stil unic de pescuit

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
SorinM13
senior
senior
Mesaje: 477
Membru din: 13 Feb 2007, 13:18
Localitate: Sibiu

Mesaj de SorinM13 » 02 Aug 2007, 12:30

Un bun prieten "crapar de nationale" lasa in apa boilesuri la o partida de teste-antrenament cam cat pentru 10 voblere bune. Cu siguranta e mai costisitor stationarul macar pentru acest aspect.

Avatar utilizator
alexc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 290
Membru din: 22 Mar 2007, 16:55
Localitate: Tulcea

Mesaj de alexc » 02 Aug 2007, 12:52

De unde stiu? Pai m-am uitat la preturi. Mie unul cel putin asa mi s-a parut.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 02 Aug 2007, 13:51

cu sigurantza...stationarul......vorba lui ed....decat a arunca asa bnai in apa...mai bine imi iau un vobler...sau o guma....si unde mai pui k mai intra si crapu la gume..mai rar dar intra:P...cat despre.spinning...este si el scump..dar pana ce iti pui trusa la punct lanseta firu...si cam atat....investesti la ionceput mai greu dar nu arunci echipamentu...este vb de "nada":))
Acum am bate capu sa ma bag pe fly...nusthu am lista cu ce imi trebuie...mai trebuie doar bani.....pt mine lucrurile merg asa.....calitatea....est prima...si pe urma...vedem :lol:

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 02 Aug 2007, 17:05

cred ca cel mai scump este sa incerci sa le practici pe toate la acelasi nivel :twisted: :"ia uite rapala asta,de cand il cautam!ia sa-l iau...da uite carlige de crap!aaaa si snurul ala plutitor mi s-a uzat!imi trebuie!minciog mic am,grip am,da-mi trebuie si unu mare pt crap...si astia tot lauda power pro-u' asta pe forum,ia sa-mi iau si eu,ce....numa' ei pot?"etc.asa niciodata nu ajungi sa ai trusele complete.intotdeauna cel putin una din ele are lipsuri!cand acestea sunt de neglijat atunci te poti considera fericit!da' dupa parerea mea merita!asa te poti numara printre putinii fericiti care nu au perioade de pauza pe tot parcursul anului!si pentru care un crap de 10kg=cu un avat de 3kg!aceleasi emotii,aceleasi bucurii neechivalate in kilograme si centimetri,numai in bucuria reusitei!pt ca pana la urma despre asta e pescuitul...................................nu? :D

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 02 Aug 2007, 17:43

fly-er scrie:Pai da dar de exemplu la spinning poti folosi o singura lanseta; deci un bat si o mulineta. Trusa de naluci acum depinde de fiecare. Un pescar poate sa aiba 2 linguri de stiuca si 5 voblere si inca vreo 10 plastice si se descurca cu ele. Mai ramane sa dea banii pe un fir si poa' sa plece la pescuit. In schimb un pescar la stationar sau la crap are nevoie de 3-4 lansete, carlige, plumbi, momitoare, scaun, saltea, nade, momeli...etc. din care nada si momeala de exemplu se schimba la fiecare partida in parte.Pe cand la spin poti sa dai cu o lingura pana rugineste.
M-am referit strict la pescuitul de placere. La pescuit nu este voie cu mai mult de doua bete, indiferent daca mergi la crap sau la platica. Asa si eu am 11 bete ptr. spinning, dar, asa cum spui si tu, plec pe apa doar cu unul. Oricum, ramane de discutat care stil este mai scump si se pot aduce argumente din toate directiile. In final, cred ca depinde si de pescar...

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 02 Aug 2007, 21:06

fly-er scrie:Pai da dar de exemplu la spinning poti folosi o singura lanseta; deci un bat si o mulineta. Trusa de naluci acum depinde de fiecare. Un pescar poate sa aiba 2 linguri de stiuca si 5 voblere si inca vreo 10 plastice si se descurca cu ele. Mai ramane sa dea banii pe un fir si poa' sa plece la pescuit. In schimb un pescar la stationar sau la crap are nevoie de 3-4 lansete, carlige, plumbi, momitoare, scaun, saltea, nade, momeli...etc. din care nada si momeala de exemplu se schimba la fiecare partida in parte.Pe cand la spin poti sa dai cu o lingura pana rugineste.
asta cred ca a fost asa un fel de gluma ? care pasionat de spinning are doar un bat, o mulineta 2 linguri ... etc ...

