Permis pescuit 2018

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de vali stratonov » 09 Mar 2018, 17:45

Colegu asa am eu informatia,din teritoriu.
Platesti 100 roni /zi daca nu esti membru ajvps botosani.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de misulica70 » 09 Mar 2018, 18:50

Niste nenorociti si Sv si Bt = ajvps
Pe tabelele de pe ANPA la prima strigare Siretul apare tot concesionat BT.
Pe Sv neatribuit tot.
Acum vad ca scot partea 2 la concesiune,alt tabel cu zone propuse unde pe SV apare Siretul din granita pina la limita jud.[cica 123km]

Da asta cu 100 pe zi e tare,zici ca esti Suedia sau undeva in nord-ul cu apa calda :wallbash:

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de vali stratonov » 09 Mar 2018, 18:59

Da asta cu 100 pe zi e tare,zici ca esti Suedia sau undeva in nord-ul cu apa cald
Colegu, in Suedia e multttttt mai ieftin ....crede=ma merg acolo de 9 ani. :lol1: :lol1:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Dan64
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 12 Mar 2016, 23:50

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de Dan64 » 10 Mar 2018, 09:25

vali stratonov scrie:Colegu asa am eu informatia,din teritoriu.
Platesti 100 roni /zi daca nu esti membru ajvps botosani.


Este adevarat! BT nu are reciprocitate cu SV. 90% din Rogojesti apartine de BT. Taxa zi 100 ron!

Dan64
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 12 Mar 2016, 23:50

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de Dan64 » 10 Mar 2018, 10:03

misulica70 scrie:Niste nenorociti si Sv si Bt = ajvps
Pe tabelele de pe ANPA la prima strigare Siretul apare tot concesionat BT.
Pe Sv neatribuit tot.
Acum vad ca scot partea 2 la concesiune,alt tabel cu zone propuse unde pe SV apare Siretul din granita pina la limita jud.[cica 123km]

Da asta cu 100 pe zi e tare,zici ca esti Suedia sau undeva in nord-ul cu apa calda :wallbash:


AJVPS SV are concesionat prin hotarire judecatoreasca 10 ha luciu din Rogojesti (com. Gramesti) cam 50m de la mal zona Padureni pina la intrarea in Gramesti ,din Iunie 2013 pina in Noiembrie 2018 (in2013 au cistigat procesul cuANPA). La fel si restul apelor din SV care pe siteANPA apar neatribuite.Anul acesta controlul pe toata suprafata lacului Rogojesti l-au facut numai jandarmii BT. Anul trecut au fost cei din SV si pe zona BT si s-a putut pescui fara probleme cu permis AJVPS SV pe tot lacul.In 2018 am avut probleme cu permis deAJVPS SV. Ne-au spus clar: ori 100ron/zi ori 120 cotiz./an +50RON taxa de prima inmatriculare.(control mixt AJVPS BT jandarmi BT).

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de Spartacus » 10 Mar 2018, 11:00

misulica70 scrie:Niste nenorociti si Sv si Bt = ajvps
Pe tabelele de pe ANPA la prima strigare Siretul apare tot concesionat BT.
Pe Sv neatribuit tot.
Acum vad ca scot partea 2 la concesiune,alt tabel cu zone propuse unde pe SV apare Siretul din granita pina la limita jud.[cica 123km]
Eu o sa iau cardul albastru. Atat. Tabele ulterioare cu propuneri? Atunce de ce au mai dat tabelul initial, in care sv nu avea nicio apa luata de vreo asociatie? Pui unul si bun, nu tot arunci pe parcursul anului 'tabele' si hotarari luate ad-hoc, in functie de interese de moment. Ba ca siretul e al bt, ba al sv... In sv o sa merg pe siret si oriunde pe apele publice, cu cardul albastru. Punct.

AM GRESIT EU, referitor la faptul ca blue cardul se obtine doar de titular, in persoana, la fata locului. Pot merge si altii, cu o copie de buletin, in BT, dar doar intr 9-14, vinerea. Asta era aberatia.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16144
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 12 Mar 2018, 09:07

spartacus,nu era nicio aberatie.normal permisul albastru trebuie eliberat doar titularului.dar se pot face exceptii(titularul poate ridica pentru el si pentru inca o persoana).

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de Spartacus » 13 Mar 2018, 12:25

Aberatia era programul de lucru, doar vineri, intre orele 9-14, in conditiile in care trebuie sa te mai deplasezi si in alt judet.

Avatar utilizator
andriipopa75
veteran
veteran
Mesaje: 733
Membru din: 08 Iul 2008, 00:45
Localitate: Craiova

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de andriipopa75 » 28 Mar 2018, 18:38

ajvs-urile sunt obligate la reciprocitate (art.18 pct.4 din statut),
Conform congresului de la Sibiu din 2012 , pentru pescari, in momentul in care doresc sa pescuiasca si in apele altui AJVPS, vor primi viza si vor achita 1/2 din cotizatia stabilita de acel AJVPS pentru membrii proprii.
De Ex, ai permis de AJVPS Dolj si vrei sa pescuiesti in Olt, platesti 50 lei (1/2 din cotizatia de la OLt , de 100 lei) si primesti viza in carnetul de membru AJVPS .

vedeti si http://agvps.ro/docs/circular%C4%83%20r ... escuit.pdf
http://agvps.ro/docs/conditii%20de%20pe ... portiv.pdf

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de Ioan S. » 29 Mar 2018, 07:22

andriipopa75 scrie:ajvs-urile sunt obligate la reciprocitate (art.18 pct.4 din statut),
Conform congresului de la Sibiu din 2012 , pentru pescari, in momentul in care doresc sa pescuiasca si in apele altui AJVPS, vor primi viza si vor achita 1/2 din cotizatia stabilita de acel AJVPS pentru membrii proprii.
De Ex, ai permis de AJVPS Dolj si vrei sa pescuiesti in Olt, platesti 50 lei (1/2 din cotizatia de la OLt , de 100 lei) si primesti viza in carnetul de membru AJVPS .

vedeti si http://agvps.ro/docs/circular%C4%83%20r ... escuit.pdf
http://agvps.ro/docs/conditii%20de%20pe ... portiv.pdf
AJVPS-urile sunt obligate la reciprocitate ?
Prin “Contractele pentru utilizarea resurselor acvatice vii” incheiate intre Agentia Nationala pentru Pescuit si Acvacultura si asociatiile de pescari se acorda asociatiilor dreptul de a incheia acorduri de reciprocitate cu alte asociatii, insa chiar crede cineva ca domnii presedinti de asociatie se vor grabi sa incheie astfel de acorduri „paguboase” ? (Astfel de acorduri ar aduce mai putini bani asociatiei.)

Eu cred ca se mimeaza reciprocitatea atunci cand pescarul interesat va plati 1/2 din cotizatia stabilita de cel de al doilea A(J)VPS pentru membrii proprii. Ar putea exista si pescari interesati sa pescuiasca in 3 sau 4 judete. Adica vor detine simultan 2 sau mai multe permise de pescuit.
Suma e nejustificata, pentru ca in pescar nu poate pescui simultan in mai multe judete. Suma e nejustificata si pentru ANPA (careia ii va reveni 25% din cat a platit pescarul).
Asta in conditiile in care legea spune ca permisul de pescuit este eliberat de asociațiile de pescari fără perceperea de taxe și tarife.

Scrie răspuns