PERMISE 2017 MODEL NOU

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: PERMISE 2017 MODEL NOU

Mesaj de adrian99 » 31 Ian 2017, 09:43

sunt curios cum vor fi delimitate zonele de protectie,cine va asigura paza(poate vor merge doamnele cochete de la ANPA) :lol:
in plus chiar si pe zonele de protectie se poate pescui(C&R).doar pe zonele de crutare nu se intervine in niciun fel

referitor la permise:anterior eliminarea taxei de 30lei permisele plastifiate aveau o valibilitate de 8ani(pe verso erau 8 pozitii pe care ar fi trebuit sa se aplice stikerul anual).
nu cred sa se poate emite un permis pe o perioada nedeterminata.peste tot sunt emise pe o perioada fixa(1an,3ani,5 ani etc)

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: PERMISE 2017 MODEL NOU

Mesaj de Tavi » 31 Ian 2017, 09:50

Permisul se elibereaza gratuit, fara perceperea de tarife, conform Dragnea. Membrilor, nemembrilor, cui vrea asociatia X. Booon.
Avem permis, si? Putem pescui pe apa asociatiei X? Sau Y sau z?
Daca suntem membri, deci am platit cotizatia, da.
Daca suntem neafiliati, putem pescui conform regulamentului, adica platind tariful DE ACCES.
Deci e tarif de acces, nu tarif de eliberare a permisului.
In paranteza fie spus, permisul nu mai are niciun sens daca nu platesti taxa de eliberare. Ar trebui scos de tot din legislatie.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE 2017 MODEL NOU

Mesaj de rcorbu » 31 Ian 2017, 10:05

Parca cei de la ANPA vor sa faca tocmai pe contre. Pescarii cer sa fie valabila chitanta de banca, trezorerie - ANPA = NU, permis ca asa e legea
Acum se vrea plata ca pe baltile private, ANPA tot sustine cu Permisul, parca ar fi asa greu sa se renunte la el !
Ce-i mai rau ca astia nu sunt de-astia noi (PSD-ei) ci tot aia vechi, care la ce le spui ei tot: "castravetele are 99% apa" stiu.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: PERMISE 2017 MODEL NOU

Mesaj de lazarini » 31 Ian 2017, 10:12

Tavi scrie:Permisul se elibereaza gratuit, fara perceperea de tarife, conform Dragnea. Membrilor, nemembrilor, cui vrea asociatia X. Booon.
Avem permis, si? Putem pescui pe apa asociatiei X? Sau Y sau z?
Daca suntem membri, deci am platit cotizatia, da.
Daca suntem neafiliati, putem pescui conform regulamentului, adica platind tariful DE ACCES.
Deci e tarif de acces, nu tarif de eliberare a permisului.
In paranteza fie spus, permisul nu mai are niciun sens daca nu platesti taxa de eliberare. Ar trebui scos de tot din legislatie.
E kafkatiana situatia, deci ai de ales intre permis gratuit + cotizatie de membru sau permis gratuit + taxa de acces.
Cand s-a vorbit in trecut de taxa de acces valoarea acesteia era mult inferioara cotizatiei de membru (valoarea taxei de acces conta la punctajul final, deci toate asociatiile s-au grabit sa scrie 10 lei, pentru a castiga puncte). Daca azi vom avea o valoare a taxei de acces inferioara celei a cotizatiei, cine naiba mai doreste sa devina membru?
E stupid, parca sunt batuti in cap si in mod intentionat fac lucrurile intr-un asemenea mod in care sa nu se mai poata intelege nimic.
Cat despre permis, eu pledez pentru mentinerea lui. Tocmai permisul de pescuit (cu toate drepturile si obligatiile ce decurg din detinerea acestuia) face diferenta dintre un pescar sportiv si un braconier.
Eu cred ca permisele trebuie sa existe, sa fie emise de stat, sa fie distribuite (pe bani cinstiti, care sa iti dea dreptul ca pescar sa ai pretentii dupa aceea) direct de catre stat sau prin asociatii, sa fie valabile si obligatorii pe toate apele apartinand domeniului public - individual, daca vorbim de apele neatribuite unei asociatii, respectiv alaturi de plata cotizatiei de membru sau a unei taxe de acces pentru apele atribuite.
Cam asa e prin toata Europa. Si daca compari situatia fondului piscicol de la noi cu cea din alte state europene, nu cred ca suntem noi in masura sa inovam sau sa invatam pe altii.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: PERMISE 2017 MODEL NOU

Mesaj de lazarini » 31 Ian 2017, 10:19

rcorbu scrie:Acum se vrea plata ca pe baltile private, ANPA tot sustine cu Permisul, parca ar fi asa greu sa se renunte la el !
Nu ANPA sustine permisul, ci legea (respectiv OUG 23/2008 art.23 alin.(1) prevede existenta acestuia. Nici ANPA prin decizie si nici ministrul prin ordin nu pot modifica sau eluda prevederile unei ordonante de urgenta.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: PERMISE 2017 MODEL NOU

