Pescuitul si codul STAM ACASA

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de ady_fly » 01 Mai 2020, 14:25

@johnny bravo - Cred că nu ai citit integral postarea, știrea Digi 24 dar difuzată și pe alte posturi TV!
Pe scurt: dacă până mai ieri-alaltăieri Suedia era dată ca exemplu negativ, brusc vicepreședintele OMS face afirmația respectivă. În acest context dădeam informațiile (cifrele) respective din care reiese clar că nu stau bine deloc în comparație cu noi, de pildă! Dar sunt dați de exemplu pozitiv!!! :lol1:
Ex. de pe la noi: la început de pandemie - nu purtați mască că nu vă ajută la nimic; acum și probabil după 15 mai - purtați mască, vă face bine!
Pe bună dreptate, te întrebi după cine să te mai iei? Bâjbâială! Da știu: e o situație nouă, n-am fost pregătiți, bla, bla, bla...

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de adrian99 » 01 Mai 2020, 15:41

Deja ludovic al 16-lea a declarat ca "După 15 mai nu o să fie interzise deplasările în scop turistic" plus o lista larga de motive care vor permite deplasarea intre localitati. Deci are legatura deschidera "hotelelor", cum spunea unu pe nume Vanghelie.

Dupa 15 poate pun aici niste screen-uri cu mesajele (evident blurez de la cine sunt) ca sa vezi ca nu bat campii cand spun ca o sa pescuim.


e,cum este?
ce crezi ca se va intampla dupa 15 mai?
indiferent pe cine inteaba(Arafat,Rafila,Mixichi( :wallbash: )toti dau din umeri).vom vedea,vom analiza,etc.saptamana viitoare 9-10 mai si eu n-au stabilit un calendar al discutiilor privind relaxarea unor masuri(care or fi ele).parca se vrea testarea populatiei:pana cand este dispusa sa reziste...
extrem de multa politie si armata pe strazi(astazi).nici de 1dec n-am vazut asa ceva.e edaverat la fel de multa lume,prin piete,magazine.s-au dat amenzi clar...parca am fi in perioada bolsevica. :roll:

pescarm
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 18 Ian 2020, 21:56

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de pescarm » 02 Mai 2020, 17:06

Dupa 15 mai, 100% vom fi pe balti, vor nu vor restrictiile actuale nu mai pot continua si dupa 15 cu toata opozitia lui Arafat, Rafila, Tataru si alti medici de renume intergalactic.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de adrian99 » 02 Mai 2020, 17:56

dupa 15 mai poate sa insemne si 1 iulie nu w-endul 16-17.
eu tot nu inteleg incapatanarea acestor oameni in a discuta ceva concis.numai previziuni,posibilitati,amenintari....
Spania a inceput sa relaxe masurile( au avut si au o situatie infinit mai grea decat a Romanie)Italia la fel,alte state central-vestice da...numai la noi nu se poate.trebuie sa purtam masca(si-n casa)instalam termo scanere unde nu-si au rostul(pe bani grei),insa nu ne putem deplasa intre localitati,trebuie pastrate distanta sociala(cu asta chiar ca au innebunit,o repeta de n ori atat la tv cat si radion,presa).trebuie inteles ca nu se poate face totul on-line.trebuie sa ne miscam,sa ne practicam pasiunile,etc.in plus cei care lucreaza la curier(foarte multi fara masca,manusi)cum nu sunt expusi virusului ca apoi sa vina sa ne aduca coletele?la randul lor intra in contact cu membri familie,acestia cu alti si asa mai departe.deci treaba cu statul cat mai mult acasa este doar pentru o parte din populatie.si eu ca si alte persoane mergem la serviciu.cu masca,respectam contactul cu alte persoane(decat atunci cande este necesar),prin urmare ne conformam.
saptamana viitoare incepe cu alte "belele"-este chemat Helvig sa dea amanunte privind o posibila intelegere prinvid Ardealul :shock: .probabil sars-2 va fi "amanat"pentru joi-vineri...
poate pescarm are dreptate si mai multe informatii si se va pescui incepand cu 16mai(probabil si cu-o declaratie in aceste sens).eu,sunt circumspect :roll:

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de ady_fly » 03 Mai 2020, 08:26

@pescarm și @adrian99, nu pot decât să fiu de acord cu voi, domnilor!
Pe de o parte dorința de a ne practica pasiunea, o activitate care în mod normal ar trebui să fie una individuală și cu distanțare fizică, pe de cealaltă parte inconsecvența factorilor decizionali la nivel înalt, fuga de răspundere. De ce? Păi dacă iese rău: DNA să vină să vă ia! Precedentul a fost creat!
Mă mai gândesc și la următoarea variantă:
- Bă, ce tot vor ăștia? Nu-i închis pescuitul până pe 2 iunie? Na, lasă că le dăm voie atunci! :lol1:

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de johnnybravo » 03 Mai 2020, 18:51

puteti scrie aici argumentele voastre de ce ar trebui sa putem iesi la pescuit, ma tem sa nu ne bage restrictia cu 100km in jurul localitatii cum e prin alte parti

https://www.mai.gov.ro/contact/epetitie/

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de adrian99 » 03 Mai 2020, 19:59

johnny,atata timp cat orban a spus se vor permite calatoriile in scop turistic(probabil alaturi de declaratie)nu se poate sa limiteze distanta la 100km...asta inseamna ingradirea libertatilor(atentie:nu vb de stare de urgenta ci doar stare de alerta sau fara).
ramane de vazut(saptamana viitoare)


Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de ady_fly » 04 Mai 2020, 07:48

Drept pentru care, chiar dacă fără sorți de izbândă, am trimis o petiție la dresa sus-menționată de @johnny! :|

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de lazarini » 04 Mai 2020, 13:16

Fiecare intelege ce vrea:

Klaus Iohannis, declarații de presă: Starea de urgență va fi înlocuită de starea de alertă
- După 15 mai putem în principiu să ne mișcăm în interiorul localității unde avem treabă, dar nu e bine să exagerăm, deplasările să fie necesare, dar nu va mai fi nevoie să declarăm în prealabil unde mergem
- Deplasările în esență vor fi restricționate pentru a pleca din localitate, cu câteva excepții: în interes de serviciu, probleme medicale, pentru sport individual, mers cu bicicleta. Sporturile individuale vor fi permise, dar cu restricția de a întâlni mai mult de trei persoane

Scrie răspuns