fishing all about , ultima tentativa

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de SF » 29 Apr 2017, 15:48

La urma urmei , ce o fi pescuitu ?

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de rcorbu » 29 Apr 2017, 18:09

Pentru unii o sursa de hrana si de venituri
Pentru altii un mod de relaxare
Pentru pentru altii o competitie
Pentru altii o "vanatoare" de trofee

Dar indiferent de "ce este" toti ss simt bine daca prind si mai afectati daca NU prind.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16133
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de adrian99 » 29 Apr 2017, 20:27

pentru mine, hrana sufletului!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de tdum » 30 Apr 2017, 09:17

... ma trezeste o bataie usoara pe umar. Sar ca ars si ma imbrac in cateva secunde. Azi pescuim! Totul e pregatit de cu seara. Peste 15 minute, avem micul dejun ,,la bord" si pedalam de zor. E inca intuneric. Trecem calea ferata si luminile Lugojului raman in urma. Se aude doar dinamul bicicletei care bazaie ca un bondar. Ne apropiem de S.M.A. si cainii ne hartuiesc si azi. Pegasul meu prinde aripi si scapam cu bine. Din departare se aud primii cocosi. Parasim asfalul si facem la stanga pe langa holdele de grau. Am ajuns. Ne intampina mirosul dulce-salbatic al baltii. Se lumineaza deja.
Am primul meu permis de pescuit in buzunarul de la piept. O hartie impaturita cu grija, permisul de pescuit pentru copii pe care bunicul a platit 25 de lei. Am 10 ani, dar inca de anul trecut, am invatat de la ,,bunu" sa deosebesc pestii, sa leg un carlig si sa echilibrez prima linie. Azi insa va fi o zi speciala. Nu mai folosim cocoloasele de paine ca momeala ci vom da la biban cu peste mic. Prindem boarta cu borcanul si in 10 minute, cele doua bete sunt la apa. Pluta sta exact la buza bradisului. Am un bat dintr-o bucata de vreo 2,5m, din alun, care s-a uscat vreo doi ani, atarnat de grinda. Doamne cat pot sa tin la batul asta... e primul lucru pe care il caut cu privirea cand ajung la bunici. Fac cunostinta cu primii mei bibani live... Ma intep, imi curge sange si ma doare, dar nu conteaza... pestii sunt hrapareti si trag pluta dupa ei de cum ajunde in apa. Debordez de incantare si penalizez pestii aceia nemilosi... Simt cum ma cuprinde pasiunea. Bunicul mai mult ma urmareste pe mine. Din cand in cand scoate cate un biban artagos si mai mare decat ai mei, fiindca batul lui e mai lung si da unde bradisul intalneste papura, intr-un ochi de apa. Timpul trece pe nesimtite si soarele e deasupra noastra. Se aud combinele zbatandu-se pe camp. O adiere de vant indoaie trestiile si ne mangaie placut. E o balta vie, curata, cu lisite, serpi, broaste, libelule, sobolani de apa si mai ales cu o multime de specii de pesti. Micul meu rai. E timpul sa plecam. Lasam pe mal doar urmele cizmelor noastre si promisiunea ca vom reveni. Si asa va fi, vacanta mare este abia la inceput. M-am imbolnavit incet-incet de pescuit...

***

...ma trezeste desteptatorul telefonului. E din nou duminica. Zi de pescuit. Ma strecor incet din dormitor si reusesc sa nu-mi trezesc sotia. Mi-am pregatit de aseara tot echipamentul. Micul dejun frugal si cafeaua sunt abordate in viteza. Ies sa plimb cainii si gata. Urc barca pe portbagajul masinii si las Resita adormita in urma mea. Azi voi da din barca la salau, cu gume pe lacul Secu. E aproape, dar drumul e rau dupa iesirea din oras. Farurile gasesc cu greu gropile drumului si merg adesea cu a I-a. Ajung. Lacul pare negru si e nemiscat. Cobor la apa barca si restul echipamentului cu mare grija, sa nu-mi tai cizmele, sau mai rau chiar barca in cioburile de sticla. Am 50 de ani. Inca nu e un efort prea mare si aproape de fiecare data, se merita. Ma asez confortabil in scaunul cu spatar al barcii si ma desprind de mal. Plutesc lin si fac prima oprire. Se lumineaza. Vad deja firul cu usurinta. Primele prezentari nu intarzie prea mult. Trec lacul si dau in liniste in apropierea malului abrupt si plin de bolovani. Pestele raspunde hraparet in primele doua ore de lumina. Actiunea ma captiveaza si uit complet de toate problemele. Sunt doar eu de-o parte, firul si pestele de partea cealalta. Mai intra trei barci pe apa si vin spre mine. Ne salutam, schimbam replicile obisnuite si simt ca trebuie sa schimb locul. Mai verific cateva locatii care mi-au mai dat salau in alte dati si timpul se scurge foarte repede. Deja se aude Guta si Salam de pe mal si lemnele sfaramate pentru gratar. Masinile vin incolonate dinspre oras si ridica un nor de praf de pe drumul spart, praf ce ajunge pe lac, pana la mine. Soarele e sus si muscaturile s-au rarit. Am oprit cativa pesti mai rasariti si e deajuns. Ma decid sa inchei partida si sa fiu la pranz acasa. Masina mea, pe care o alint ,,Alba ca zapada" e acoperita de praful fin galben ridicat de masinile ce vin neancetat. E plin de lume deja si acum la lumina zilei vad cu durere tot decorul napadit de gunoaiele ,,civilizatiei" Plec bucuros, cu gandul la linistea caminului meu si la sotie. Voi reveni duminica viitoare in zorii zilei, sau poate voi incerca o Dunare...

