NOUL O.M.

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: NOUL O.M.

Mesaj de kleniacul » 23 Feb 2017, 22:55

Eu am fost in 2015 acolo, fiind Luni au refuzat pădurarii să-mi acorde permis de pescuit, spuneau că se pescuieste doar în week-end.Am pescuit pe riu fără permis,mai cu fereală, mai departe de masină.Rezultatul a fost zero, desi păstravi indigeni erau destui,dar nu au atacat mai deloc.Vreau să revin si cu barca, să dau si pe baraj.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 24 Feb 2017, 09:27

kleniacul scrie:Eu am fost in 2015 acolo, fiind Luni au refuzat pădurarii să-mi acorde permis de pescuit, spuneau că se pescuieste doar în week-end.Am pescuit pe riu fără permis,mai cu fereală, mai departe de masină.Rezultatul a fost zero, desi păstravi indigeni erau destui,dar nu au atacat mai deloc.Vreau să revin si cu barca, să dau si pe baraj.
Am fost cu barca cu sonarul pe Lacul Gura Apei iar pastravii i-am depistat intre 6 si 8 m adincime .
Daca mergi cu barca incearca pe partea cu cabana la stinci.
In cazul in care ai amortit in barca poti incerca pe riu in sus si daca ai norocul sa prinzi o zii buna poti avea rezultate superbe.
Atentie Lacul Gura Aoei a fost golit anul trecut in proportie de 80% :respekt:

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 24 Feb 2017, 09:50

Tavi scrie:Continui cu aburelile si cu jumatatile de adevar... :evil:
E valabil dar nu e suficient. Pe apele RNP, pe langa detinerea permisului trebuie sa platesti si tarifele lor, vezi pct. 4.6 din protocol.


Faceti cum vreti . Eu unul nu platesc de mai multi ani la RNP nici un ban si nici membri APS-HD . Am fost la ei la sediu insotit de Casa noastra de Avocati si am clarificat situatia.
Daca aveau ei dreptate de ce nu amendeaza pescarii pe malul apei pe motiv ca nu detin Autorizatie eliberata de Rom Silva , deoarece au acest drept .
Intradevar voi aveti dreptate asa s-a dorit ca RNP sa incaseze tarife de acces de la pescari dar cretinii astia de la Ministere in asemenea fel au intocmit Legile incit i-au lasat pe dinafara. :respekt:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: NOUL O.M.

Mesaj de Tavi » 24 Feb 2017, 09:56

Si Casa de Avocati le-a citit ce scrie pe spatele permisului, nu?
Dar nu mai conteaza, esential e ca daca esti membru APS HD pescuiesti moca pe apele RNP. Mai sunt si alte asemenea facilitati?
Reducerea e valabila doar pe apele din HD sau? Ca ma bate gandul sa ma inscriu...
Apropo, cat e cotizatia?
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: NOUL O.M.

Mesaj de adrian99 » 24 Feb 2017, 10:23

Tavi,nu supara APSHD-ul...
el lupta pentru drepturile pescarilor...de la el din asociatie :D
de restul...nu se ocupa nimeni

Mos Martin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 10 Ian 2007, 15:04
Localitate: JUD.HUNEDOARA
Contact:

Re: NOUL O.M.

Mesaj de Mos Martin » 24 Feb 2017, 12:47

APSHD scrie:
Tavi scrie:
Faceti cum vreti . Eu unul nu platesc de mai multi ani la RNP nici un ban si nici membri APS-HD . :respekt:
Atat de saraci sunt membri dvs. , de nu-si permit sa plateasca 25 de lei/ zi pentru a putea pescui pe Raul Mare ??? Stiam ca pescarii de fly n-ar fi chiar cei mai saraci dintre pescari sau membri dvs. dau cu scorobeti, rame si icre la pastrav ???

Sa te tziganesti pentru 25 lei/ zi cu cei de la Ocolul Rau de Mori sau cu PNR-ul, mi se pare putin deplasat, sa nu zic altfel. Doar mergem sa ne relaxam, nu sa pierdem vremea cu tot felul de parlamentari nesfarsite cu controlorii.

P.S. Nu sunt membru A.J.V.P.S. Hunedoara, sa credeti ca am ceva cu neafiliatii la marele C.A.P. din Calea Mosilor. :wink: :wink: :wink: :wink:

chiscaru'
junior
junior
Mesaje: 57
Membru din: 04 Ian 2015, 20:34

Re: NOUL O.M.

