Permis pescuit 2018

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
willi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 220
Membru din: 18 Oct 2015, 20:52

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de willi » 04 Feb 2018, 10:20

La Sibiu nu-ti da chitanta pe loc , depui banii in contul lor si dupa aceia pescuiesti , nu stiu in alte jud. cum functioneaza . Poate-ti este de ajutor.
:(

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16151
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 04 Feb 2018, 20:00

este o tampenie si un abuz.daca depui banii in contul unei asociatii trebuie si un indicativ langa(ex:taxa pescuit,achitare tarif per zi/pescuit etc).dara asta nu este decat dovada unei plati.pentru apescui legal ei(asociatiile)trebuie sa-ti elibereze chitanta la zi cu indicativul taxa de pescuit in valoare de...

anterior cineva spunea ca poti sa pecuiesti pe apele concesionate(care or fi alea.. :roll: )in baza chitantei si carnetului de membru si ca nu poti fi tras la raspundere de organele care vin(cand :wallbash: )in control.fals.la noi in tara pescuitul se face in baza unui permis(eliberat de ANPA(sau asociatii)).fara altceva esti pasibil de amenda(chitanta eliberata de orice fel de asociatie este dovada achitarii taxei de membru pentru anul in curs).daca am putea sa pescuim doar in baza ei ar insemna ca putem sofa doar in baza chitantei care dovedesti c-am achitat contravaloearea permisului auto dar nu suntem in posesia lui.

cei care citesc,se informeaza si vor sa inteleaga au mers sa-si ridice permisele ANPA(albastre).la noi in judet inspectorul abia reuseste sa faca fata,urmatorul lot soseste dupa 15 feb.i

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de lazarini » 05 Feb 2018, 08:51

adrian99 scrie:anterior cineva spunea ca poti sa pecuiesti pe apele concesionate(care or fi alea.. :roll: )in baza chitantei si carnetului de membru si ca nu poti fi tras la raspundere de organele care vin(cand :wallbash: )in control.fals.
Daca tot insisti sa ma musti de kur, macar incearca sa reproduci ce am scris eu.
Unde naiba am folosit eu termenul de "ape concesionate"?
Si da, daca faci dovada indeplinirii tuturor obligatiilor impuse de asociatia careia i-a fost atributita respectiva apa (plata cotizatiei, detinerea chitantei, vizarea carnetului de membru) iar asociatia nu ti-a putut elibera permisul de culoare alba pe motiv ca la momentul solicitarii nu ii fusese inca atribuit de ANPA, niciun organ de control si nicio instanta de judecata nu va dispune aplicarea vreunei masuri sanctionatorii.
Daca din spusele mele tu ai inteles ca se poate pescui oriunde in baza cotizatiei platite unui oarecare chiosc de permise, inseamna ca ai probleme reale de intelegere a limbii romane.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16151
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 05 Feb 2018, 09:06

lazarini,nu o mai intoarce ca la Ploiesti... :D

discutia se refera la asociatiile de pescuit judetene(avps-uri).nu s-a facut referire la asociatiile de pescuit private

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de lazarini » 05 Feb 2018, 09:30

adrian99 scrie:lazarini,nu o mai intoarce ca la Ploiesti... :D

discutia se refera la asociatiile de pescuit judetene(avps-uri).nu s-a facut referire la asociatiile de pescuit private
Incerci sa traduci ce ai vrut sa scrii mai sus?
Asociatiile de pescuit judetene (AVPS-uri) sunt cumva asociatii de stat?

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16151
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 05 Feb 2018, 09:50

da,ai dreptate....sunt ONG-uri :D

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de semlecangheorghe » 11 Feb 2018, 12:27

N-are rost sa va contrati...ce n-ati inteles..in Romania , pescuitul e gratis . De exemplu la mine in Arad , pot pescui gratis contra unei sume de 100 de lei pe an. In alte judete e mai mult ori mai putin, depinde cat cere ajvps..in caz ca nu stiati buna parte din bani se pompeaza in cultivarea trandafirilor..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

borcea
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Feb 2013, 10:17
Localitate: cluj

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de borcea » 13 Feb 2018, 23:06

salutare,referitor la plata chitantei catre un concesionar pe o apa unde nu esti membru,concret un ajvps din alba percepe urmatoarele sume: 30ron-zi ,70ron-saptamana sau 100ron taxa de regiune pe an.
mentionez ca aceiasi asociatie avea taxa de regiune 16ron pe an pana sa scoata Dragnea taxa de 30ron

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de semlecangheorghe » 14 Feb 2018, 07:24

Pai si de ce temiri..PSD-ul este un partid unicat..este unicul care a reusit sa mareasca salariile concomitent cu scaderea veniturilor :lol: . Asa ca gratis inseamna de fapt mult mai mult decat suma''x'' din anii anteriori. :lol1:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16151
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 14 Feb 2018, 09:17

ce legatura are permisul de pescuit albastru,eliberat de ANPA(gratuit incepand cu anul 2017)cu taxa de membru intr-o asociatie sau taxa per zi pentru cei care nu sunt membri?
exista prevazut in lege un plafon maxim pentru taxa perceputa la zi de asociatiile de pescuit/per zona atribuita?daca da si este depasit se pot sesiza organele abilitate,daca nu trebuie sa fie acceptat pentru a putea pescui in zona(zonele)atribuite

Scrie răspuns