Permis pescuit 2018

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de goodmans » 21 Ian 2018, 21:09

Adrian,ajvps nu are cum sa te amendeze.
Doar politia sau jandarmeria,iar in cazul asta si ajpvs trebuie sa aduca dovada ca au drepturi asupra apei respective.
Politia/Jandarmeria cere dovezi de la ambele parti inainte sa amendeze pe una din ele.

Oricum e imputita treaba si asta m-a determinat,pe mine cel putin,sa pescuiesc pe privat desi nu imi doresc neaparat asta.

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de sosoktm » 22 Ian 2018, 09:01

adrian99 scrie:
ce zici de spetaurmatoare: daca te intalnesti cu reprezentantii ajvps-ului pe malul apei si le ceri sa-ti prezinte documentele invocate mai sus dar te lovesti de refuzul lor si esti amendat.ce o sa faci;ajungi in instanta sa contesti procesul verbal?

referitor la permisele albe-de unde ai tu informatii ca sunt tiparite si sunt gata de a fi distribuite catre aociatii?daca la Arad se intampla asa inseamna ca la fel merg treburile in restul tarii?nu stii ca la voi in Vest este altfel(adica mai bine) :D pe la noi in Est lucrurile merg mai greu,nu sunt oameni asa priceputi..in a "conduce" :wink:
organul cu abilitati de control nu are obligatia de a prezenta contravenientului actul/legea/hotararea/etc doar pentru a il convinge pe "infractor". Acesta va avea placerea sa primeasca un PV in care va fi indicata legea/norma/etc in baza careia a fost sanctionat. Cata vreme exista pe site-ul anpa rezultatul evaluarii asociatiilor ce au solicitat ape in administrare...singura necunoscuta ramane pt mine unde apare lista cu ape pentru care drepturile de administrare au fost castigate in instante.

Cu privire la permisele albe, pot sa va confirm ca am vazut 3 lazi frumusele (la ochi, 50/40/40 cm bucata) , pline cu aceste permise, cand mi-am ridicat permisul albastru de la anpa bucuresti. Deci sunt tiparite, probabil ca distributia lor catre asociatii e in toi. Cu greu am rezistat tentatiei de a sterpeli un teanc, asa, sa imi ajunga pentru apele in care as vrea sa inmoi ciungile in 2018 :twisted: :twisted:

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de mircea13 » 22 Ian 2018, 09:13

Cititi aici cu atentie art 5 litera f dar si art 16.
Deci paznicii fac control nu vin sa te vada daca esti dat cu parfum si alte alifii.
http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... 0_2017.pdf
Cel mai tare este art 1 unde se vorbeste de contrate de concesionare pe 10 ani.Cine nu a incheiat contracte adio si un praz verde pana in 2028.
Majoritatea contractelor in tara sunt facute de AVPS care sunt subordonate AGVPS. Treptat AGVPS revine in forta si preia controlul total pe tara.
Vrem nu vrem tot la mana lor ajungem. :lol:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

willi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 220
Membru din: 18 Oct 2015, 20:52

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de willi » 22 Ian 2018, 09:18

La Sibiu se dau permisele albe ANPA din data de 11 ianuarie , la BRASOV si FAGARAS inca se asteapta . :roll:

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16139
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 22 Ian 2018, 09:23

godmanse,stiu ca nu poti fi sanctionat de niciunul dintre memmbri vreunui AJVPS din tara.pot sa participe la actiuni de control,combatere braconaj alaturi de Jandarmerie,Politie(unde este cazul),Politie de Frontiera,Jandarmi montani :wink:

sunt putine AJVPS-uri in tara care au incheiat contracte de colaborare cu organele statului amintite anterior.pentru cele care fac asta...jos palaria.
insa multa lume nu cunoaste aceste aspecte iar daca vor fi "controlati"de cei de la AJVPS si vor fi amendati nu vor contesta PV in instanta
s-a ajuns unde s-a vrut:bani multi,o groaza de acte pentru apele din ce ce mai sarace in populatie piscicola...

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de lazarini » 22 Ian 2018, 09:34

adrian99 scrie:. Cereti ca orice afirmatie sa fie sustinuta cu chestiuni concrete (contract de utilizare, hotarare judecatoreasca, etc), si daca lucrurile sunt probate atunci nu va ramane decat sa va conformati.


lazarini,exact am spus si eu in postarea anteriora....daca o spui tu suna altfel?
Diferenta este esentiala, eu am sfatuit oamenii sa se informeze INAINTE de a pleca la pescuit.
adrian99 scrie:ce zici de spetaurmatoare: daca te intalnesti cu reprezentantii ajvps-ului pe malul apei si le ceri sa-ti prezinte documentele invocate mai sus dar te lovesti de refuzul lor si esti amendat.ce o sa faci;ajungi in instanta sa contesti procesul verbal?
Exact situatiile care trebuie evitate printr-o informare prealabila. Lumea merge la pescuit, nu la scandal.
adrian99 scrie:referitor la permisele albe-de unde ai tu informatii ca sunt tiparite si sunt gata de a fi distribuite catre aociatii?daca la Arad se intampla asa inseamna ca la fel merg treburile in restul tarii?nu stii ca la voi in Vest este altfel(adica mai bine) :D pe la noi in Est lucrurile merg mai greu,nu sunt oameni asa priceputi..in a "conduce" :wink:
Permisele albe au fost distribuite catre toate filialele regionale ale ANPA, ramane doar ca asociatiile sa se prezinte pentru ridicarea lor.
Oricum, dovada platii cotizatiei si a vizarii carnetului de membru pe 2018, chiar si coroborata cu lipsa permisului alb din culpa exclusiva a asociatiei care are in administrare respectiva apa, te exonereaza de la plata unei amenzi contraventionale.
adrian99 scrie:daca tot esti atat de bine informat poate ne spui cine are drept de control pe apele din Romania(concesionate sau nu)
Pana anul trecut raspunsul la intrebarea ta era extrem de simplu.
Acum insa, discutia comporta doua planuri: cel al pazei pe de o parte, si cel al constatarii contraventiilor si a aplicarii de sanctiuni pe de alta parte.

