Cit de afectati suntem fiecare, domnilor?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Cit de afectati suntem fiecare, domnilor?

Mesaj de piticu » 22 Oct 2004, 15:58

boala o avem cu totii, asta e clar. mi se pare interesant de vazut cit e de grav la fiecare. normal timpul liber de care dispune individu' e variabil si depinde de slujba, de familie, sanatate, etc.

dar din acest timp liber, cit alocati pescuitului efectiv?

de site-ul asta nu ma pot desparti, e un "indulcitor" minunat, bineinteles nu e ca the real thing...

eu marturisesc, nu am seriozitatea si commitment-ul lui danr sau al lui petru, din varii motive evadez destul de rar la pescuit (daca am 15 zile pline pe an - weekend-uri sau zile de concediu), nici atuncea nu sunt 100% serios.

voi?

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 22 Oct 2004, 16:20

Acum (in timpul serviciului) merg mai rar la pescuit. Cam de 2-3 ori pe luna. In concediu, aproape zilnic. de exemplu, in vara asta, am fost de 10 - 12 ori in 14 zile. Cand aveam vacanta, sau cand eram copil, mergeam mult mai des. Aproape zilnic, vara. sa zic, intr-o vacanta de 3 luni, mergeam de 80 de ori la pescuit. De obicei, partida de pescuit, la mine, tine de dimineata pana seara, cand ajungeam lesinat de foame si de sete acasa.
Asta cu exceptia escapadelor la Dunare, cand stateam 4-5 zile.

Cat despre acest site (in special forum) este, intr-adevar minunat. Iti mai alina dorul de pescuit. Multi ani inainte si sa fie tot ca pana acum :)

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 22 Oct 2004, 17:06

Si eu,cam de 3-4 ori pe luna,evadez.In concediu sunt cu familia,deci tot cu evadare merge,sotiei mele ii place la plaja,toate conditiile,etc.Noroc ca baiatului meu ii place la pescuit,si cand raman Baby Sitter,evadam impreuna :lol: Datorita serviciului,al programului pe care-l am,nu pot merge la pescuit atat cat mi-as dori :cry:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 22 Oct 2004, 22:25

Cred ca cel mai corect e sa acordam o nota intre 1 si 10.
Eu desi merg rar din diverse motive (dintre care principalul e ca sunt deceptionat de saracia din ape), mi-as acorda un 7,5.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 22 Oct 2004, 22:27

Fratilor, e grava treaba!

Nu vreau sa intru in amanunte inca, pentru ca nu deslusesc pe deplin dimensiunile "dezastrului"!

Sa spun ce exista (cel putin) o scula ce nu paraseste niciodat porbagajul, ca bugetul alocat uneltelor a atins cote pana in aceasta vara de neimaginat, ca mi-am luat Zapp ca sa va am mereu aproape, ca am facut o comanda de scule in valoare de 250 USD (pe care i-am si platit :D ) pentru ca mi le recomandase Wavedancer, un tip pe care nu l-a intalnit niciunul dintre noi, desi urma a-si dezvalui identitatea in multiple ocazii, ca...,ca ....,
... si e inca prea putin! :D

Apropos, sculele sunt bune! :lol:

Iar pe balta merg de cate ori nu "arde" altceva!

Mai bine inchideti topicul, ca realizez ce monstru sunt! :shock:
Ultima oară modificat 22 Oct 2004, 23:22 de către costica_fishing, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 22 Oct 2004, 23:15

Merg la pescuit de cel putin doua ori pe saptamana, tot timpul anului, indiferent de sezon. Ma opresc doar atunci cand ingheata apele, desi si atunci mai fac cate o partida la copca.
Cand am posibilitatea merg in fiecare zi, chiar si cateva ore, dupa serviciu.
Anul asta am petrecut cam 25 de nopti afara, la crap. Exclusiv pe ape naturale. Nu am prins nici unul.
Oricum rapitorul ramane principalul.
Forumul il citesc zilnic de aprox jumatate de an, dar m-am inscris abia de curand. Ma consider un "microbist"...
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 23 Oct 2004, 07:30

Eu am in jur de 40 de partide/an, in conditiile in care nu pescuiesc dupa ce ingheata apele. Cand spun partide, ma refer la zile pline, nu la cateva ore de nalucit. Sper sa nu ajung niciodata sa fiu nevoit sa scad sub media asta, ar fi oribil... Asta sa nu ne-o ia Bunul Dumnezeu!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 25 Oct 2004, 08:33

40-50 zile pe an. Tind la mai mult, pe masura ce ma lasa familia.
Din astea cam 90 % sunt la artificiale.

Stiu un "fericit" care face vreo 200 zile pe an! Va dati seama?! :lol:

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 25 Oct 2004, 08:41

eu bag cam in fiecare week-end cate o zi, mai putin perioada de inghet sau week-end-urile plecate la mare , munte, altele ( pe care le compensez cu partide in timpul saptamanii :D )

personal mi se pare putin o partida pe saptamana, cred ca doua partide ar fi cam la fix
propun sa se declare miercurea zi libera obligatorie

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 25 Oct 2004, 11:33

Cred ca daca as putea, as pescui 24 din 24. Acum ma duc la pescuit de 2 sau 3 ori pe saptamana. oricum, de cate ori am timp liber, imi iau batul si cateva voblere si ma duc pe Olt, in zona Rau vadului, Valea Marului sau Valea Fratelui. Chiar daca nu prind nimic, peisajul este extraordinar. imi ridic ochii din apa si ma uit la natura. Daca aveti ocazia, incercati si voi.

Scrie răspuns