ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de lazarini » 18 Dec 2018, 22:16

adrian99 scrie:
18 Dec 2018, 15:21
lazarini,crezi ce vrei.
eu iti spun ce-am vazut la Buzau cand insp piscicol de atunci a dat permise unora care nici nu stiau ce inseamna lanseta....
asta este urmarea faptului ca a fost gratis..
desi au fost trei serii s-au epuizat inca din luna mai...

deci-ori va costa de la 100lei in sus iar controalele vor fi cu adevarat reale pe cursul apei ori va ramane in aceasta forma si nu se va face nimic...
Nu faceam altceva decat sa-ti dau dreptate, ideea distribuirii gratuite se dovedeste, previzibil de altfel, total falimentara.
Gratuit si bun nu exista, e contrar naturii lucrurilor.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de tdum » 19 Dec 2018, 11:12

Pur retoric:

Oare de ce ne încăpăţânăm să legiferăm special pentru plaiurile mioritice, aşa, ca un tratament homeopat şi să nimerim mereu ,,din lac în puţ", când am putea lua modelul naţiunilor civilizate care au găsit formula optimă de a avea şi pescari şi peşti în ape, şi cu ,,copy / paste, să le implementăm şi la noi?!?! Aşa, ,,ca să fie bine să nu fie rău" cum spunea ,,regele" Hagi. Oare vom schimba vreodată în bine ceva, prin proprie judecată şi voinţă, sau această schimbare e imposibilă atâta timp cât: ,,Noi suntem aici pe veci stăpâni!" ???

Am înţeles demult noţiunea ,,Generaţie de sacrificiu" şi am acceptat să fac parte din ea. În curând mă voi identifica cu cei de vârsta a treia şi observ cu tristeţe că noţiunea se perpetuează ca o ştafetă şi se aplică şi generaţiilor viitoare, cu tendinţa de a deveni o NAŢIUNE de sacrificiu...

Însuşi titlul imnului nostru naţional pare un strigat de disperare care tot trebuie strigat peste decenii, dar al cărui ecou se duce în neant... Rămâne doar o mândrie de neânţeles...

Concluziile din finele postărilor noastre, stimaţi colegi de forum, îmi întăresc convingerea că vom merge pe acelaşi drum greşit:
misulica70 scrie:
18 Dec 2018, 18:03
Dar evident ca la noi nu se poate asa ceva.
rcorbu scrie:
18 Dec 2018, 15:25
ANPA este cam refractor in a modifica acte legislative, mai ales ca ala e al lui Dragnea.
adrian99 scrie:
18 Dec 2018, 15:21
in aceasta forma si nu se va face nimic...
APSHD scrie:
17 Dec 2018, 11:18
Unicul vinovat este ANPA.
tdum scrie:
17 Dec 2018, 17:42
Trăim (încântaţi că am prins Centenarul) într-o lume din ce în ce mai strâmbă!
adrian99 scrie:
18 Dec 2018, 09:36
o sa vedem anul viitor ce se va intampla...
Rew.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de rcorbu » 19 Dec 2018, 11:29

Poate ca noi nu suntem destul de agresivi cu ei.
Ar trebui ca fiecare e-mail de nemultumire sa ajung nu doar la ei, ci si la Madr sau chiar mai sus.
Sau chiar la Dragnea sa vada ce prostie a facut, printre altele (dar sa zicem ca permisul este interesul nostru)

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de lazarini » 19 Dec 2018, 12:11

Noutati de la ANPA pe acest subiect

http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... 142937.pdf

ovio998
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 13 Dec 2015, 19:53

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de ovio998 » 19 Dec 2018, 17:30

bravo domnule lazarini

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de Maniacs » 19 Dec 2018, 23:56

Bun asa ... Sa vina 2019 si tabaram pe ei cu mailuri sa obtinem PG-uri :)
Vremurile frumoase au trecut ...