****

Cam asa a fost si este pescuitul pentru mine. Cateodata am impresia ca m-am nascut prea tarziu...
Scuze pentru postarea cam lunga. Rew.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16133
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de adrian99 » 30 Apr 2017, 15:07

tdum,eu n-am decat 39 de ani si am impresia ca m-am nascut tarziu.... :(
pescuitul rapitorilor va fi din ce mai greu de realizat in viitor.locatii sunt dar nimeni nu se ocupa...de nimic
:(

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de tdum » 30 Apr 2017, 18:21

Da domnule Adrian, se pare ca asa este in toata tara noastra. Omul sfinteste locul. Fiecare natiune are liderii pe care ii merita. Cum ne asternem asa dormim. Dupa fapta si rasplata. Sunt cateva zicale care se muleaza pe prezentul in care traim. Alte zicale ar trebui chiar rescrise: ,,Nu exista padure fara uscaturi" actualizata ar suna cam asa: ,,Nu exista padure, doar uscaturi" sau: ,,are balta peste" actualizata: ,,avea balta peste"
Ce concursuri de pescuit se organizau pentru copii, ce de peste era si ce batalie pentru podium, cata pasiune si bucurie era pentru cei mici si pentru cei mari care ii insoteau in urma cu 20 de ani...pe apele asociatiei de pescuit. Acum, daca asociatia vrea sa tina un concurs merge cu miloaga la patronii de balti private sa le permita sa-si desfasoare programul competitional in baltile acestora si astfel sa stabileasca un clasament pe baza caraseilor prinsi de concurenti. Dezgustator, umilitor si dramatic in acelasi timp! Si acest aspect spune multe despre ce a devenit pescuitul in ziua de azi. Cat despre cei cu muzica si gratarele pe malul lacurilor si al raurilor, cu masinile trase langa apa, cu gunoaiele aruncate peste tot, cu scladatul, betiile, urletele si atitudinea de stapani asupra a tot ce-i inconjoara, pot sa spun doar ca au dreptul la viata, iar eu m-am nascut prea tarziu si regret ca sunt contemporan cu ei. Asa ca... Domnule Adrian99, da, pescuitul va fi din ce in ce mai dificil si aceasta ,,hrana a sufletului" cum ati numit-o va tot mai rara. Sper sa nu asistam la ,,moartea pasiunii" numita PESCUIT. Rew.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16133
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de adrian99 » 30 Apr 2017, 19:39

din pacate da...este dramatic

nu trebuie sa-mi spuneti domnule :) un simplu adrian este suficient
eu insa ar trebui(intrucat aveti alta etate) :)

observ(din ce in ce mai des)ca amintirile ne fac sa credem(uneori degeaba) in viitor

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de rcorbu » 30 Apr 2017, 21:53


grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de grizzly » 01 Mai 2017, 21:59

tdum scrie: Scuze pentru postarea cam lunga. Rew.
sa-ti dea Dumnezeu sanatate pentru postarea asta "lunga". mi-ai trezit o melancolie si o durere in suflet...

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de tdum » 02 Mai 2017, 16:24

@ grizzly Sanatate.

N-am vrut sa intristez pe nimeni, dar daca s-a intamplat, atunci incerc sa repar acest lucru si postez poza de mai jos cu doi mustaciosi. Cel din stanga sunt eu

Imagine
Sunt zile in care speranta cu care ajungem pe malul apei se concretizeaza la modul fericit si astfel se reaprinde,,focul" din noi ce sta sa sa stinga. Pasiunea reainvie si ,,motorul interior" ne mai propulseaza o vreme printre problemele cotidiene. In momentele grele putem rememora clipele frumoase si putem zambi.
Da Doamne bine! Rew.

Scrie răspuns