Permis pescuit 2018

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de APSHD » 31 Dec 2017, 11:59

Gabriel68 scrie:Adrian, multumesc pentru informatie.Eu am permis de pescuit de la APS Deva si am platit 77 ron reprezentind cv autorizatie Anpa+ cotizati pe anul 2017.Te intreb pe tine cum pot pescui in 2018 fara sa platesc acesti bani?.

Nu poti pescui.
Pentru informatii suna la Inspectorul Piscicol de la ANPA care raspunde de jud. Hunedoara , Neacsu Ionel tel.0747287464 si te va lamuri dinsul.
Ca sa stii legal ce se intimpla cu pescuitul in jud. Hunedoara te informez eu cum este cu toate ca nu esti membru la noi in Asociatie.
In jud. Hunedoara toate licitatiile le-am blocat prin Instanta .Pina termin eu APS-HD si APS-DEVA procesele pe care le avem in prima faza cistigate cu ANPA si pina ramin ele definitive respectiv dupa aproximativ 2 ani in Jud. Hunedoara nu se vor semna nici un fel de contracte. Pina atunci poti pescui legal in jud. Hunedoara numai daca esti membru la una din urmatoarele Asociatii : APS-HD , APS-DEVA , APS-XXX , AJVPS-HD.
Pentru stiinta pescarilor :
OM care prevede concesionarea apelor catre Asociatii este atacat in Instanta la 3 Curti de Apel si anume :
1)Curtea de Apel Alba Iulia dosar nr.271/57/2017
2)Curtea de Apel Timisoara dosar nr.644/59/2017
3)Curtea de Apel Bucuresti dosar nr.7944/2/2017

Aceste Procese nu au fost deschise de catre Asociatii si nu au fost acceptate se le reprezinte niste Case de Avocatura respectabile daca nu erau sanse de anulare a O.M. :respekt:

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 31 Dec 2017, 14:19

gabriel,daca n-ai ce sa faci cu banii mergi la APSHD,plateste cotizatia si o sa fi un simplu membru.desi in statutul asociatiilor de pescari si vanatorilor este stipulat ca orice membru trebuie chemat la toate sedintele care se desfasoara in cadrul asociatiei in decursul unui an sunt curios la cate vei participa tu.este posibil sa te cheme doar la ecologizare si daca nu mergi sa platesti amenda... :shock:

APSHD este bine sa discuti strict despre asociatia ta.nu generaliza si mai ales nu induce lumea in eroare

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de APSHD » 31 Dec 2017, 17:46

adrian99 scrie:
APSHD este bine sa discuti strict despre asociatia ta.nu generaliza si mai ales nu induce lumea in eroare
APS-HD si APS-DEVA sunt singurele Asociatii din Romania care a reusit in jud. Hunedoara aproape sa inchida AJVPS.
Daca nu ne faceam treaba pentru care am ne-am infiintat nu veneau masiv pescarii la noi.

In noaptea asta este ANUL NOU si nu doresc sa intru in polemici . Tocmai de aceea recunosc ca ai intru totul DREPTATE
LA MULTI ANI :respekt:

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de lazarini » 31 Dec 2017, 18:05

APSHD scrie:Pina atunci poti pescui legal in jud. Hunedoara numai daca esti membru la una din urmatoarele Asociatii : APS-HD , APS-DEVA , APS-XXX , AJVPS-HD.
De ce spui asta? In conditiile in care incheierea contractelor de utilizare a fost suspendata drept pentru care apele din HD au caracter de ape neatribuite (necontractate), pescuitul pe acestea se exercita legal in baza permisului de pescuit emis de ANPA si eliberat direct catre pescarii in scop recreativ (permisul de culoare albastra) conform prevederilor art.1 si ale art.4 din Ordinul 60/2017.
Deci de unde obligatia afilierii la una din asociatiile mentionate de tine mai sus?

La multi ani tuturor!

willi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 220
Membru din: 18 Oct 2015, 20:52

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de willi » 31 Dec 2017, 18:16

lazarini are perfecta dreptate , La Multi Ani !!!

