Permis pescuit 2018

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Mircica.17
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 29
Membru din: 04 Oct 2015, 10:07
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de Mircica.17 » 23 Feb 2018, 07:20

adrian99 scrie:corbule,cei de la AJVPS Ploiesti trebuie sa le comande/ridice personal de la sediul ANPA.insp piscicol nu aduce si distribuie decat permisul albastru.cum primul lot s-a epuizat(de ceva timp)urmatorul lot va aparea dupa luna aprilie.
Stai liniștit Adrian, nici la Buzau nu e mai bine. Am plătit eu cotizatia pe 2018 si n-au avut sa-mi dea permisul alb.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de rcorbu » 23 Feb 2018, 08:51

Mircica.17 scrie:
adrian99 scrie:corbule,cei de la AJVPS Ploiesti trebuie sa le comande/ridice personal de la sediul ANPA.insp piscicol nu aduce si distribuie decat permisul albastru.cum primul lot s-a epuizat(de ceva timp)urmatorul lot va aparea dupa luna aprilie.
Stai liniștit Adrian, nici la Buzau nu e mai bine. Am plătit eu cotizatia pe 2018 si n-au avut sa-mi dea permisul alb.
Tocmai asta am discutat pe FB cu niste baieti din Buzau si confirmau ce spune Mircica !

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16156
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 23 Feb 2018, 09:16

la AJVPS Buzau este...dezastru :shock: am vb cu cei de acolo,le-am spus de permisele albe care sunt eliberate doar pentru asociatii(habar nu aveau de existenta lor :wallbash: ).in plus n-au semnat niciun contract pentru apele atribuite(asa cum ar fi semnat alte asociatii din tara) :roll:

eu discutam despre ANPA albastru.cine s-a grabit a prins din lotul initial.e adevarat depinde foarte mult si de insp piscicol.pe zona mea s-a miscat destul de bine,multa lume are permise din primul lot.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de rcorbu » 23 Feb 2018, 09:26

ciuby83 scrie:Razvane e ceva care sa fie clar ca ajvps are concesionate raurile din ce traverseaza Prahova ?
De reciprocitate ce stiti? ca parerile sunt impartite ....
Multumesc
Singurul lucru mai clar il gasesti in pagina de Pescuit Recreativ pe site-ul ANPA, unde pentru fiecare judet si asociatie castigatoare sunt mentionate apele luate.
Faptul ca unele asociatii inca nu au semnat actele nu cred ca este atat de important, se vor semna anul acesta.
Despre reciprocitate nu stiu mai nimic, doar ca cei de la AJVPS Prahova incercau sa faca ceva cu judetele vecine, dar nu stiu rezultatul.
Oricum e bine sa ai permisul alb + ceva bani la tine, apoi te mai intelegi pe malul apei cu cei din asociatia respectiva daca nu pescuiesti in apele asociatiei tale.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16156
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 23 Feb 2018, 09:46

contractul este dovada raportului juridic intre parti.atata timp cat nu este semnat de asociatii/anpa...

revenind la reciprocitate-nu este stipulat nimic(numai daca se ajunge la un acord intre asociatii),la fel si cu taxa zilnica(s-a discutat in paginile anterioare)

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de paul » 23 Feb 2018, 14:41

Probabil stiti filmuletul deja:

Cum se obtin permisele de pescuit in 2018
https://www.youtube.com/watch?v=TtSvv91nAXA

Avatar utilizator
IlieNeamt
veteran
veteran
Mesaje: 1271
Membru din: 31 Mai 2009, 16:33
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de IlieNeamt » 27 Feb 2018, 09:29

Listele pe judete cu habitatele piscicole naturale, cuprinse in contractele de utilizare a resurselor acvatice vii incheiate cu A.N.P.A. : http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... reativ.pdf
www.pentrupescuit.ro

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de lazarini » 27 Feb 2018, 11:13

IlieNeamt scrie:Listele pe judete cu habitatele piscicole naturale, cuprinse in contractele de utilizare a resurselor acvatice vii incheiate cu A.N.P.A. : http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... reativ.pdf
In sfarsit am aflat si care sunt apele dobandite de AJVPS-uri in baza unor hotarari judecatoresti :mrgreen:
Durata actelor aditionale pentru acestea este de 5 ani, eu unul asa stiu ca s-a dispus pentru fiecare astfel de caz in parte.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de rcorbu » 27 Feb 2018, 15:14

E, daca si acum mai Adriane esti Toma necredinciosul, n-am ce-ti face !
Dar cum facem cu reciprocitatea: este impusa de ANPA sau NU ? Poti primi amenda daca pescuiesti cu permisul alb emis de o asociatie pe apele altei asociatii ? Voi ce ziceti ?

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16156
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 27 Feb 2018, 15:20

corbule,eu ti-am spus ce-am discutat cu un angajat din cadrul asociatiei,care este bine informat(intelegi ce vreau sa zic).eu n-au semnat niciun contract,cun n-au nici permise albe pe care sa le distribuie cotizantilor.
daca tu vrei sa te duci la AJVPS Ploiesti sa lei dai banii si sa te alegi cu-o chitanta...e treaba ta :D

Scrie răspuns