acelasi interviu, din care fiecare site citeaza ceea ce le convine :D

pescarm
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 18 Ian 2020, 21:56

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de pescarm » 05 Mai 2020, 20:18

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... ie-1302469

Cred ca acum si cel mai pesimist pescar nu mai poate sa sustina ca incepand cu 15 nu vom putea sa pescuim !

Scrie răspuns