se poate campa pe insulele de pe Dunare?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

se poate campa pe insulele de pe Dunare?

Mesaj de johnnybravo » 01 Aug 2007, 14:38

m-am uitat cu google maps, am vazut ceva insule pe dunare care ar apartine de noi, sunt probleme cu autoritatile daca imi instalez cortul pe ele?
ce s-ar intampla daca m-as instala "din greseala" pe o insula a bulgarilor? :D pot fi acuzat de trecere frauduloasa a frontierei daca suntem membri ue?

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 01 Aug 2007, 14:44

probabil vei aparea la Protv :D

,, prins campand ilegal pe un lan de castraveti '' :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 01 Aug 2007, 15:41

verifica cu PF daca este a noastra, a lor sau este cu statut nedeterminat

daca ai permis si pg poti campa pe o insula romaneasca

daca campezi pe a lor, fii sigur ca daca vin bulgarii o sa ai explicatii majore de dat
om fi un UE dar exista inca frontiera de stat, care trebuie trecuta legal prin punctele de trecere a frontierei
daca intram in Schengen, atunci se va renunta la controlul sistematic al frontierei de stat si se va putea trece frontiera fara formalitati

mie mi-ar fi placut sa poti trece pe unde vrei, imi luam permis si de la bulgari ca uneori ma cam imbie unele zone de pe malul lor
ar fi cam greu insa sa explic pe unde am trecut frontiera

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 01 Aug 2007, 23:11

Pe insulele noastre se poate campa, anuntind in prealabil la Politia de Frontiera (valabil la Divici si la Moldova Noua)

Mihai Straulescu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 13 Iul 2007, 16:13

Mesaj de Mihai Straulescu » 02 Aug 2007, 16:21

Situatia e cam asa....
Pentru a putea pescui in zona de granita, ai nevoie de PG.
Pentru a putea pune barca, naviga, pentru a pune piciorul pe insulele romanesti, trebuie sa ai un aviz de agrement, aviz care se ia de la Politia de Frontiera sau Capitania Locala.
Nu ai voie sa pui piciorul pe o insula bulgareasca, indiferent ce balauri mustesc printre tufele lor, asta deoarece se considera trecere frauduloasa, iar o arestare se lasa cu confiscarea tuturor nalucilor prinzatoare din trusa.
Grija mare, deoarece unele insule sunt ale noastre cu toate ca devin aproape peninsule cu tarmul bulgaresc sau invers.
Nu zaboviti pe o insula, decat dupa ce v-ati informat daca este sau nu un picior de plai.
Iar cortul poate fi pus, dar numai daca ai aviz de agrement.
Fir intins!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 02 Aug 2007, 21:53

aviz de agrement nu mai exista
am fost trimis dupa aviz de agrement de patrulele zeloase de pe mal, iar la politia de frontiera un inspector sef m-a asigurat ca nu trebuie aviz
ulterior, de cate ori am fost intrebat de sanatate si eram pe vreun ostrov, nu m-a mai intrebat nimeni de nici un aviz

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 02 Aug 2007, 23:44

merci de info, vad io sambata de cine dau pe malul dunarii....o sa merg in zona calafat :?

Avatar utilizator
mini_mic
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: 19 Mar 2007, 12:21

Mesaj de mini_mic » 04 Aug 2007, 08:26

ai grija ca insula aia din zona calafat e a bulgarilor :). iar ca locuri de pescuit stiu decat unu mai jos de satul basarabi in rest o sa te duci degeaba :) e numai plaja si nisip
Obiectiv: 8,1 kg !

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 06 Aug 2007, 09:43

intr-adevar, locuri de pescuit 0, ici colo cate-o groapa formata in bancul de nisip, vegetatie ff putina, mica si doar pe fund! dar, spre uimirea mea si a celor cu care am fost, pe insula s-a format o mica baltuta care, din cauza nivelului scazut al dunarii, avea canalul secat....Am vazut eu ceva unduiri prin apa si mici pleoscaituri si mi-am zis ca ceva obleti pt salau tot prind acolo :) Surpriza mare, am prins caras la 200-350g unul dupa altul si babusti, ceva bibanei, platicute...distractie la maxim mai ales pentru fete :D

pe dunare am vazut un singur atac in rest pauza...nici macar oblete nu era...am prins 2 guvizi ca la spinning m-am multumit cu peisajul care e superb!
am fost pe insula asta

Avatar utilizator
SorinM13
senior
senior
Mesaje: 477
Membru din: 13 Feb 2007, 13:18
Localitate: Sibiu

Mesaj de SorinM13 » 06 Aug 2007, 10:40

Pozele de pe google earth cred ca sunt facute in vara trecuta la inundatii.Daca te uiti la delta o sa vezi ca la momentul respectiv era inundata si nu seamana deloc cu locurile si canalele care le stim noi atunci cand cotele apelor sunt in limitele normale

Scrie răspuns