ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de danone » 04 Mai 2019, 10:37

Am vorbit cu inspectorul ANPA regional si m-a asigurat ca pot sa platesc taxa sezon de pescuit RNP (250 lei) care cel mai probabil va fi valabila cu permisul ANPA din 2018 pana la incheierea sezonului (15 sept). Mi-a mai zis ca cel mai probabil prin septembrie va fi operationala platforma pt ca deocamdata nu au bani, etc. La nivel ANPA din baza lor de date rezulta ca la nivel de tara sunt in jur de 70.000 pescari si ca nu se pune problema sa ramana cineva fara permis.

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de albert.C » 06 Mai 2019, 14:49

din surse sigure:saptamana aceasta or sa deschida aplicatia de generat permise online :D
Bafta !

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de APSHD » 06 Mai 2019, 18:16

Acuma am revenit din Bucuresti de la ANPA.
Acolo ni s-au inminat plicurile cu parolele pe baza carora Asociatiile vor elibera Permisele de pescuit.
Din discutiile pe care le-am avut cu Presedintele ANPA si ce var putea interesa ar fi:
1)Mult vestitul TAC nu se mai aplica . In sfirsit si-au dat seama ca nu exista nici un TAC elaborat la nivel national. Deci Asociatiile vor primi cite permise au solicitat in scris de la ANPA pentru anul 2019, iar pentru Dunare nu este o limita stabilita.Numarul permiselor eliberate este stabilit de catre Presedintele ANPA.
2)Fisa de capturi va fi obligatorie incepind din 2012 cind se va si sanctiona ne depunerea ei la Asociatie s-au pentru cei de Dunare la sediul ANPA-Bucuresti.
3)Unicul lucru foarte bun este posibilitatea blocarii pescarilor care braconeaza de a mai primi Permis de Pescuit in Romania[/b] :respekt:
4)Inceperea emiterii Permiselor va fi stabilita de catre Presedintele ANPA. Promisiunea a fost ca saptamina aceasta se va publica pe sait data inceperii. :respekt:

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de APSHD » 07 Mai 2019, 12:17

Faimosul sait parolat care a costat aproximativ 1.000.000 de EU. a fost deja SPART.
Se stiu parolele la toate Asociatiile din tara.
Ghici ce va urma? :respekt:

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de lazarini » 07 Mai 2019, 12:44

APSHD scrie:
07 Mai 2019, 12:17
Faimosul sait parolat care a costat aproximativ 1.000.000 de EU. a fost deja SPART.
Se stiu parolele la toate Asociatiile din tara.
Ghici ce va urma? :respekt:
Pai cum sa se "sparga" daca el nici nu a fost inca activat online? Cum au avut acces la el?

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de johnnybravo » 07 Mai 2019, 17:51

teoretic e simplu, acel pdf in care se prezenta ghidul e facut pe varianta ce urmeaza a fi lansata, varianta aia este doar inactiva fiind probabil in faza de testare finala dar este prezenta la anpa pe server, server care poate fi spart prin diverse metode daca acel server nu este mentinut la zi cu toate actualizarile necesare => spargandu-se serverul, deci avand acces la el, se pot apoi copia orice date din acel server, inclusiv baza de date unde exista conturile asociatiilor cu parolele aferente; daca acele parole nu au fost codificate la introducerea in baza de date, ele pot fi citite si utilizate ca atare.

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de Maniacs » 07 Mai 2019, 23:03

COMUNICAT DE PRESA privind EMITEREA PERMISELOR DE PESCUIT RECREATIV
Prin prezenta, vă facem cunoscut că, sistemul online de emitere a permiselor de pescuit recreativ pentru Marea Neagră și pentru fluviul Dunărea cu brațele sale și habitatele piscicole naturale necontractate de asociațiile de pescari recreativi va deveni funcțional începând cu data de 08.05.2019.

Totodată, începând cu data de 24.05.2019 va deveni funcțional sistemul online de emitere a permiselor de pescuit recreativ pentru habitatele piscicole naturale contractate de asociațiile de pescari recreativi.

Menționăm faptul că, acest decalaj de termene a survenit în vederea asigurării funcționalității sistemului online de eliberare a permiselor de pescuit recreativ și este justificat de evitarea suprasolicitării sistemului ca urmare a unui număr prea mare de solicitări simultate, ce pot duce la blocarea sistemului.

Vă mulțumim pentru înțelegere!


http://www.anpa.ro/comunicat-de-presa-p ... recreativ/
Vremurile frumoase au trecut ...

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de danone » 08 Mai 2019, 06:59

A reusit cineva sa primeasca permisul online?

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de Maniacs » 08 Mai 2019, 07:21

eu acum incerc si se chinuie sa-mi deschida pagina ... s-a incarcat dar e toata alba :)
Vremurile frumoase au trecut ...

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de adrian99 » 08 Mai 2019, 08:28

s-a blocat inaintea startului.... :lol:

Scrie răspuns