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de APSHD » 31 Dec 2017, 18:28

lazarini scrie: De ce spui asta? In conditiile in care incheierea contractelor de utilizare a fost suspendata drept pentru care apele din HD au caracter de ape neatribuite (necontractate), pescuitul pe acestea se exercita legal in baza permisului de pescuit emis de ANPA si eliberat direct catre pescarii in scop recreativ (permisul de culoare albastra)

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 01 Ian 2018, 19:05

APSHD,daca vrei sa inchizi AGVPS-urile foarte bine.e adrevarat ca nu fac mai nimic si incaseaza o groaza de bani.dar nu trebuie ca pe segmentul ramas liber sa vina altfel de asociatii care sa ceara tarife si mai mari si activitate 0.

lazarini ti-a explicat cea ce incercam si eu in postarile anterioare
daca tu vrei sa-ti menti punctul de vedere(total gresit)este treaba ta.imi dau seama cat de informati sunt pescari din zona Deva Hunedoara
spor la clienti! :D

CISKO
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 241
Membru din: 18 Noi 2009, 13:39

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de CISKO » 02 Ian 2018, 12:02

Are dreptate adrian99 si lazarini ! Conform Legea nr.1/2017 privind eliminarea unor taxe şi tarife, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative - Monitorul Oficial, Partea I nr. 15 din 06.01.2017 si ORDIN privind accesul la resursele vii in vederea practicarii pescuitului recreativ - M.O. PARTEA I Nr.179 din 13.03.2017, nu se plateste Permisul de pescuit 2018. Pentru cei care nu sunt afiliati la vreo asociatie, acesta se poate elibera GRATIS de catre reprezentantul ANPA sau de la o asociatie de pescari sportivi, care sunt OBLIGATI sa emita Pemisul (forma si culoare din Lege) la cererea lor, acest permis bineinteles tot GRATIS. Taxele cere se percep sunt numai TAXE de membru de asociatie conform legii. Pescari sportivi trebuie numai sa respecte Regulamentul asociatiei care are in administrare apele statului dintr-o zona anume, adica, pohibitia, dimensiunile legale ale capturilor, pastrarea pestilor, curatenia, anuntarea braconajului, etc. Orice taxa care se percepe pentru Permis este un abuz si trebuie anuntate organele de control fiscal etc.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de APSHD » 02 Ian 2018, 12:44

Nu doresc sa intru in polemica cu nimeni. Tocmai de aceea pe acesasta tema postez pentru ultima oara.
Fiindaca nu stiti toate amanuntele cred ca ar fi corect sa va informez:
In 2015-2016 cind ANPA a inceput sa elibereze Permise de pescuit prin Trezorerie s-a trezit cu Corpul de Control al Primului Ministru si cu Curtea de Conturi pe cap. Rezultatul sanctionarea conducerii ANPA , ea neavind in obiectul de activitate eliberarea Permiselor de Pescuit si introducerea unui proiect de Lege in Parlament pentru dizolvarea ANPA care va intra in dezbatere in primavara . Va garantez ca pe apele interioare ANPA nu va elibera nici un Permis de Pescuit . :respekt:

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 02 Ian 2018, 13:34

APSHD,daca tot "lucrezi"cu cele mai tari case de avocatura(probabil onorariul este platit din taxele obtinute de la cotizanti)ar fi bine sa-ti explice cum stau lucrurile in materie de legilastie piscicola... :)
ANPA a fost creata ca sa nu fie desfiintata :D ...cred ca intelegi la ce ma refer.pana anul trecut permisul de pescuit costa 30lei,bani care erau achitati intr-un cont public(pe siteul lor).in baza chitantei intrai in posesia permisului de pescuit,direct de la sediu sau prin inspectorul piscicol zonal.permisul respectiv era foarte bine gandit,cu loc de vigneta pe verso.insa treaba a fost blocata tot de asociatii(care desi erau obligata sa elibereze permise fara a conditiona treaba asta de a fi membru).prin urmare in loc sa cumparam vigneta anula in valoare de 30lei(sau cat s-ar fi stabilit pentru anul in curs)de la oficiile postale,chioscuri asa cum este in strainatate cand putem complica lucrurile... :shock:

ramane de vazut cand se va tiparul "cartonul"albastru pentru 2018..dar mai ales cand va ajunge la inspectorii piscicoli :roll:

Scrie răspuns