Pescuit in Marea Neagra!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
alexc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 290
Membru din: 22 Mar 2007, 16:55
Localitate: Tulcea

Pescuit in Marea Neagra!

Mesaj de alexc » 20 Iul 2007, 18:28

Vreau sa merg vreo saptamana la mare ca sa mai scap de caldura asta si mi-am zis sa fac si o partida de pescuit acolo. N-am mai incercat pana acuma, nu stiu ce scule sa iau cu mine, ce momeala etc. Si ma intreb si ce taxe trebuie sa platesc acolo daca am vizat permisul aici la AJVPS. Daca este cineva care sa imi poata da cateva sfaturi il rog sa o faca. Multumesc.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 20 Iul 2007, 22:11

pescuit la mare si nu stii cum???hm,ciudat,dar fie,deci..

daca pescuiesti de pe dig ceea ce majoritatea dintre noi facem cand ajungem la mare ,iti trebuie o undita de doi lei din bazar,multi plumbi de 30-40gr sau si mai grei depinde de curentii locatie unde pescuiesti si de valuri (atentie sa iti iei destui plumbi la tine ca niciodata nu sunt deajuns :wink: ) ,carlige de 6-4-2 si ca momeala cea mai buna este scoica pe care o gasesti pe langa stanci ,o spargi si folosesti partea carnoasa a iei.
vei putea prinde astfel destule specii de peste,dar 90% o sa prinzi numai guvizi.
se mai poate pescui si cu taparina,mai multe muste albe insirate pe fir cam ceva in stilul buldo,dar sunt mai slabe sansele acuma de a prinde ceva,asta numai daca nu e apa rece si bate stavridul in mal.
daca ai fericirea sa iesi cu o barca mai in larg,se schimba total datele problemei si de aici nu te mai pot ajuta pt ca nu cunosc acest stil de pescuit decat din auzite,asa ca............
aaaa si o alta momeala f buna este garidul,dar o0 sa il gasesti mult mai greu decat scoicile
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut the carp » 20 Iul 2007, 22:35

salut


atentie ca printre guvizi sunt si niste pesti mai ciudati "dracii de mare" pesti cu multi tepi veninosi ce pot provoca umflaturi si in cel mai rau caz paralizie locala :wink:


eu la mare am pescuit un pic altfel: o varga de 3m 10-40, mulineta de 2 lei juma cu fir de 0,25, carlige mustad zander nr6 ( acum poti folosi si carlige din bazar, io asta am avut asta am folosit) plumb 10g fix, momeala clasica si mereu prinzatoarea scoica. montura este una simpla: gen pater nooster. lasam usor plumbul pe fund la 1,5-2m de dig si tineam firul in tensiune astfel incat sa nu fie nevoie decat sa ridic guvidele dupa ce a dat "tzac" :D daca nu o lua imediat ce a cazut pe fund ceea ce era cam imposibil, lucram putin in stil: "dinti de fierastrau" si treaba era facuta :D

Avatar utilizator
alexc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 290
Membru din: 22 Mar 2007, 16:55
Localitate: Tulcea

Mesaj de alexc » 21 Iul 2007, 07:06

Ok, multumesc. Auzisem eu ca se vorbea de chefal de pe asta nush cum si unde sa il prind. Mai bine raman la guvizi...si imi iau si niste manusi de sudor pentru dracii aia de mare :lol:

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 21 Iul 2007, 08:39

Chefalul il prinzi numai la rima de mare si trebuie dat la fund la distanta mare de mal . Cautal in locuri linistite unde nu se face baie s-au dimineata cind se lumineaza :explode: :help: :fluch :datz: :censored: :elkgrin: :lol1:

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 21 Iul 2007, 09:35

Eu am prins chefal anul trecut, anul asta nu am ajuns...
Lanseta lunga 3 - 4 m cu mulineta destul de puternica, un plumb ciudat care sa se prinda de fund, la rama de mare pe care am luat-o de la localnici...
Stilul e simplu, se arunca cat mai in larg, sau in functie de curenti si la 20-30m de mal (urmareste cam pe la ce distanta lanseaza ceilalti pescari) se aseaza lanseta aproape vertical si astepti muscatura
Partea proasta este ca rama de mare e usor faramicioasa si in plus o mananca si ceilalti pesti.
Montura e simpla, un forfac cu 3 sau 3 ace, pe care se insira rama de mare, si am mai invatat ceva interesant, pe firul care se leaga carligul se pune cateva bucati de papuc sa stea acul in suspensie...
Asa am prins chefal si la 4 KG, dar cei mai multi erau la 1 - 2 kg.

