NOUL O.M.

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 25 Iul 2017, 19:15

lazarini scrie:
rcorbu scrie:
APSHD scrie:S-a publicat pe Saitul ANPA listele cu Asociatiile care au cistigat Licitatiile.
Pina la ora actuala sunt depusa 8 Contestatii la ANPA. :respekt:
Dar nu sunt mentionate si apele pe care le-au castigat !!!!
Sunt mentionate.
La fiecare serviciu regional ANPA ai doua fisiere: unul cu punctajele obtinute de fiecare asociatie si un altul (proces verbal) cu modul in care au fost atribuite apele.

Multumesc !

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 25 Iul 2017, 19:19

Vad eu bine sau Snagovul a fost castigat de AVPS Acvila ?
APC 21 nu a participat ?

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16149
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: NOUL O.M.

Mesaj de adrian99 » 25 Iul 2017, 20:26

erau ocupati cu arbitrajul... :D

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: NOUL O.M.

Mesaj de lazarini » 26 Iul 2017, 08:01

APSHD scrie:S-a publicat pe Saitul ANPA listele cu Asociatiile care au cistigat Licitatiile.
Pina la ora actuala sunt depusa 8 Contestatii la ANPA. :respekt:
Ce s-a intamplat la Hunedoara, cum de au eliminat AJVPS-ul local? Cine este aceasta AVPS Baniceama, care a luat toate apele din judet?

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 26 Iul 2017, 08:04

Tarifele de acces pentru nemembrii le va publica ANPA-ul, sau ramane ca pescarul sa intrebe la asociatia care detine apa de interes ?

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 26 Iul 2017, 08:53

lazarini scrie:
APSHD scrie:S-a publicat pe Saitul ANPA listele cu Asociatiile care au cistigat Licitatiile.
Pina la ora actuala sunt depusa 8 Contestatii la ANPA. :respekt:
Ce s-a intamplat la Hunedoara, cum de au eliminat AJVPS-ul local? Cine este aceasta AVPS Baniceama, care a luat toate apele din judet?
In Jud. Hunedoara situatia este extrem de incurcata. AVPS Baniceana este o grupa de vinatori care s-au rupt de AJVPS. Au cistigat provizoriu deoarece noi nu am participat la Licitatie.
Licitatia este contestata la C. A. Alba Iulia, termen pe 02-08-2017. :respekt: :crazy1: :cooler:
Ultima oară modificat 26 Iul 2017, 08:55 de către APSHD, modificat 1 dată în total.

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: NOUL O.M.

Mesaj de cezar.ch » 26 Iul 2017, 08:53

rcorbu scrie:Vad eu bine sau Snagovul a fost castigat de AVPS Acvila ?
APC 21 nu a participat ?
Nu. APC 21 nu a participat! Motivele:

1. un plan serios de management pentru lacul Snagov ar fi necesitat un buget de minimum 250-300.000 lei. Desigur, in varianta ca s-ar face treaba seriasa, nu doar distribuire de permise. Pentru a taxa anuala de 100-150 de lei (care multora li s-ar fi parut exorbitanta) ar fi fost nevoie de cca 2000 de cotizanti. Daca, prin absurd, acestia ar achizitiona permise, ar insemna cam 2-300 de pescari zilnic (iar in WE mult mai multi). Ar fi fost dreptul oamenilor, pentru ca au platit.
Noi am facut ce am putut la Snagov, chiar daca nu percepeam nicio taxa (era valabil cardul ANPA), dar si asa, nu aveam mai mult de 40-50 de pescari dedicati Snagovului.

2. chiar daca financiar s-ar sustine, ideea de a ceda 25 % din incasari catre ANPA ni s-a parut nerusinata. Ar fi insemnat sa devenim un fel de "iobagi" ai ANPA, chestie pe care noi am considerat-o inacceptabila.

3. totdeauna am considerat ca dreptul de a emite permise apartine statului, iar asociatiile pot percepe cotizatii daca ofera ceva in schimb, iar noi avem destule de oferit. Munca noastra la Snagov a fost o mica parte (in 2017 nici n-a contat)...
Daca asociatiile DISTRIBUIE permise, fac oricum o munca in favoarea statului (in speta, ANPA). Nu este o favoare pe care o face ANPA, ci un cadou pe care asociatiile il fac catre ANPA.

Le dorim succes la Snagov celor de la AVPS Acvila.

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: NOUL O.M.

Mesaj de cezar.ch » 26 Iul 2017, 08:54

adrian99 scrie:erau ocupati cu arbitrajul... :D
adrian99 scrie:erau ocupati cu arbitrajul... :D
rcorbu scrie:Vad eu bine sau Snagovul a fost castigat de AVPS Acvila ?
APC 21 nu a participat ?
Nu. APC 21 nu a participat! Motivele:

1. un plan serios de management pentru lacul Snagov ar fi necesitat un buget de minimum 250-300.000 lei. Desigur, in varianta ca s-ar face treaba seriasa, nu doar distribuire de permise. Pentru a taxa anuala de 100-150 de lei (care multora li s-ar fi parut exorbitanta) ar fi fost nevoie de cca 2000 de cotizanti. Daca, prin absurd, acestia ar achizitiona permise, ar insemna cam 2-300 de pescari zilnic (iar in WE mult mai multi). Ar fi fost dreptul oamenilor, pentru ca au platit.
Noi am facut ce am putut la Snagov, chiar daca nu percepeam nicio taxa (era valabil cardul ANPA), dar si asa, nu aveam mai mult de 40-50 de pescari dedicati Snagovului.

2. chiar daca financiar s-ar sustine, ideea de a ceda 25 % din incasari catre ANPA ni s-a parut nerusinata. Ar fi insemnat sa devenim un fel de "iobagi" ai ANPA, chestie pe care noi am considerat-o inacceptabila.

3. totdeauna am considerat ca dreptul de a emite permise apartine statului, iar asociatiile pot percepe cotizatii daca ofera ceva in schimb, iar noi avem destule de oferit. Munca noastra la Snagov a fost o mica parte (in 2017 nici n-a contat)...
Daca asociatiile DISTRIBUIE permise, fac oricum o munca in favoarea statului (in speta, ANPA). Nu este o favoare pe care o face ANPA, ci un cadou pe care asociatiile il fac catre ANPA.

Le dorim succes la Snagov celor de la AVPS Acvila.

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: NOUL O.M.

Mesaj de cezar.ch » 26 Iul 2017, 08:58

adrian99 scrie:erau ocupati cu arbitrajul... :D
Gresit! APC 21 nu mai arbitreaza din anul 2014. Corpul de arbitri s-a autodizolvat in urma disparitiei tragice a regretatului nostru coleg Iancu Dumitrescu.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 26 Iul 2017, 22:59

Si uite ca s-au atribuit si zonele de pescuit recreativ.
O intrebare: daca am permis ANPA si pescuiesc pe apele unei asociatii si nu vreu sa-i platesc taxa, ce se poate intampla ? exista in paragrapf de lege prin care pot fi sanctionat de organele abilitate ?

Scrie răspuns