Mesaj de chiscaru' » 24 Feb 2017, 12:56

Mos Martin scrie:
APSHD scrie:
Tavi scrie:
Faceti cum vreti . Eu unul nu platesc de mai multi ani la RNP nici un ban si nici membri APS-HD . :respekt:
Atat de saraci sunt membri dvs. , de nu-si permit sa plateasca 25 de lei/ zi pentru a putea pescui pe Raul Mare ??? Stiam ca pescarii de fly n-ar fi chiar cei mai saraci dintre pescari sau membri dvs. dau cu scorobeti, rame si icre la pastrav ???
:lol: :lol: :lol:

Mos Martine,
Matale gandesti ce citesti sau... citesti "ce gandesti" ? :twisted:

Ia mai citeste odata postul din care ai dat citatul, ... poate a doua oara iti iasa altfel, si nimeresti... cine, ce-o zis ! :lol:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 24 Feb 2017, 13:41

Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia, ce va f**e pe voi grija ca membrii APSHD pescuiesc gratis in apele RNP, daca nu se putea primeau amenzi si li se interzicea accesul.
Iar daca dadeau cu naturale, erau sanctionati.
Daca nu credeti ce spune APSHD cereti informatii la RNP si va lamuriti.

Or fi muscarii mai cu buzunarele pline dar si caracterul este cam infect, cel putin la unii care se cred cei mai superiori !

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 24 Feb 2017, 13:44

Mos Martin scrie:
Atat de saraci sunt membri dvs. , de nu-si permit sa plateasca 25 de lei/ zi pentru a putea pescui pe Raul Mare ??? Stiam ca pescarii de fly n-ar fi chiar cei mai saraci dintre pescari sau membri dvs. dau cu scorobeti, rame si icre la pastrav ???

Sa te tziganesti pentru 25 lei/ zi cu cei de la Ocolul Rau de Mori sau cu PNR-ul, mi se pare putin deplasat, sa nu zic altfel. Doar mergem sa ne relaxam, nu sa pierdem vremea cu tot felul de parlamentari nesfarsite cu controlorii.

P.S. Nu sunt membru A.J.V.P.S. Hunedoara, sa credeti ca am ceva cu neafiliatii la marele C.A.P. din Calea Mosilor. :wink: :wink: :wink: :wink:

Domnule eu trec aproape zilnic prin zona si stiu ce se intimpla cu apele de munte din Hunedoara . Apropo daca aveti nevoie de un pastrav de 4-5 kg s-au chiar mai mari apelati la paznicul de la trecerea peste Barajul de la Gura Apei va rezolva urgent . Are 4 setci bagate in permanenta in apa . S-au daca doriti sa mincati un pastrav la gratar cu mamaliguta la cabana de pe malul lacului proprietatea RNP o puteti fece tot timpul anului . Am anuntat Inspectorul Piscicol de existenta plaselor iar raspunsul lui a fost naucitor: Nu am competenta pentru apele atribuite de ANPA catre Rom Silva . Membri APS-HD nu se tiganesc pentru 25 de lei cu nimeni daca ar fi incasati legal . :respekt:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: NOUL O.M.

Mesaj de Tavi » 24 Feb 2017, 16:01

rcorbu scrie:Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia, ce va f**e pe voi grija ca membrii APSHD pescuiesc gratis in apele RNP, daca nu se putea primeau amenzi si li se interzicea accesul.
Iar daca dadeau cu naturale, erau sanctionati.
Daca nu credeti ce spune APSHD cereti informatii la RNP si va lamuriti.

Or fi muscarii mai cu buzunarele pline dar si caracterul este cam infect, cel putin la unii care se cred cei mai superiori !
rcorbu,
Interventia mea a avut ca scop sa-l lamuresc pe kleniacul care a intrebat despre conditiile legale de pescuit in zona.
Eu nu am ce intrebari sa pun la RNP, din punctul meu de vedere situatia e clara si transparenta, toate informatiile sunt pe siteuri, le-am postat deja.
Cel care trebuie sa-si sustina afirmatiile cu dovezi, nu cu abureli cu case de avocati, este APSHD, nu eu. Asta daca doreste, binenteles.
In rest n-am absolut nicio problema ca membrii acelei asociatii pescuiesc gratis, e fix treaba lor ca o fac si cum o fac.
Eu am ales si voi alege sa platesc pentru ca eu vreau sa respect legea si recomand tuturor sa faca la fel, nu sa creada fara sa verifice ce zice unul si altul.
Remarcile cu prostia, caracterul infect si buzunarele pline ale muscarilor sunt total deplasate.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Scrie răspuns