Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de razvan m. » 16 Noi 2017, 16:36

semlecangheorghe scrie: Io cred ca vad foarte bine realitatea si mi-e cu atat mai clara cu cat am pescuit si pe meleaguri unde legile se aplica. Continui sa sustin ca la mizeria la care s-a ajuns, mizerie decsrisa perfecta de tine se impun masuri radicale iar no kill este una dintre ele..Ca un lucru e sigur daca nu se face nimic ,adica dacae ca si pina acuma e clar ca tot asa vor ramane lucrurile..chiar daca tie iti pare ampulea eu unul as vrea sa se a[plice no kill macar vreo 2 anisori..cine vrea sa duca peste sa mearaga in Ungaria.. :lol:
Numai ca, prin ordinul pentru care il apreciai cu big like pe guvernatorul MM, s-a impus ”no kill”-ul doar in Delta, acolo unde pescuiesti dribland plasele. Nicidecum in restul tarii, cum spui ca ai dori.
In schimb, in timp ce pescarii sportivi sunt obligati la „no kil”, iata prin acelasi ordin, plasarii vor avea dreptul sa pescuiasca cu setca chiar mai mult decat anul trecut, asa cum bine a observat lazarini mai sus.
Iar in plus vine si exceptia cu pescuitul stiucii in prohibitie, dar nu numai in Delta Dunarii, ci la nivel national.

Daca pana acum n-au fost in stare sa verifice daca pescarii sportivi retin peste 5 kile de peste pe zi sau pesti sub dimensiune, de acum in colo cu siguranta vor avea resursele necesare de a masura ochiurile setcilor sau daca pescarii sportivi retin pesti „nobili” in Delta ori alti pesti incalcand prohibitia.

BIIIG LIKE treaba e din ce in ce mai bine... reglementata pe hartie ! Sa ne bucuram ca se face ceva pentru ape. Nu mai e mult pana vom avea o tara ca afara !!!

:lol1: :lol1: :lol1:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de semlecangheorghe » 16 Noi 2017, 20:10

razvan m. scrie:
semlecangheorghe scrie:...unii au ajuns sa plateasca firma privata de paza ca sa monitorizeze cuiburile de salau...

Anul trecut ”nebunia” a fost posibila pentru ca salaii s-au reprodus in prohibitie. Anul, cand pescuitul sa stiuca e deschis, nu mai ai ce sa le facit. Toti cei care pescuiesc la agatat vor avea pretextul pescuitului cu articficiale la stiuca si nu le poti ingradi dreptul legal .


Inainte de a aplauda ”revenirea la normalitate” eu zic sa te gandesti de doua ori !
Si de ce nu te-ai ridicat in picioare la sedinta aia minunata a AJVPS-ului (prima si ultima la care am participat vreodata)si sa le spui in fata si cu glas tare domnului Selaru cele de mai sus??

De ce nu ai cerut sa se faca controale sau sa se impuna masuri adecvate?

De ce incerci sa induci obsesiv ideea ca nu se poate face nimic??Oare nu pe criteriul asta AJVPS se spala pe maini de ani de zile si iau bine mersi banii pescarilor fara sa miste un deget???Tu ce faci de fapt, le canti in struna astora , ca nu cred ca suferi de vreo depsresie post traumatica care te face sa vezi toata viata asta prin parbrizul lui Bacovia????

Si in caz ca nu stiai in fiecare an salaii se reproduc si cand e voie si cand nu e voie sa pescuiesti...si e cam tot una ca prin februarie martie pica mai intai crucisatoarele cu burdihanul cat mingea de footabal si numai bine pe cand se inchide pescuitul vine valul 2..nu cred ca nu stii atata lucru..Si in februarie se prind in special femele mari ,full de icre si nimeni nu iti poate ingradi,vezi doamne, dreptul legaal sa le pescuiesti..doamne fereste sa vina careva cu vreo masura no kil...e d-ampulea.. de ce sa nu poata duce ''spiningarul'' femela de 10 kile doldora de icre acasa??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16127
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de adrian99 » 16 Noi 2017, 21:01

baieti,topicul este Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii...nu pescuit no kill pe raul Mures(judetul Arad)
asa ca nu-l transformati intr-un meci de doi(asa cum se intampla pe topicurile in care este zgandarit orgoliul masculin)ci sa discutam ce trebuie si mai ales in legatura cu subiectul
repet-vad foarte putine inteventii din partea celor care merg des in Delta Dunarii(altadata vocali)...