Un loc bun era in spatele facultatii OVIDIUS din constanta pe digul "La Scoici :wink: "


Saptamana viitoare sunt acolo!!! :twisted:
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Dan Alexe
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 05 Iul 2007, 02:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dan Alexe » 22 Iul 2007, 17:35

Guvidul se prinde foarte bine si la carne de vita. Sta mai bine pe cirlig decit scoica, o procuri fara dureri suplimentare si cu o bucatica poti prinde si de 2-3 ori.
Montura si stilul "dinti de fierastrau" de amplitudine mica ,cum a scris Ionut the Carp, sunt "fatale "pentru guvid. Lungimea forfacului 8-10 cm iar cirligul trebuie sa ajunga cam la 5 cm deasupra plumbului. Plumbul involbureaza nisipul si excita guvidul care ataca momeala care vine in urma plumbului. Daca ai tatonat de 2-3 ori locul si nu a muscat inseamna ca nu e coada de guvid in locul respectiv.
Guvizii de marime mica-medie stau grupati. Daca ai prins unul mai mult ca sigur vei mai prinde. Cei mari, hanushii, sunt mai solitari.
Cu chefalul e mai greu. Numai la rima de mare, de obicei se prindea cind marea era linistita. Conteaza si temperatura apei si locul. Chefalii sunt mai speriosi decit restul pestilor.Un localnic care pescuieste te poate indruma cel mai bine.
Stavrizii la tzaparina. In ultimii ani din ce in ce mai rar am vazut stavride prins. Situatia pestilor marini e aceeasi cu a celor din apele dulci. Braconajul la greu si poluarea masiva sub privirea nepasatoare a "aleshilor tzarii" isi arata si aici "roadele".
Lufar nu am prins. Din auzite stiu ca se prinde la lingura, mare si trasa rapid prin apa. Rapid insemnind la trena.

Dan Alexe
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 05 Iul 2007, 02:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dan Alexe » 22 Iul 2007, 17:42

Am uitat. "Ciinele de mare" sau cum zicea cineva "dracul de mare" se deosebeste de guvid prin faptul ca ii lipseste "ventuza" de pe burta. O inotatoare modificata, cred, cu care s-ar prinde de piatra. Asta cu piatra e din auzite.
"Ciinele de mare" nu are inotatoarea asta. Are in schimb inotatoarea dorsala periculoasa. Daca te intzepi in ea nu mori dar e dureros si se inflameaza tare.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 23 Iul 2007, 01:10

Io nu m-as juca cu dracu de mare . In teorie nu-i mortal , dar daca te prinde pe jumatate deshidratat , cu inceput de insolatie , obosit , probleme cardiace , intra adinc spinu , etc. poti sa dai ortu popii . Cu cit ii mai cald , cu atit ii mai tare veninu , adica in august are un efect mai tare decit in noiembrie ( exista un fel de relatie , in sensu ca cele mai tari veninuri se afla in zone cu temperaturi ridicate , in timp ce in zonele reci nu prea exista ) , pestele asta se misca in functie de hrana , insa unde se stabileste intr-o anumita perioada devin teritoriali si is agresivi de-a binelea (adica pune botu la jiguri pe cadere he!he! ) , veninu ii termolavabil , adica se desintegreaza de la vreo 70 de grade . Ii indicat dupa intepatura sa aplici gheata , ca sa contractezi vasele sanguine , micsorezi circulatia in prima faza ,un garou dupa ce-l desfaci singele atins navaleste mai brusc , si poti sa bagi o reactie alergica , dupa care sa bagi picioru in apa cit de calda poti , sa scada efectu , dupa care la spital . Chestiile astea nu le-am inventat eu , le-am vazut pe un site de wind-surf , ma refer la masuri de prim -ajutor , celelalte is constatari pescaresti , desi nu cred ca va intereseaza sa prindeti draci de mare .

Fir intins!!!

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 23 Iul 2007, 02:02

[quote="Dan Alexe"]
Lufar nu am prins. Din auzite stiu ca se prinde la lingura, mare si trasa rapid prin apa. Rapid insemnind la trena.[/quote]

Am prins lufari , da nu in Marea Neagra . Vreo doi ani tot am incercat la lingura , si am tot prins batu de miner . Pe vreme rece am prins la Countdown de 9cm , recuperat destul de rapid si cu un twiching destul de violent , aproape exclusiv noaptea , dupa aia la X-Rap de 10cm alb , intrau seara dar si putin mai tirziu , dupa aia , pin acum doua saptamini doar pe poppere ( Hidro de la Yo-Zuri de 25 de grame , Sert Pulsion de 40 de grame ,
Maria Pop Queen de 43 ) si pe walkere scufundate lucrate rapid ( Maria Blues Code de 25 gr ) . Bucati de la unu la trei kile . Am avut atac si pe walker normal , de suprafata , Yo-Zuri nustiuce de 30 de grame . Cei mai multi i-am luat pe Hidro pop . Singurile ancore valabile is alea de pe Sert , restu le-am schimbat rapidos , cu alea originale de pe Hidro am avut 5 atacuri si 5 rateuri , le-am aruncat de nervi . Textil de 20 lb Tuf-Line , leader fluorocarbon assari 0,52 ,bucla bimini plus uni-to-uni , ii prea rigid pentru un bristol , cum se obisnuieste , tine mai bine cu bucla decit simplu pus in doua . Mai dau si cu 30lb si leader de 0,62 , deocamdat am avut vreo 3-4 atacuri nefinalizate . Mulineta cu galet puternic si bat capabil sa lanseze departe si sa lucreze naluca . Se poate incerca si cu fir mai subtire , pentru lanseuri mai lungi .
Probabil unii cred ca pe aici umbla lufarii cu covrigi in coada , cred ca daca ar fi asa i-as fi prins la linguri , cel putin unu la cit am incercat . Daca
nu deschideam ochii si continuam cu lingurile probabil nu stiam ce-i ala lufar .


Fir Intins!!!

Scrie răspuns