Mesaj de Tavi » 31 Ian 2017, 10:45

Stiu ce scrie in OUG...doar ca in situatia actuala, prin eliminarea taxei de eliberare permisul devine perfect inutil, o birocratie absurda.
Eliberarea unui permisul ar trebui sa ateste ceva:
ca ai platit o taxa statului (cum era inainte), un fel de taxa de exploatare a RAV de exemplu , si/sau
ca ai indeplinit niste conditii prealabile, de exemplu ai dat un examen ca la permisul de conducere, sau cum e prin Germania (sau cum dorea nea Fane). :D
Asa cum e acum... e noaptea mintii...ai costuri cu tiparirea si cu eliberarea unei hartii care nu atesta nimic!
Si atentie la termeni, ca adancim si noi confuzia...
pescarii nu vor plati asociatiilor TAXE de acces ci TARIFE de acces.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: PERMISE 2017 MODEL NOU

Mesaj de tdum » 31 Ian 2017, 15:01

La noi, (Caras Severin) AJVPS are monopol. Pana anul acesta, acordau 10% reducere daca achitam in ianuarie-februarie permisul si cotizatia la ei. Acum doua saptamani am fost la ei si i-am intrebat daca pot sa ne ofere pe langa chitanta si o lista cu apele in care putem pescui pentru banii pe care ii platim la ei, intrucat concesionarea pe anumite ape a expirat in 2016. ,, Nu... nu avem asa ceva" A fost raspunsul dat de ei. Si nu au nici acum. In schimb au inceput sa faca demonstratii de forta si intimidare prin declaratii publice cum ca ,,aceia care nu vor achita la ei cotizatia si permisul pana la jumatatea lunii februarie, risca excluderea din asociatie" Multi pescari au achitat deja pentru permisul de pescuit pe 2017, cei 30 de lei la trezoreroie si spera ca vor pescui linistiti ca si in anii trecuti, fara sa fie membri ai AJVPS. Sunt suspecte disperarea si amenintarile din acest inceput de an, ale AJVPS-ului. Nu inteleg acest termen de 15 februarie, am doar banuieli si nu le platesc din acest motiv si pentru ca nu vor sa ne dea in scris lista cu apele lor. Pentru prima data dupa zeci de ani in care am platit la ei in ianuarie, am sa astept sfarsitul lunii februarie sa vad daca imi vor lua banii, sau vor respecta ceea ce au spus si ma vor exclude din asociatie... Daca au hotarat acest termen absurd si neobisnuit, sunt hotarat sa-l incalc. Pana acum se putea plati si in iulie pentru anul in curs... Am sa va informez la momentul respectiv. Rew.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE 2017 MODEL NOU

Mesaj de rcorbu » 31 Ian 2017, 15:49

tdum scrie:La noi, (Caras Severin) AJVPS are monopol. Pana anul acesta, acordau 10% reducere daca achitam in ianuarie-februarie permisul si cotizatia la ei. Acum doua saptamani am fost la ei si i-am intrebat daca pot sa ne ofere pe langa chitanta si o lista cu apele in care putem pescui pentru banii pe care ii platim la ei, intrucat concesionarea pe anumite ape a expirat in 2016. ,, Nu... nu avem asa ceva" A fost raspunsul dat de ei. Si nu au nici acum. In schimb au inceput sa faca demonstratii de forta si intimidare prin declaratii publice cum ca ,,aceia care nu vor achita la ei cotizatia si permisul pana la jumatatea lunii februarie, risca excluderea din asociatie" Multi pescari au achitat deja pentru permisul de pescuit pe 2017, cei 30 de lei la trezoreroie si spera ca vor pescui linistiti ca si in anii trecuti, fara sa fie membri ai AJVPS. Sunt suspecte disperarea si amenintarile din acest inceput de an, ale AJVPS-ului. Nu inteleg acest termen de 15 februarie, am doar banuieli si nu le platesc din acest motiv si pentru ca nu vor sa ne dea in scris lista cu apele lor. Pentru prima data dupa zeci de ani in care am platit la ei in ianuarie, am sa astept sfarsitul lunii februarie sa vad daca imi vor lua banii, sau vor respecta ceea ce au spus si ma vor exclude din asociatie... Daca au hotarat acest termen absurd si neobisnuit, sunt hotarat sa-l incalc. Pana acum se putea plati si in iulie pentru anul in curs... Am sa va informez la momentul respectiv. Rew.

Din statutul AGVPS:
c) să plătească, în cazul vânătorilor, până la data de 31 martie, 50% din cotizaţia anuală, iar diferenţa de 50%, până la data de 30 iunie; în cazul pescarilor sportivi plata cotizaţiei anuale se face integral până la data de 31 martie; neplata cotizaţiei până la termenele scadente atrage reactualizarea acesteia în funcţie de rata inflaţiei şi suspendarea dreptului de a practica vânătoarea sau pescuitul recreativ-sportiv până la achitarea acesteia;

Prin urmare poti sa te faci ca nu-i bagi in seama !

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: PERMISE 2017 MODEL NOU

Mesaj de tdum » 31 Ian 2017, 16:20

@ rcorbu
Va multumesc pentru precizarea documentata. Pana la excluderea din asociatie... e cale lunga. E bizar ca tocmai un reprezentat de vaza al AJVPS ignora prevederile statutului si prolifereaza intentia unui abuz ce va urma asupra pescarilor dupa 15 februarie, fara o baza legala pentru acest lucru si nu se sfieste s-o faca in mod public. Sunt totusi pescari care raspund unor astfel de incercari de intimidare, exact asa cum s-a dorit si se grabesc sa plateasca. Sa vedem ce va urma. Rew.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE 2017 MODEL NOU

Mesaj de rcorbu » 31 Ian 2017, 16:41

Si pe mine ma mananca palma dar o sa platesc din Februarie , asa ca sa nu dau banii de taxa

Scrie răspuns