ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de albert.C » 16 Dec 2018, 18:52

in cazul asta,o sa-mi iau asemenea anului 2018..adica deloc..am fost de 3 ori la ei sa-mi iau si nimic..nu stau sa ma rog de infatuatii aia.Stima si respect .

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de APSHD » 17 Dec 2018, 11:18

Unicul vinovat este ANPA.
Asociatiile ar dori se elibereze permise pescarilor dar ANPA nu le distribuie. :wallbash: :respekt: :headbash:

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de adrian99 » 17 Dec 2018, 15:43

Gresit!ANPA elibereza permise asociatiilor de pescari(varianta de culoare alba)care are valoare(stabilita de fiecare asociatie in parte)si(la cerere)permisul albastru.dar cum asociatiile vor doar banii pescarilor se rezuma la a comanda permise de culoare alba.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de tdum » 17 Dec 2018, 17:42

,,Permisul albastru" (aşa cum îl ştim) - O tâmpenie Made in Romania marca ANPA.

Ca orice permis, fie el de conducere, de navigator, de vânător, etc. ar trebui să presupună şi ceva cunoştinţe teoretice (dacă nu şi practice) din partea solicitantului.

Cum să dai dreptul de a prinde peşte (sau de a practica pescuitul) unora care nici măcar nu cunosc speciile de peşti, nu au habar de legislaţie şi nu cunosc tehnicile de pescuit, doar pentru faptul că au buletin?!?! Iar altora, care pot face chiar dovada că au fost zeci de ani membri în N asociaţii şi sunt ,,tobă" de cunoştinţe teoretice, ba chiar sunt gata să dea în scris că vor pescui doar Catch & Release, ei bine, lor nu le dai ,,permis albastru" pe motiv că deja ai dat prea multe ...

Nebunia asta are şi un nume definit de DEX - DISCRIMINARE!!! Colegii de forum, avocaţi de profesie, ar putea să se pronunţe în această speţă şi să ne spună dacă conform constituţiei cetăţenii au drepturi egale sau nu şi dacă s-ar putea intenta proces împotriva ANPA, pentru ceea ce pare a fi mai mult decât un abuz...

Noi, pescarii de spinning, după ce că ocupăm un loc infim pe mal şi folosim un singur băţ, cu care nu întâmplător ştim ceea ce facem, ne asumăm din start un statut modest cu un impact minor asupra mediului. Noi nu poluăm malurile cu cutii de momeli, cu pungi de la nadă, etc. Noi nu ascultăm muzică pe malul apei, nu avem permanent o reţea de fire şi o grămadă de cârlige în apă şi totuşi s-a întâmplat să nu primim dreptul de a pescui la Dunăre consfinţit prin ,,Permisul albastru"

Trăim (încântaţi că am prins Centenarul) într-o lume din ce în ce mai strâmbă!

Rew.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de adrian99 » 18 Dec 2018, 09:36

tdum,situatia ar fi stat altfel daca permisul ar fi fost eliberat contra cost(100lei+).pe langa asta a fost ridicat doar cu o copie a CI-ului,fara procura.prin urmare o sg persoana putea sa ridice foarte multe permise....
apoi nu putem sa punem la indoiala studiul facut de organele de specialitate conform carora s-a depasit cota de peste alocata pescarilor sportivi....
o sa vedem anul viitor ce se va intampla...

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de rcorbu » 18 Dec 2018, 12:24

Permisele Albe vor cam fi obligati sa le dea in totalitate deoarece asociatiile au ape contractate, iar fara permis conform legii esti in culpa, chiar daca ai achitat cotizatia.
Daca asociatia mea AJVPS Prahova nu-mi poate da permisul Alb nu voi achita cotizatia, cea ce inseamna ca 25% sau cat este din cotizatia mea nu se vor mai duce la ANPA.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de lazarini » 18 Dec 2018, 14:43

adrian99 scrie:
18 Dec 2018, 09:36
tdum,situatia ar fi stat altfel daca permisul ar fi fost eliberat contra cost(100lei+).pe langa asta a fost ridicat doar cu o copie a CI-ului,fara procura.prin urmare o sg persoana putea sa ridice foarte multe permise....
apoi nu putem sa punem la indoiala studiul facut de organele de specialitate conform carora s-a depasit cota de peste alocata pescarilor sportivi....
o sa vedem anul viitor ce se va intampla...
Daca tot a fost pe gratis, inteleg ca multi sacosari si-au scos permise pentru sotie, cumnati, socrii si ce mai aveau pe langa casa omului, ca sa dea bine la greutate - un permis in plus = 5 kg suplimentar, sotia a plecat pana acasa dar parol ca este pestele ei, si vine imediat.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de adrian99 » 18 Dec 2018, 15:21

lazarini,crezi ce vrei.
eu iti spun ce-am vazut la Buzau cand insp piscicol de atunci a dat permise unora care nici nu stiau ce inseamna lanseta....
asta este urmarea faptului ca a fost gratis..
desi au fost trei serii s-au epuizat inca din luna mai...

deci-ori va costa de la 100lei in sus iar controalele vor fi cu adevarat reale pe cursul apei ori va ramane in aceasta forma si nu se va face nimic...

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de rcorbu » 18 Dec 2018, 15:25

Nu pot fi date contra cost deoarece exista o Ordonanta prin care sunt gratuite.
ANPA este cam refractor in a modifica acte legislative, mai ales ca ala e al lui Dragnea.

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de misulica70 » 18 Dec 2018, 18:03

Trebuia sa ramina plata la trezorerie si cu chitanta se scotea pg ptr cine avea nevoie.
Si eu as face permisul de pescuit tip cartela atasat cu carnet capturi si evident verificat des.
Ptr ca sint persoane care desi merg des la peste retin putin sau deloc.
Si alti retardati care se culca pe malul apei si vand peste ptr cazurile astea as face preturi speciale la permis.
Dar evident ca la noi nu se poate asa ceva.

Scrie răspuns