Pentru apele neatribuite, Dunarea cu bratele sale si Marea Neagra singurii care au drept de control si de constatare si sanctionare a contraventiilor sunt inspectorul piscicol, organele de politie, jandarmeria si politia de frontiera (acolo unde este cazul). In rest, nu aveti ce discuta cu nimeni altcineva.

Noutatea apare insa in situatia apelor atribuite asociatiilor.
Indiscutabil, si pe aceste ape singurii in masura sa constate contraventii si sa aplice sanctiuni sunt cei enumerati mai sus.
Apare insa in problema noua, introdusa prin art.16 din Ordinul 60/2017:
"Asociatiile de pescari in scop recreativ care au incheiate contracte pentru utilizarea resurselor acvatice vii in scop recreativ asigura paza cu personal propriu, angajat si autorizat in conditiile legii, si colaboreaza cu personalul ANPA cu drept de inspectie si control in actiunile de constatare si sanctionare a contraventiilor si infractiunilor in domeniul pescuitului recreativ".
Atributiile personalului de paza sunt reglementate prin Legea 333/2001:
"ART. 46
In timpul serviciului, personalul de paza este obligat:
.. b) sa pazeasca obiectivul, bunurile si valorile nominalizate in planul de paza si sa asigure integritatea acestora;
c) sa permita accesul in obiectiv numai in conformitate cu reglementarile legale si cu dispozitiile interne;
d) sa opreasca si sa legitimeze persoanele despre care exista date sau indicii ca au savarsit infractiuni ori alte fapte ilicite in obiectivul pazit, pe cele care incalca normele interne stabilite prin regulamentele proprii, iar in cazul infractiunilor flagrante, sa prinda si sa prezinte politiei pe faptuitor, sa opreasca si sa predea politiei bunurile ori valorile care fac obiectul infractiunii sau al altor fapte ilicite, luand masuri pentru conservarea ori paza lor, intocmind totodata un proces-verbal pentru luarea acestor masuri. Procesul-verbal astfel intocmit constituie act de sesizare a organelor de urmarire penala;
i) sa sesizeze politia in legatura cu orice fapta de natura a prejudicia patrimoniul unitatii si sa-si dea concursul ori de cate ori este solicitat de catre organele de urmarire penala sau de organele de politie;
l) sa poarte uniforma si insemnele distinctive numai in timpul serviciului, cu exceptia locurilor de munca unde se impune o alta tinuta;
"
Deci atentie, nu orice idiot cu gura mare are drept de control pe apele atribuite asociatiilor.
Dar, daca vorbim de un agent de paza autorizat de organele de politie si care isi executa atributiile de servici conform Planului de paza al respectivului obiectiv (aprobat si el de organele de politie), care poarta uniforma si insemne distinctive si se legitimeaza in mod corespunzator, atunci sunt aplicabile dispozitiile legale de mai sus.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16139
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 22 Ian 2018, 09:54

lazarini,in cazul unui control al organelor abilitate(prezentate in postarile anterioare)cum poti justifica lipsa permisului alb din culpa exclusiva a aociatiei care administreaza apa?cum poti convinge "controlorii"ca poti pescui legal in baza carnetului de membru vizat pe anul in curs....

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de lazarini » 22 Ian 2018, 10:05

adrian99 scrie:lazarini,in cazul unui control al organelor abilitate(prezentate in postarile anterioare)cum poti justifica lipsa permisului alb din culpa exclusiva a aociatiei care administreaza apa?cum poti convinge "controlorii"ca poti pescui legal in baza carnetului de membru vizat pe anul in curs....
Nu poti fi tu responsabil de faptul ca la momentul vizarii carnetului si a platii cotizatiei asociatia care are in administrare respectiva apa nu a fost in masura sa-ti elibereze si permisul alb. Prezentarea carnetului de membru impreuna cu dovada platii cotizatiei (chitanta) probeaza faptul ca tu ti-ai indeplinit obligatiie impuse prin regulamentul asociatiei. Eliberarea permiselor albe este obligatia asociatiei, si nimeni nu poate fi raspunzator de faptele altuia (cel putin in teorie ;) )
Oricum, problema asta nu va dainui prea mult, eliberarea permiselor albe de catre asociatii este deja o realitate.

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de Maniacs » 31 Ian 2018, 20:04

La Bucuresti, la sediul ANPA, luni mare coada la eliberarea permiselor ... Deocamdata poti ajunge la carton doar daca-ti iei concediu de la munca ... Sa vedem ce va fi mai spre primavara ...
Vremurile frumoase au trecut ...

stelica
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 03 Apr 2008, 22:02
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de stelica » 04 Feb 2018, 09:13

Salut pescari, am si eu o intrebare daca am permis ANPA albastru si pescuiesc pe o apa consesionata de o asociatie pot plati ziua de pescuit impusa de asociatia respectiva( fara sa te amendeze) parca asa este in lege trebuie sa taie chitanta

Scrie răspuns