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de tdum » 20 Dec 2018, 11:20

Maniacs scrie:
19 Dec 2018, 23:56
Bun asa ... Sa vina 2019 si tabaram pe ei cu mailuri sa obtinem PG-uri :)
Asta e valbil doar pentru cei care au reuşit să pună mâna în 2018 pe râvnitul ,,permis albastru". Pentru ceilalţi, printre care şi iniţiatorul acestui topic, discriminarea merge mai departe şi în 2019, până la noi ordine. Cu puţin spirit empatic, putem să ne transpunem în situaţia lor şi să realizăm ce înseamnă ca cineva, în acest caz o entitate juridică - ANPA, să ia decizii care să ne limiteze/restricţioneze dreptul de a pescui. Sau, imaginaţi-vă cum ar fi fost să hotărască ANPA, ca în 2019 să dea ,,permise albastre" doar celor care nu au apucat să ia în 1018, fiindcă sunt mulţi... Aşa, ca un gest reparator faţă de ei. În realitate, nu le pasă că discrimineză şi dovedesc că nici nu au soluţii în această chestiune.

Da. ,,tăbărâm pe ei cu mailuri să obţinem PG-uri" iar dacă ulterior se tipăresc şi se distribuie ,,permise albastre" noi pt. 2019, mai ,,purtăm o bătălie" şi dacă ,,învingem" şi de astă dată, mai cerem un rând de PG-uri pt. noile permise, nu ??? Superb...

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de tdum » 20 Dec 2018, 11:33

P.S. Erată.

Am tastat greşit:
tdum scrie:
20 Dec 2018, 11:20
celor care nu au apucat să ia în 1018, fiindcă sunt mulţi...
Evident era vorba de anul 2018. Scuze, am editat repede şi nu am recitit.

Rew.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16033
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de adrian99 » 20 Dec 2018, 15:15

tiberiu,eu n-as merge atat de departe incat sa acuz ANPA de tehnica discriminatorie.daca ai fi discrimat si nu ai putea ridica permisul pe motiv de rasa,sex,apartenenta politica sau religioasa da ai fi indreptatit sa discuti despre.
eu revin la situatia de la Buzau-insp piscicol si-a dat toata silinta,inca din Ianuarie au existat permise si posibilitatea ridicarii acestora.insa fiind vb de gratuitate(aflandu-se aceste lucru "prin viu grai")numarul lor s-a redus extrem de repede pana la epuizare.omul a reusit sa mai aduca 2 loturi insa si asa la inceputul lui aprilie nu mai gaseai niciun permis.apoi s-a pensionat(avea dosarul depus de ceva timp)si-n locul acestuia vinerea se prezenta insp piscicol de la Prahova.
daca la voi in judet insp piscicol nu s-a inplicat atat de mult...nu este vina ANPA-ului.ei au tinut cont de studiul organelor de specialitate care au considerat ca nu se mai pot elibera permise intrucat a fost depasita cota de peste...asta este.nici in instanta nu stiu cum ai putea contesta asa ceva.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16033
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de adrian99 » 20 Dec 2018, 15:15

tiberiu,eu n-as merge atat de departe incat sa acuz ANPA de tehnica discriminatorie.daca ai fi discrimat si nu ai putea ridica permisul pe motiv de rasa,sex,apartenenta politica sau religioasa da ai fi indreptatit sa discuti despre.
eu revin la situatia de la Buzau-insp piscicol si-a dat toata silinta,inca din Ianuarie au existat permise si posibilitatea ridicarii acestora.insa fiind vb de gratuitate(aflandu-se aceste lucru "prin viu grai")numarul lor s-a redus extrem de repede pana la epuizare.omul a reusit sa mai aduca 2 loturi insa si asa la inceputul lui aprilie nu mai gaseai niciun permis.apoi s-a pensionat(avea dosarul depus de ceva timp)si-n locul acestuia vinerea se prezenta insp piscicol de la Prahova.
daca la voi in judet insp piscicol nu s-a inplicat atat de mult...nu este vina ANPA-ului.ei au tinut cont de studiul organelor de specialitate care au considerat ca nu se mai pot elibera permise intrucat a fost depasita cota de peste...asta este.nici in instanta nu stiu cum ai putea contesta asa ceva.

Scrie răspuns