... dai cu o lingura pana rugineste ... poate in vana ... ca daca o cauti pe dintoasa ... cateodata faci "pat de nada" din oscilante din pacate
S'altare și bunăstare !

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 02 Aug 2007, 21:39

@taicanoe......eu am doar un batz.....dar am vreo 15 voblere si nusthu cate table.....deci ma incadrez si eu in categoria aia descrisa de u??? :lol:

Avatar utilizator
alexc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 290
Membru din: 22 Mar 2007, 16:55
Localitate: Tulcea

Mesaj de alexc » 03 Aug 2007, 09:28

taicanoe
eu m-am referit la strictul necesar pentru un pescar de spinning, respectiv de stationar.la spinning poti sa dai cu un bat, o mulineta, un fir si o lingura de exemplu.la crap pui 2 bete, arunci nada, pui boilies in carlige...etc.mie unul cel putin asa mi se pare, e doar opinia mea.

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 03 Aug 2007, 11:52

@flyer

ok, dar era vorba de pretul pe bucata ... e adevarat ca la bile de 18 mm , 1 kg contine undeva 200-250 de bile in functie de densitatea mixului folosit, shi ca 1 kg de bile de concurs te poate duce la 100 de lei ....

deci 0.5 lei per boilie suna destul de "pe acolo" ..... daca e vorba de ready madeuri si pastram proprtiile sunt 0.2 lei per bila, iar mult peste 0.5 lei nu prea cred ca pot sari .......

este interesant ca zici ca te-ai uitat la preturi .... cine vinde oare boilesuri la bucata ? ca la tarabagii din obor alea nu sunt " boilesuri "....

shi ca sa inchei, eu anul asta mi-am facut echipamentul de rapitor .....

shi acum am 3 bete shi 2 mulinete ( st croix salmon steelhead 8'6 pt dunare olt shi alte deastea, xml 704 pt balta shi black bull htc 2.10 10-30 pt stiuk , cu 2 daiwa/cabelas prodigy 2500 si 2000) plus vreo 5 plano boxuri dealea mari pline de shaduri gruburi jiguri etc , vreo 20 de voblere(rapala si salmo) shi vreo 30 de linguri ..... (inca vreo 20 de voblere shi vreo 500 de plastice sunt pe drum )....

toata distractia asta m-a costa muuult muuult mai putin decat echipamentul de crap .... nu am calculat dar nu sar de 1 mie de EUR cu siguranta .... pe cand echipamentul de crap face probabil de 4 ori mai mult (shi sta nefolosit de 3 luni de zile ahahahhahahaha )

deci echipamentul de crap este clar mult mai scump ....

iar in materie de consumabile, inca nu imi dau seama care este mai costisitor .... probabil ca depinde foarte mult de locurile unde pescuiesti in ambele parti .... dar la ochi cred ca tot crapul e mai costisitor ......

:D



am incheiat romanul ....

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 03 Aug 2007, 19:28

fly-er scrie:taicanoe
eu m-am referit la strictul necesar pentru un pescar de spinning, respectiv de stationar.la spinning poti sa dai cu un bat, o mulineta, un fir si o lingura de exemplu.la crap pui 2 bete, arunci nada, pui boilies in carlige...etc.mie unul cel putin asa mi se pare, e doar opinia mea.
Si la crap nu poti pescui cu un bat, o mulineta , un plumb, un carlig si cateva boabe de porumb ???
sau vorbim de costurile echipamentelor de concurs ?

de fapt toata discutia e un pic aiurea ... ce stil e mai scump sau mai ieftin ...

nu vreau sa supar pe nimeni ... betele si mulinetele mele de crap au facut panze de paianjeni ... ca de vreo 3 ani nu le-am miscat din loc ... astept pensia si reumatismele ca sa le folosesc din nou :lol:
S'altare și bunăstare !

Scrie răspuns