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de sosoktm » 17 Noi 2017, 08:24

Pai mai e ceva de zis ?Se va reface spectaculos populatia prin extinderea perioadei de pescuit la setca si marirea ochiului plasei, ca reproducatorii mari nu sunt suficient de eficienti. Cat de curand, daca m ar chema Mm, as elimina restrictia de pescuit comercial, doar sunt cote aprobate clar, deci n are ce sa se intample.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de rine » 17 Noi 2017, 18:36

In principiu hotărârea este buna. :lol: pentru pescarii de răpitori :lol: A venit prematur pentru stationaristi :lol: Am discutat și eu cu diverși amici posesori de ambarcațiuni! Primul impact (cred eu)asupra economiei locale:a venit perioada in care se băgau bărcile la iernat. Taxa de parcare ajunge și la 100 lei/ luna.si nu prea găseai.in special locuri unde sa lasi la apa cu ușurință barcazul.
Majoritatea amicilor mei care au investit in ambarcațiuni sunt stationaristi (crapari). Acum sunt hotărâți sa-si ia bărcile de acolo.de tot.
Ăștia caută febril locuri unde să-și țină jucăriile,pe Dunăre.Giurgiu, Oltenița, Călărași etc.Pe malul brațului Sf Gheorghe, este o mica afacere profitabila pentru cine are câțiva metri pătrați de teren pe mal.
Prevăd că ridica preturile că sa compenseze o lipsa de clienți si așa v-or goni și clienții altădată fideli.
N-aspa, orice ar face. :)

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de sosoktm » 18 Noi 2017, 10:06

da, sunt in extaz ca pleaca din delta craparii....de mult vroiam sa dau cu jiguri in cioatele de pe canale!! Vorba unui amic, cat de curand o sa inceapa sa fie dominata rubrica de vanzari de...aparate foto!:)))
Peste insa va fi mult&mare....in plase. Da, masura este buna, insa prin aplicarea ei doar la pescarul sportiv...se transforma intr-o bataie de joc. Puie Palin Pusetescu!

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de Adelin » 18 Noi 2017, 22:47

E jenant sa vezi aplaudaci No-Kill care au frigiderul plin cu peste...iubesc ''barbatii'' care una zic si alta fac. :elkgrin: Partea pe care aplaudacii nu vor sa o inteleaga e ca nimeni nu condamna masura de interzicere a retinerii pestelui, ci faptul ca se incurajeaza mascat pescuitul industrial.
Daca s-ar fi dorit intradevar sa se ia masuri de protejare a pestelui era suficient sa se aplice legea si in plus interzicerea pescuitului industrial, ca tot vrem sa fie ca in Ungaria. In ungaria se intind kilometri de plase?!...cum sa incurajezi pescuitul la plasa si sa arati cu degetul spre unditar?! Sau ok, interzis retinerea pestelui, dar sa fie interzis si la plase...ca sa nu se simta prost amaratul care a eliberat 10 marle cand trece plasarul pe langa el cu barca plina ochi de stiuci...chiar nu pricep ce e atat de greu de inteles?!
...e evidenta intentia ascunsa de a crea drum liber pescuitului la plasa sub paravanul refacerii populatiei piscicole, de altfel tipic romanesc, nimic nou. :wallbash: ...a si zis MM azi in interviul de pe digi 24: "...am luat masuri pentru a limita pescuitul industrial prin marirea ochiului la plasa si practicarea pescuitului sportiv doar in regim C&R"...cred ca la fraza aceasta se putea rezuma tot interviul. :censored:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de wilddanube » 24 Noi 2017, 11:03

Imi dau si eu cu oarerea despre aceasta propunere

cel putin...
JENANT
www.wilddanube.ro

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de rcorbu » 20 Feb 2018, 15:54

Exista in Delta zone concesionate unde nu ai voie sa intre pescarii recreativi ?

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16127
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de adrian99 » 21 Feb 2018, 16:10

zone concesionate nu,doar zonele de protectie(dar si alea mai mult pe hartie)

Scrie răspuns